Ким Чен-ън изнася новогодишното си приветствие по трите канала на Севернокорейската държавна телевизия – единствената в страната
Чо Сан-хън, „Ню Йорк таймс"
Изненадващият призив на севернокорейския лидер Ким Чен-ън за директни разговори с Южна Корея може да вбие клин в десетилетния съюз между Сеул и Вашингтон. Тази инициатива има потенциала да разсее напрежението на Корейския полуостров, но също така и да подкопае твърдия подход на американския президент Доналд Тръмп към Пхенян. В новогодишното си обръщение севернокорейският лидер демонстрира коренна промяна в тона си по отношение на Южна Корея. След като игнорираше южната си съседка години наред, Ким призова за спешно провеждане на разговори, които да подобрят отношенията между страните и да свалят военното напрежение на Корейския полуостров. Ким заяви също, че смята да се съобрази с желанието на южнокорейския президент Мун Че-ин да изпрати делегация на Севера на Зимните олимпийски игри, които ще се проведат в Пьончхан през февруари и март. Според анализатори лидерът на Северна Корея търси възможност да отслаби международния натиск върху страната си, както и да създаде разделение между САЩ и Южна Корея.
Мун многократно е призовавал за диалог със Севера с надеждата, че провеждането на разговори ще намали напрежението и ще доведе до организирането на по-широки международни преговори относно оръжейните програми на Пхенян.
Реакцията на южнокорейския президент дойде само няколко часа след речта на Ким. „Ние вече многократно сме изразявали готовността си да влезем в диалог със Северна Корея по всяко време, на всяко място и във всеки формат, стига двете страни да получат възможността да възстановят отношенията си и мира на Корейския полуостров", заяви говорителят на Мун - Парк Су-хюн. Тази позиция е в пълно противоречие с призивите на Доналд Тръмп за осъществяване на максимален натиск над Пхенян и стриктно спазване на санкциите на ООН срещу комунистическата държава. Американският президент нееднократно е споделял мнението си, че единственият начин за спиране на ядрената и ракетната програма на Северна Корея е чрез военни средства.
Мун официално подкрепя прилагането на международните санкции. През последните седмици правителството му задържа два петролни танкера по подозрение, че се използват за заобикаляне на ограниченията за доставка на петролни продукти на Северна Корея. От друга страна, южнокорейският президент е съгласен с Китай и Русия, че единственият начин за разрешаване на ядрената криза са преговорите. Внезапната увертюра на Ким от понеделник най-вероятно ще даде смелост на Сеул и Пекин да подновят призивите си за провеждане на разговори.
Другото важно съобщение от речта на Ким, което няма как да не подразни администрацията в Белия дом, е заявлението му, че цялата територия на Америка се намира под ядрения прицел на КНДР. „Ядреното копче е постоянно върху моя работен кабинет и очаква моето решение дали да бъде натиснато. Ние не заплашваме никого и не желаем война, но и няма да допуснем да бъдем заплашвани от никого. Наличието на ядрени сили е най-голямата ни гаранция, че Америка никога няма да посмее да ни нападне", заяви Ким Чен-ън. Самата му поява в новогодишната нощ е възстановяване на стара традиция, поставена още от дядо му Ким Ир-сен, който винаги правеше новогодишни обръщения по телевизията. Наследникът му и баща на сегашния лидер Ким Чен Ир обаче я игнорира и години наред не просто не се показваше на Нова година, той изобщо отказваше да присъства в новините като жив човек, а всички съобщения за него бяха онагледявани само със снимки.