Джон Кенеди и съпругата му Жаклин се насочват към бала след инаугурацията

Михаела Витанова

През годините американските президенти са полагали своите клетви в открита церемония извън Капитолия, независимо дали метеорологичните условия им предлагат дъжд, студ или градушка. Само по време на второто встъпване в длъжност на Роналд Рейгън през 1985 г. церемонията е проведена вътре в Капитолия, тъй като термометрите тогава показват минус 14 градуса по Целзий, а с вятъра достигат и до минус 32.

Независимо от времето клетвата винаги е била една от най-посещаваните и гледани в американската история. Почти всеки път церемонията е съпътствана и от пищна украса, невъзможни приумици, интриги и скандали. А най-интересната и любима част за зрителите не са толкова традициите, а официалните балове, организирани след края на церемонията. Бляскав старт на тези събития дава Джон Ф. Кенеди през 1961 г., чийто бал е организиран от легендарния Франк Синатра. До ден днешен това е смятано за едно от най-пищните и бляскави партита, състояли се във Вашингтон. Синатра успява да събере едни от най-големите холивудски звезди
а билетите за събитието започват от 1,000 долара на човек и стигат до над 10,000 за група. Изпълнения и речи пък държат едни от най-големите звезди по онова време като Сидни Поатие, Ела Фитцджералд, Джанет Лий, Хари Белафонте и, разбира се, самият Синатра.

Бил Клинтън пък успява да „разтърси" Капитолия с двудневен фестивал през януари 1997 г., организиран преди официалната церемония. Близо 1 милион американци запълват парка „Национален мол" и цялото разстояние между Капитолия и Вашингтонския монумент. Начало на събитието дава и двучасов безплатен концерт, на който пеят звезди като Майкъл Джексън, Арета Франклин, Майкъл Болтън, Боб Дилън, Диана Рос и рапърът Ел Ел Куул Джей.
И докато Кенеди и Клинтън впечатляват с пищни балове и концерти, 43-тият американски президент Джордж У. Буш и неговото второ встъпване в длъжност през 2005 г. оставят следа в историята като едно от най-охраняваните. Не само защото церемонията е съпътствана от множество протести около Капитолия, но поради факта, че това е първата клетва след атентатите от 11 септември 2001 г., опазването на президента изисква изключително строги мерки за сигурност. Традиционният парад след церемонията е охраняван от над 13,000 полицаи и войници, в допълнение от въздушни патрули с хеликоптери и снайперисти по покривите.
44-тият американски президент Барак Обама и неговата съпруга Мишел винаги са били обект на огромно медийно внимание, когато са организирали събития. А какво да говорим за клетвата, положена от първия чернокож президент на САЩ. Организаторите на церемонията през януари 2009 г. и всички събития около нея разпращат покани и билети както на най-видни личности, така и на обикновени граждани. Поради голямото търсене някои решават да продават своите билети чрез брокери, обяви и търгове в интернет. Така билетите за правостоящи на места далече зад Капитолия достигат невероятната сума от 1,750 долара на човек, тези за правостоящи - 5000 долара, а за ВИП секцията - 20,000. Разпродажбата на билети става толкова хаотична, а сумите толкова главоломни, че федералните и държавните служители са принудени да съставят Закон за забрана на продажбата на билети за церемонията по встъпване в длъжност на президента, който в крайна сметка не е приет.

Вечерта пък има посветени 10 отделни бала в чест на новия президент Обама. Сред гостите отново присъстват холивудски звезди като Дъстин Хофман, Том Ханкс, Самюъл Джаксън, Дензъл Уошингтън, тв водещата Опра Уинфри, поп дивата Бионсе, режисьорът Стивън Спилбърг и шампионът по голф Тайгър Уудс. Въпреки това още на първия бал Барак и Мишел Обама и техният моден вкус са подложени на доста големи критики. Новият държавен глава носи черен смокинг и бяла папийонка. Традиционалистите смятат това за моден гаф, тъй като бялата папийонка се носи само с бяла жилетка. Мишел също успява да скандализира модните критици, носейки бяла рокля без рамене, създадена в Ню Йорк от 26-годишната дизайнерка Джейсън Ву. Това прекратява неотдавна установената традиция на Лаура Буш и Хилъри Клинтън първите дами да обличат рокли, създадени от дизайнери от родните им места.

На първия бал Барак и Мишел Обама танцуват първата си песен (вечния хит At Last) в изпълнение на Бионсе. Това е и първият бал с безплатни билети и вход за разлика от предишните, които бяха за тесен кръг от елита и затворени за обикновените граждани.
Известен като един от най-големите грандомани и почитатели на пищните партита и балове, със сигурност Доналд Тръмп и неговата съпруга Мелания няма да останат по-назад в организацията. Разбира се, не е гарантирано, че ще се разминат и без никакви гафове. Само преди няколко седмици Тръмп написа в любимата си социална мрежа туитър, че всички най-известни личности в САЩ искат да присъстват на церемонията, но когато видял какво са постигнали в помощ на Хилъри, а именно „едно нищо", той заяви, че иска да види на събитието обикновените хора.