Когато температурите навън скочат, потта и неприятната миризма стават наш неизменен спътник. Във влагата под мишниците всъщност няма нищо срамно - тя е следствие от изключително добре работеща система за охлаждане и пречистване на тялото от отрови. Специалистите обясняват, че чистата пот не мирише. Тоест течността, която отделяме, няма никакъв аромат и е леко солена на вкус. Миризмата идва от топлолюбиви бактерии, които живеят по кожата и когато открият горещо и влажно местенце, започват да се размножават буквално за секунди.
Според дерматолозите използването на силни антиперспиранти не е най-доброто решение, защото те запушват порите. Това пък е вредно за тялото, защото то не може да се изчисти от натрупаните токсини. Най-добре е да прибегнем до помощта на бабините рецепти. Сред най-популярните „лекове" против потене е домашният оцет. Той се нанася под мишниците и по стъпалата и пречи на неприятната миризма да се появи. Картофите също помагат. Те са известни с охлаждащото си въздействие през лятото. Нарязани на филийки, могат да се слагат под мишниците, което намалява отделянето на пот в тази част на тялото.
Друг зарзават, който спира появата на влага, е ряпата. Сокът от кореноплодното има антибактериални свойства и се прилага на местата със силно потене. Може да се приготви и домашен парфюм - добавете няколко капки масло от чаено дърво или розмарин в малко вода и нанесете върху съответните части на тялото за избягване на неприятната миризма.
Листата от билката нийм също вършат страхотна работа. Те трябва да се сварят във вода и после екстрактът да се прецеди. След това той се добавя във ваната при къпане, защото е чудесно противомикробно средство, което не само предотвратява неприятната миризма, но и защитава кожата от различни гъбични инфекции.
Според някои стари домашни рецепти изпотяването на краката се лекува най-успешно със солна терапия. За целта вечер стъпалата се киснат в разтвор от 1 литър вода и 100 грама морска сол. Може да се правят и топли бани с вода и сода бикарбонат. Препоръчва се също сутрин след измиване на краката, докато са още влажни и преди да се обуят чорапите, да се поръсят с борна киселина. Тази процедура се прави през ден 15 пъти.
Според друга стара рецепта 500 г ситно счукани дъбови кори се слагат в 4 литра вода и се варят 30 минути. Отварата се прецежда и се правят бани. За промивки и компреси се разрежда наполовина с вода.
Отварата от орехови листа също помага при прекомерно потене на краката. 1 килограм скълцана шума се слага в 4-5 литра вода и се кипва за 10 минути. След това течността се прецежда и крачетата се киснат в нея няколко пъти.
Подобна рецепта има и със смрадлика. 100 г от листата на растението се варят 5 минути в 1 литър вода. След като отваряте изстине, се прецежда и с нея се правят промивки на стъпалата през деня, а вечер и компрес.
Краката се предпазват от потене най-добре с пудра. Скъпите козметични продукти, които могат да се намерят в търговската мрежа, съдържат множество химикали. Може да се приготви и домашна пудра, ето и рецептата: В суха купа смесете 10 чаени лъжички сода за хляб с толкова чаени лъжички царевично нишесте. Размесете добре. Капнете 40 капки масло от лавандула и 15 от чаено дърво. Разбъркайте с дървена шпатула. Тази домашна пудра върху суха кожа може да нанасяте с голяма пухеста четка за грим или памучен тампон.