Когато се появява възможност за живот в България, Кристофър Шанън скача с главата напред при тази възможност. Той не е говорил български и нямал оферти за работа, но след десетилетие успява да стане известен в България с бизнеса си с продажба на барбекю и скара, разказва канадската телевизия CBC. До България през 2008 г. го довежда любовта му към Надя Михайлова. Тя е била спортист от най-високо ниво по художествена гимнастика през 80-те години под името Надя Калоянова. Калоянова става национален шампион и се състезава по целия свят. Михайлова беше топ претендентка за златен олимпийски медал, но съдбата и политиката се намесиха. Тя трябваше да се състезава на олимпийските игри през 1984 г. в Лос Анджелис, но бойкотът, воден от Съветския съюз, съсипва надеждите й. Руснаците отказват да участват на олимпиадата, цитирайки, че в САЩ се вихрят антируски настроения и истерия. България първа подкрепя СССР и всички наши олимпийци остават в Родината и така и не заминават да се състезават на форума. Няколко години по-късно Михайлова се премества в Реджина, Канада,
за да стане главен треньор
на клуба по художествена гимнастика „Васкана“. Тогава тя среща Кристофър. Кристофър е роден и израснал в Реджина и живял в Куин Сити до 2009 година. Двамата се преместват в България, защото Надя искала да бъде по-близо до родителите си. Кристофър казва, че предишните пътувания до България са го накарали да преосмисли живота си в Канада. „Имах добра работа, плащаха ми добре, но работех наистина дълги часове и бях доста сигурен, че в крайна сметка ще ме сполети сърдечен удар“, казва той. Канадецът не препоръчва преместване в чужда държава без осигурена работа или план за това как да се намери такава. „Без език, без работа и без план какво да се прави - това може да е малко като бездна“, каза той.
Идеята да започне нов бизнес в България е била породена от цяло пътуване за закупуване на барбекю, което да използва в двора. Такива грилове в България преди 10 години са били, по думите на Кристофър, „пълна скръб“. Той решава да внесе от чужбина добра скара за барбекю за себе си. Тогава си помислил, че и други хора ще харесат да имат барбекю вкъщи.
„Хората мислеха, че съм луд“
казва Кристофър. „Членовете на семейството ми правеха залози колко бързо ще фалирам.“ Той проучил пазара с просто маркетингово проучване. Решил да прекара малко време на кръстовище на две улици, близо до къщата му, и броял колите, шофирани от хора, които биха могли да си позволят да си купят барбекю. „След няколко минути видях ламборгини, ферари и много мерцедеси. Разбрах, че тук има пари“, заключава той. Кристофър се опълчва на критиците и отваря магазина Great Western Barbecue в София. Той продава скари от висок клас, които внася от Северна Америка и други европейски страни. Разказва, че в началото бизнесът е вървял много бавно, и признава, че направил почти всичко, за което се сети, за да го раздвижи. Предлагал дегустация пред магазина си и раздавал безплатни меса на грил. Раздал хиляди листовки на минувачите и организирал различни барбекю събития. „Слагах си каубойската шапка и започвах да готвя и хората обичаха да ме гледат“, разказва Кристофър. Един от по-ранните му методи за продажба му докарала проблеми с полицията. „В България е незаконно да се продава каквото и да е край пътя“, каза той. „Така че се преструвах, че моят микробус е счупен. Паркирах отстрани на пътя на магистралата, повдигнах го и, разбира се, вадих няколко барбекюта и скара от задната част на автомобила си, за да ги сготвя“. Тактиката била успешна за предизвикване на голям интерес и Кристофър продал няколко барбекюта, „докато полицията не разбрала за действията му. Постепенно
популярността на Кристофър нараства
Редовно се изявява в българската телевизия като крал на барбекюто и обучава хората как да се прави вкусна скара. Неговият магазин все още е сред най-известните за скара на газ или въглища в България.