В началото на есента Канада ще съобщи в какви срокове предстои да премахне визите за българи и румънци. Информацията обаче бе изнесена не от федералното правителство в Отава, а в прессъобщение на Европейската комисия. Именно тя бе посредник на преговори между Канада и правителствата на България и Румъния, в които трябваше да се намери разумно решение за визите. Двете страни налучкаха правилния лост, с който да притиснат Отава да ги премахне - те наложиха вето върху прилагането на трансатлантическото споразумение за свободна търговия между Европа и Канада. Докато София и Букурещ не се съгласят да приемат споразумението, то не може да влезе в сила.
Това принуди неотстъпчивите политици в Отава да омекнат. В общо изявление на еврокомисията и на канадския министър за имиграцията, бежанците и гражданството Джон Макколъм се посочва, че канадски представители са проверили готовността на Румъния, а до края на месеца ще извършат същата оценка и на България дали отговарят на изискванията за премахването на канадските визи за гражданите на тези две държави. Макар да бе огласено, че резултатите от оценките ще бъдат съобщени в ранната есен, отсега може да се предположи, че те ще бъдат положителни и визите ще се премахнат. Това няма да стане веднага, а след определен срок, който може да е различен за България и Румъния.
Има и вероятност визите да не паднат, ако дотогава Канада намери начин да откаже София и Букурещ от налагането на вето върху трансатлантическото споразумение. В сегашното изявление се съдържат и дежурните нищо незначещи изречения, като например благодарност на г-н Макколъм към България и Румъния за „постоянното сътрудничество в оценителния процес, който ще приключи през лятото".
В разговорите от българска страна участваха заместник-министрите на външните и на вътрешните работи Румен Александров и Филип Гунев, а от румънска - Йоан-Драгош Тудораке, началник на канцеларията на министър-председателя.
Европейската комисия обещава отново да обсъди въпроса за т. нар. визова реципрочност със САЩ и Канада с намерението да намери решение.
Първите сигнали, че България и Румъния са решили да действат в комбина, за да изнудят Канада за визите, дойдоха още през май. Тогава стана ясно, при това в официално съобщение, че двете страни биха се въздържали да подкрепят търговското споразумение между Европа и Канада, докато въпросът с визите за техните граждани не намери решение.
От Европейската комисия (ЕК) също уточниха, че ако установи липса на визова реципрочност (при която американци и канадци пътуват без визи до ЕС, но САЩ и Канада изискват визи за граждани на държави от ЕС), ще бъде принудена от законодателството да предложи премахване на безвизовите пътувания за гражданите на двете северноамерикански държави за срок от 12 месеца.
Търговското споразумение между ЕС и Канада бе представено през миналата седмица, като ЕК цели то да влезе в сила възможно най-скоро. За да бъде въведено, споразумението трябва да бъде одобрено от всички национални парламенти в ЕС - процедура, която се очаква да отнеме около две години.
България винаги е твърдяла, че прилагането на визов режим за българи е необосновано неравно третиране, което не съответства на достигнатото равнище на двустранните отношения с Канада, с която България е съюзник в НАТО, споделя общи ценности и си сътрудничи успешно в международните организации.