Канада разкри имиграционна инициатива за привличане на висококвалифицирани технологични професионалисти от Съединените щати с работни визи H-1B за чуждестранни работници със специализирани умения. 

От 16 юли до 10,000 от притежателите на такива визи вече могат да кандидатстват за работа в страната. Този ход е част от новата стратегия на Канада за търсене на технически таланти. 

Още през ноември миналата година правителството си постави за цел да се справи с предстоящия недостиг на работна ръка. До 2025 г. страната иска да приеме 1.45 милиона имигранти, като се фокусира върху хора с образование в областта на здравеопазването и други търсени работни умения, и осигурявайки квалифицирана работна сила за ключови сектори на икономиката си. 

Населението на Канада от 38.25 милиона представлява около 11.5% от населението на Съединените щати, където визовата категория H-1B в момента позволява на повече от 85 000 висококвалифицирани чужденци да работят в страната поне три години. 

Службите за гражданство и имиграция на САЩ съобщиха, че за фискалната 2024 година агенцията е получила 780,884 заявления от работодатели и е одобрила 110,791 от тях. През фискалната 2023 г. заявленията са били общо 483,927 и са избрани 127,600 души. 

„Този постоянен недостиг на работна ръка засяга и Канада, и САЩ“, каза Ребека Ши, изпълнителен директор на Американската имиграционна бизнес коалиция, съюз от 1,400 работодатели и изпълнителни директори в Съединените щати. 

Одобрените от Канада кандидати ще получат разрешително за работа,

валидно до три години,

което им позволява да работят за всеки работодател в страната. Новата работна програма не води до постоянно пребиваване, но съпрузите и лицата на издръжка на одобрените за работа в Канада притежатели на виза H-1B ще имат право да кандидатстват за разрешителни за обучение или работа или визи за временно пребиваване. 

В САЩ притежателите на работни визи могат да кандидатстват за законно постоянно пребиваване, но само съпрузите на хората с висящо заявление за пребиваване отговарят на условията за разрешение за работа. 

Докато Канада работи за приемането на повече от милион имигранти до 2025 г., много от които с крайно необходими професионални умения, имиграционната реформа в Съединените щати остава в застой в Конгреса. 

„През последните две години беше изключително разочароващо, че Конгресът не успя да предприеме действия по имиграционната реформа“, каза Ши. 


По време на изслушване през 2021 г. конгресменът от Демократическата партия Зоуи Лофгрен, тогавашен председател на съдебната подкомисия по имиграция и гражданство на Камарата на представителите, каза, че страни като Канада са направили „големи крачки в изграждането на гъвкавост и стимули за набиране на персонал за привличане на висококвалифицирани имигранти, включително тези, които не можем да приемем“. 

Лофгрен предложи два законодателни акта, които ще разширят броя на визите за работа в САЩ. Нито един законопроект не мина в Камарата. 

„Последният основен ремонт на нашата законна имиграционна система се случи през 1990 г.“, каза тя по време на изслушването. 

Междувременно

Канада се рекламира като място за преместване

и възможности за квалифицирани чуждестранни работници. През 2020 г. San Francisco Chronicle съобщи за усилията на страната за набиране на персонал от Силициевата долина на Калифорния, където кампания с билбордове, задаваща въпроси като „Ами ако визата ми бъде анулирана?“ и „Ами ако загубя работата си и здравната си застраховка?“ бяха поставени на магистрала 101 от Сан Франциско до Сан Хосе. Подобни въпроси често възникват сред притежателите на виза H1-B в САЩ, където имиграционният процес е сложен. 

Въпреки че канадската програма не води до постоянно пребиваване, работниците могат да печелят точки за трудовия си опит в Канада и могат да отговарят на условията за програмата Express Entry. 

В САЩ някои хора с визи за работа могат да влязат в процес за промяна на постоянен статут и 

получаване на „Зелена карта“

Но изоставането от повече от 1.6 милиона кандидати означава, че хората чакат години, за да променят статуса си. Годишно се предлагат 366,000 „зелени карти“ в САЩ, разделени в сложна система от категории, която има специфична квота за всяка от тях. Пътят до постоянно пребиваване през H-1B има таван от 140,000 годишно.