Къщи, коли втора ръка, дървен материал, бензин, пилета... Какво общо могат да имат? Това, което ги обединява, е, че всички те са станали по-скъпи. Икономиката, подхранвана от стимулите, се възстановява и американците отново харчат пари по магазините, за пътуване и хранене навън. Но пандемията е далеч от края си и трудностите, с които се сблъскват веригите за доставки, означават, че предлагането не отговаря на търсенето и това праща цените далеч нагоре. Потребителските цени в САЩ са нараснали през април с 4.2% в сравнение с предходната година – повече от 3.6 на сто, както бяха прогнозирали икономистите. Това е най-голямото 12-месечно повишаване на цените от септември 2008 година, когато бе разгарът на финансовата криза. Ето някои от продуктите и услугите, които поскъпнаха най-много в САЩ и защо:
Пиле
Пилетата не достигат, което води до увеличаване на цените им. Част от вината за това е в „Tyson's roosters“. Месопреработвателят, който продава пилешко месо наравно с телешко и свинско, обясни, че количеството на пилета е намаляло, тъй като петлите, използвани за размножаване, не отговарят на очакванията. „Ние сменихме мъжките птици, което, казано откровено, беше лошо решение“, каза Дони Кинг, който е оперативен директор на „Tyson“ и президент по птиците. За да увеличи предлагането на пилета, „Tyson“ (TSN) отново включи в развъдната си програма петлите, които са били използвани от компанията преди. От там отказват да споделят какво ще се е случило с отхвърлените мъжки или колко от тях ще бъдат разменени. Храната в САЩ като цяло поскъпна. Цените нараснаха с 0.4% през април заради вдигането им както в магазините, така и в ресторантите. На годишна база цените на храните са се вдигнали с 2.4 на сто.
Бензин
Увеличаващият се брой бензиностанции по Източното крайбрежие останаха без гориво през цялата минала седмица, след като изнервени шофьори не спряха да пълнят резервоарите си след кибератаката, която извади от строя тръбопровода Colonial, критична артерия за бензина, за шест дни. Паническото изкупуване застраши доставките с истински шок. Само във вторник миналата седмица търсенето на бензин в САЩ се е повишило с 14% спрямо предходната седмица, според GasBuddy, приложение, което проследява цената на горивата и търсенето. Тръбопроводът заработи отново в сряда през нощта, но стореното преди това увеличи средните цени до психологическата граница от $3 за галон за първи път в последните шест години.
Жилища
В началото на 2021 г. цените на жилищата продължиха да се покачват до нови рекорди, като скокът е в почти всеки голям метрополисен район. Ограниченото предлагане е част от обяснението защо това се случва. В 99 на сто от метрополисните райони, проследени от Националната асоциация на брокерите, цените през първото четиримесечие на 2021 година са нараснали спрямо същия период на миналата година. В национален мащаб средната продажна цена за съществуващи жилища се е покачила с 16% спрямо първото четиримесечие на 2020 г. и вече е $319,200 – рекордно високо ниво, откакто Асоциацията проследява цените от 1989 година. Близо 90% от метрополисните райони отбелязват двуцифрено процентно покачване на цените през миналата година. За сравнение само в 25% от районите се наблюдава подобен ръст през първото четиримесечие на 2020 година, когато жилищната база бе на по-високо ниво и съответстваше по-добре на месечното търсене.
Дървен материал
Когато миналата пролет пандемията удари американската икономика, дървообработващите компании спряха производството на дървен материал, за да се подготвят за спада на жилищния пазар. Този спад обаче така и не дойде и сега няма достатъчно дървен материал, за да захрани нажежения жилищен пазар.
Недостигът забавя строежа на така нужните нови жилища, усложнява ремонта на съществуващите и води до шок сред купувачите на прегрелия пазар. Фючърсните сделки с дървен материал достигнаха рекорд от $1,615 миналата седмица, което е зашеметяваща печалба в сравнение с ниската цена през април 2020 г. Това е голяма сделка, тъй като дървеният материал е основният материал, който фирмите, строящи жилища, купуват. В сряда цената падна до $1,533.
Коли и камиони втора ръка
Най-големият двигател за скока на инфлацията през април беше 10-процентното поскъпване на употребяваните коли и камиони. Този скок е повече от една трета от общата инфлация и представлява рекордно поскъпване от десетилетия. През последната година колите втора ръка поскъпнаха с 21%. Това, което влоши нещата, бе, че автокъщите предлагаха само малка част от автомобилите, които обикновено продават – нови и използвани. Това покачи цените до рекордни нива. Например средната цена за нова кола бе $37,200 през първото четиримесечие, което е с 8.4% повече в сравнение със същия период от миналата година. „Това вдига цените на колите втора ръка на най-високото ниво, на което те някога са били“, каза Дейвид Перис от JD Power.