Убиецът крещи „Аллах акбар“ след разстрела

Екип на BG VOICE

Убийството на руския посланик в Турция няма да доведе до разрив в отношенията между Москва и Анкара, но на Турция може да се наложи да направи отстъпки пред Кремъл по Сирия. Това коментираха международни експерти. Убийството на посланик Андрей Карлов в Анкара е четвъртото на дипломат от такъв ранг изобщо в историята на Русия. Първият е руският посланик в Персия, писателят Александър Грибоедов. Загива, след като религиозни фанатици нападат руската мисия в Техеран през 1829 година.

Дали подобен фанатизъм стои и зад мотивите на убиеца на посланик Карлов още не е ясно. Засега се знае само, че убиецът - 22-годишният Мевлют Мерт Алтънташ, е полицай от силите за борба с масовите безредици. Той е бил нает за охрана на посещението на посланика в изложбената зала. Не е ясно защо самата Русия не е осигурила охраната на дипломата си, след като в руското посолство в Анкара има цяла група, предназначена за подобни мисии. Турските медии спекулират, че Алтантъш е последовател на проповедника Фетуллах Гюлен, който се укрива в САЩ и за който се твърди, че е в основата на провалилия се през лятото опит за преврат в Турция.

Преди да стреля, убиецът е казал: „Ще си платите за Сирия" и „Аллах акбар". Второто подсказва, че е по-вероятно той да е фанатизирал се ислямист, доколкото последователите на Гюлен са потайни и не издават истинската си същност на публични места.

Но кой печели и кой губи от това нападение? Това говори, че Турция не е способна да подсигури безопасността на чуждестранните дипломати, което вреди на репутацията й. Това е и удар по Русия, защото през последните две седмици тя много яростно беше критикувана за Алепо, за гибелта на мирни жители там, обвинявана е в подкрепа на режим, който грубо нарушава правата на мирните жители.

След убийството и Москва, и Анкара заявиха, че целта му е да провали нормализацията на двустранните отношения. Нов разрив между Русия и Турция обаче изглежда няма да има. Но ако някога след убийството на Грибоедов в опит да смекчи конфликта персийският шах изпратил на руския император елмаза „Шах", дали сега Москва ще иска нещо в замяна от Анкара.

Някои аналитици смятат, че това убийство дори ще укрепи руско-турските отношения. Но е напълно възможно, посочват експертите, че след това, което се случи, Турция ще трябва да направи някакви отстъпки спрямо Русия по сирийския въпрос. Възможно е Ердоган ще предложи на Путин някаква морална компенсация.

От досегашната му дейност е видно, че Владимир Путин изобщо не се влияе от терористични актове и акции на сплашване. Точно обратното. Това може да доведе до ожесточаване на политиката му. Може да има актове на възмездие.

Така че ако убийството е възмездие за руското участие в Сирия на страната на правителството в Дамаск, то е много по-вероятно сега Москва да стане още по-твърда в настояването си Сирия да бъде изцяло освободена от метежниците, а президентът Башар Асад да бъде бетониран на поста за десетилетия напред.

Според анализатори заради противоречивите реакции по света за руската намеса в Сирия заплахата за атентати и нападения срещу руските дипломатически представителства в чужбина не просто остава, а вероятно ще се засили. Което означава, че оттук нататък да си руски дипломат зад граница ще е вече рисково занимание. А и да си обикновен руснак в чужбина - също. Руснаците в Турция най-добре го знаят.