За десетилетие, откакто бе създаден, биткойнът трябваше да предизвика революция в световните финанси. Но тази революция се случва трудно. Криптовалутата имаше своите бурни първи десет години, които бяха белязани от скандали, неуспехи и резки ценови движения. Поевтиняването на биткойн през тази година беше посрещнато с множество критики. Инвеститори и поддръжници на криптовалутата обаче удвоиха оптимизма си по отношение на нейното бъдеще. Идното десетилетие може да се окаже ключово за съществуването й, пише Ракеш Шарма за Investopedia.
Компромисната визия
Според създателя на биткойн Сатоши Накамото криптовалутата трябваше да бъде широка и децентрализирана алтернатива на контролираните от правителствата и централните банки фиатни пари. Същевременно трансакциите с биткойн не би трябвало да зависят от трети страни посредници, отбелязва Инвестор. В края на първото десетилетие след създаването на биткойн оригиналната версия за криптовалутата изглежда компромисна. Децентрализацията се оказа път към централизацията. Инвеститорите, които имат големи притежания на биткойн, изглежда контролират цената на криптовалутата на пазарите. Междувременно демократизацията на печатането на пари чрез добива им се оказа ефективна за големите компании в сектора. Например китайската Bitmain притежава 75-процентен дял от пазара на специфични за приложението интегрални схеми. Тези негативи обаче са балансирани от растежа на жизнената и процъфтяваща екосистема за крипто. Пазарът на криптовалути, който не съществуваше преди по-малко от десетилетие, е оценяван на 1,56 трилиона долара към 3 март.
Над 1500 криптовалути бяха създадени и се търгуват след дебюта на биткойн. Блокчейн се превърна в ключова дума за разрешаването на сложни проблеми. След първоначалната си предпазливост инвеститорите започнаха да се насочват към криптоактивите като форми на инвестиции.
Очаквания за следващите десет
Следващото десетилетие може да се окаже ключово за еволюцията на биткойн. Има няколко сфери, в които инвеститорите трябва да насочат фокуса си по отношение на биткойн. „Може би най-големите проблеми за биткойн и другите валути през предишните години бяха по отношение на сигурността“, посочва Чакиб Буда, технически директор в Rambus - компания за разплащания. Според него сигурната биткойн екосистема ще доведе до по-широкото приемане на криптовалутата. „Очакваме в рамките на около 10 години биткойн да започне да се използва масово и да има съвсем различна репутация“, коментира той. Техническият директор на Ripple Дейвид Шварц сравнява биткойн с Model T на Ford, който беше пуснат през 2018 г. Производителят на автомобила обяви революция в транспорта и цялата екосистема - от магистрали до бензиностанции, еволюира, за да го обслужва. Благодарение на широкото медийно отразяване началото на една екосистема вече стана факт през последните няколко години. Тъй като регулациите се развиват, за да са в крак със случващото се, вероятно е цялата екосистема да се разшири. Шварц прогнозира, че следващото десетилетие ще „донесе експлозия от нискотарифни, високоскоростни плащания, които ще трансформират обмена на стойност по начина, по който интернет трансформира обмена на информация“. Според Citi биткойн може да се превърне в предпочитана валута за международна търговия. Това се случва на фона на залози от големи компании. PayPal и Tesla инвестираха в криптовалута в началото на 2021 г. Американският производител на електромобили закупи биткойни за 1,5 милиарда долара, а PayPal направи оферта за закупуването на Curv. Citi отбелязва, че бъдещето на биткойн все още е много несигурно, но че криптовалутата е напът към масово приемане. Институционалните инвеститори увеличават интереса към биткойн, но проблемите със сигурността и капиталовата ефективност все още са пречка пред дигиталния актив, твърдят от Citi.