Известни са различни болести на опорно-двигателния апарат на човека, които водят до увреждане на ставите, мускулите и сухожилията. Болестта подагра е известна от векове. В какво се изразява това заболяване, какви са характерните симптоми, причини, степени на развитие и начини на лечение?

Първите и най-типични симптоми са внезапна и нетърпима болка в отделна става, най-често големия пръст на крака или глезенната става. Винаги ставата е оточна, зачервена, много болезнена даже при лек допир. Тази кризисна болка може да трае от 2-3  до 7-8 дена и прави човека трудно подвижен. В някои случаи болката може да бъде в колянната става (с оток и зачервяване). Какви са основните причини за това остро възпаление с почти нетърпими болки? При обмяната на веществата в организма и по-точно при разграждане на пуриновите съединения се образуват микрокристали, наречени пикочна киселина. Терминът на английски е uric acid. При по-честа консумация на месо и особено вътрешни органи като бъбреци или черен дроб на животни, някои видове риба в организма се внасят повече пуринови съединения и тогава рискът от появяване на подагра е многократно по-голям. При разграждането на тези вещества въпросните микрокристали попадат в кръвта и оттам в бъбреците, които трябва да ги отделят чрез урината. При повишено образуване на пикочна киселина (кристали) или при недостатъчно отделяне чрез урината постепенно за период от година или повече кристалите се отлагат в ставите, започва възпаление на нервните окончания, на меките тъкани и

един ден внезапно идват кризисните болки

След първата атака може да мине и цяла година без особени болки. Хората временно забравят за това и не вземат мерки. Следващата криза може да е по-силна и продължителна и да обездвижи пациента за10-15 дена. Тогава неотложно трябва да се направят основни кръвни изследвания и да се провери пикочната киселина, съответен медицински преглед на болните стави, да се постави диагноза и да започне лечение. Ако това не се направи, ще започне хронифициране на процеса и след време ще настъпят сериозни увреждания на стави, периферни нерви и меки тъкани. Много често тези кристали се отлагат в бъбреците и образуват бъбречни камъни. Това създава допълнителни проблеми.

Както споменах, честата употреба на месо, богато с пуринови съединения, употребата на някои видове риба като shrimp, scallops и  особено употребата на алкохол водят до повишен риск от образуване на пикочна киселина (кристали) и риск от подагрозно възпаление. Има и генетично предразположени хора, съгласно статистиката около 5 -7 процента от населението. Съществуващи заболявания като  бъбречни възпаления, някои химически агенти като серни и оловни съединения увеличават риска от подагра. Доказано е, че хората с наднормено тегло са в тази рискова група.

Някои хормонални лекарства, които се предписват, затрудняват елиминирането на пикочната киселина чрез урината. Също салициловата киселина от аспирина води до намалено отделяне на кристалите. Ограничената употреба на течности или честата употреба на солени храни увеличава значително рисковете от подагра.

За поставяне на диагноза подагра имат значение следните симптоми: внезапна поява  на остра и продължителна болка в големия пръст на крака или глезенна става, зачервяване и оточност, трудни движения на ставата. Също важно е да се провери нивото на пикочната киселина в кръвта или наличието на бъбречно възпаление и бъбречни камъни.

Какво лечение се прилага при подагрозните болки? Често се използват нестероидни противовъзпалителни лекарства (NSAID). Такова лекарство е Indomethacin,  което намалява болките и възпалението. Не трябва да се комбинира с аспирин, защото се затруднява излъчването на пикочната киселина. Започва се с относително висока доза и постепенно се намалява успоредно с намаляне на ставната болка. Лекарството има и сериозни странични ефекти, например при пациенти, които имат стомашни язви, гастрити, бъбречни възпаления или чернодробни увреждания. Тогава употребата на индометацин създава определени рискове. Друго известно лекарство което се прилага, е Colchicin. Трябва да се прилага в съвсем минимални дози, защото може да увреди черния дроб. То проявява токсичен ефект и също може да затормози сериозно нервната регулация на дишането. Няма открито синтетично лекарство без странични ефекти.

Какъв е подходът на алтернативната медицина към подаграта и подагрозните увреждания? След появяване на типичните симптоми и проверката на пикочната киселина трябва да се въздейства на причините, а именно: 

1. Ограничаване употребата на месни храни и определени видове риба, които съдържат пуринови съединения. Прекратяване за дълго време употребата на алкохол и солени храни. Ограничаване на всички захари. Увеличаване употребата на чиста или минерална вода.

2. Избягване употребата на хормонални лекарства и аспирин.

3. Активизиране на бъбречната функция и съответно отделяне на горепосочените   микрокристали от урината. За целта могат да се използват различни биоактивни вещества, като например Corn  Silk herbs, Uva ursi, Horsetail, Blue berry fruit и други.

4. Активизиране чернодробната функция, за по-бързото разграждане на пуриновите съединения.   

Горепосочените натурални  вещества не се рекламират по телевизията, защото са сравнително евтини и пречат много на бизнеса на фармацевтичните компании

По запитвания на читатели материала състави консултантът по натуропатия  Веселин Вълчев