През първия мандат на новоизбрания президент Доналд Тръмп Америка започна тотална търговска война с Китай, за да стимулира производството в САЩ, да защити интересите на САЩ в областта на националната сигурност и да реши проблема с търговските отношения, които според Тръмп са в изключително неравностойно положение .

Президентът Джо Байдън запази повечето от тези мита и добави няколко нови. Докато лидерите на двете страни продължават да си пречат, потребителите в САЩ платиха цената за това, като платиха повече пари за стоки, внесени от Китай.

Сега Тръмп насочва вниманието си към най-големия и третия по значимост търговски партньори на Америка: Мексико и Канада. И той обещава нещо изключително: на 20 януари, в деня на встъпване в длъжност, Тръмп обеща да наложи ново 25-процентно общо мито върху всички стоки, които САЩ внасят от двете страни - стоки, които почти всичките преминават границата безплатно благодарение на договореното преди от Тръмп Споразумение между САЩ, Мексико и Канада (USMCA).

Търговската война обаче може силно да засегне портфейла на потребителите. Ето някои важни стоки, идващи от съседите на север и юг, които маже да поскъпнат, ако Тръмп се придържа към плана си за митата:

Петролни продукти

Суровият петрол, който се рафинира за производство на бензин и мазут, е един от основните компоненти на вноса на САЩ от Канада. През юли той достигна рекордните 4,3 млн. барела на ден след разширяването на канадския тръбопровод Trans Mountain, според данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ. Разширението спомогна за доставянето на повече петрол за рафиниране до голяма част от Западното крайбрежие в допълнение към Средния Запад.

"Не можете просто да преработите различен петрол за една нощ. Това ще отнеме инвестиции/години. По-голямо предлагане в САЩ не би помогнало", заяви Патрик Де Хаан, ръководител на петролните анализи в GasBuddy, в публикация на X.

Според него митата от 25%, която Тръмп предложи, ще имат "огромно въздействие" върху цените на бензина, което ще се изрази в увеличение между 25 и 75 цента на галон. Това ще се отрази най-пряко на американците, разположени около Големите езера, Средния Запад и Скалистите планини. Тръмп предложи да се увеличат безвъзмездните помощи за американски петрол, но ще е необходимо време, за да може това предлагане да влезе в действие и да замени петрола от Канада. 

Селскостопанска продукция

Тъй като поради изменението на климата условията за отглеждане на растения в някои части на Съединените щати са по-неблагоприятни, САЩ все повече зависят от Мексико по отношение на продуктите.

По данни на Министерството на търговията през 2022 г. САЩ са внесли селскостопански продукти от Мексико на стойност 44,1 млрд. долара, което представлява една пета от всички селскостопански продукти на САЩ. Например 90% от авокадото, което американците са консумирали през 2022 г., е било внесено. От авокадото, внесено в САЩ, 89% е с произход от Мексико. Казано по друг начин, вашите гуак и тост с авокадо може да скочат до небето, ако на Мексико бъдат наложени 25% мита.

През 2023 г. Съединените щати ще внесат от Мексико превозни средства на стойност 130 млрд. долара, което ще го превърне в основната стока, която САЩ внасят оттам, според базата данни за международна търговия на ООН.

Автомобили

Тъй като все повече производители на автомобили се опитват да заобиколят митата, наложени върху китайските стоки, много от тях преместват производството си в Мексико, превръщайки го в глобален център за автомобилни заводи, включително General Motors, Ford, Stellantis и още близо дузина. На практика всеки американски производител на автомобили зависи от части от Мексико за производството на своите автомобили или камиони, тъй като тези части могат да бъдат значително по-евтини от произведените в САЩ. Но 25-процентна тарифа вероятно ще промени ситуацията в тази област.

Новата вълна от мита, които Тръмп е готов да наложи, идва в момент, когато САЩ стават все по-зависими от вноса от Мексико и Канада. За първи път от повече от две десетилетия насам Мексико изпревари Китай като най-голям износител на стоки за САЩ през миналата година, според данни на Министерството на търговията. Сега Китай е вторият най-голям износител на стоки за САЩ, а съвсем близо до него е Канада. Това е голяма промяна в сравнение със ситуацията отпреди само две години, когато Китай беше най-големият износител на стоки за САЩ, а Канада и Мексико почти не се доближаваха до него.

Това означава, че новите мита, които Тръмп обеща, ще бъдат практически неизбежни за американците, тъй като предприятията са готови да прехвърлят по-високите разходи, които ще имат в резултат на това, върху потребителите.

                                                                                                      Текст: Си Ен Ен, тук със съкращения