В понеделник новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви мита за трите най-големи търговски партньора на САЩ - Канада, Мексико и Китай, като подробно описа как ще изпълни предизборните си обещания, които могат да предизвикат търговски войни. 

„За мен най-красивата дума в речника е „мита“ - каза той пред главния редактор на Bloomberg на неотдавнашно събитие.

Какво точно възнамерява да направи, след като спечели втория си мандат, както винаги е неясно. Но решимостта му да наруши търговската политика на САЩ не може да бъде поставена под съмнение.

Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г., заяви, че ще наложи мито от 25% върху вноса от Канада и Мексико, докато те не ограничат пренасянето през граница на опиоиди, най-вече фентанил, и преминаването на мигранти.

Тръмп очерта също „допълнително мито от 10% над всякакви допълнителни мита“ върху вноса от Китай в едни от най-конкретните си коментари за това как ще приложи икономическата си програма, след като спечели изборите на 5 ноември с обещанията „да постави Америка на първо място“.

Макар че арестите на мигранти достигнаха рекорд при мандат на Джо Байдън, подлагайки на натиск американските гранични власти, нелегалните преминавания на границата намаляха значително тази година, след като президентът въведе нови ограничения, а Мексико засили охраната.

Над 83% от износа на Мексико е отишъл за САЩ през 2023 г., както и 75% от канадския износ.

Митата може да създадат проблеми и за чуждестранните компании като много азиатски производители на автомобили и електроника, които използват Мексико като евтин входен пункт за американския пазар.

Заплахата на Тръмп от нови мита би нарушила условията на споразумението за свободна търговия между САЩ, Мексико и Канада. Сделката, която Тръмп превърна в закон през 2020 г., продължи предимно безмитната търговия между трите страни.

Ето кои са компаниите с производствено присъствие в Мексико, които могат да пострадат значително, а от там и цените на продуктите им да се повишат и в световен мащаб.

АЗИАТСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА АВТОМОБИЛИ

Honda Motor

Изпраща 80% от продукцията си в Мексико за американския пазар и главният ѝ оперативен директор Шинджи Аояма предупреди по-рано този месец, че ако САЩ наложат постоянни мита върху автомобилите, внасяни от Мексико, ще трябва да се замисли за преместване на производството.

Nissan Motor

Има два завода в Мексико, където произвежда моделите Sentra, Versa и Kicks за американския пазар. През първите девет месеца на тази година тя е произвела близо 505 000 автомобила в Мексико. Компанията не разкрива колко от тях са били изнесени за американския пазар.

Toyota Motor

Има по-малко производство в Мексико, като произвежда своя пикап Tacoma в два завода там.

Миналата година тя продаде над 230 000 броя от Tacoma в САЩ, което представлява около 10% от общите й продажби на този пазар. Toyota произвеждаше Tacoma в САЩ, но сега доставя всички от Мексико, където автомобилът е единственият модел, който произвежда в заводите си. По-голямата част от продукцията там е предназначена за износ в САЩ.

Mazda

Компанията е изнесла около 120 000 автомобила от Мексико за САЩ през миналата година.

Президентът на Mazda Масахиро Моро заяви по-рано този месец, че въпросът с митата „не е проблем, който може да бъде решен от отделни компании“, и че тя ще проучи внимателно подробностите, преди да реши как да реагира.

Южнокорейската компания Kia Corp

Има завод в Мексико, в който произвежда собствени автомобили и малък брой SUV Santa Fe за филиала си Hyundai Motor.

ДОСТАВЧИЦИ НА TESLA

Tesla

Компанията насърчи китайските си доставчици да създадат заводи в Мексико през 2023 г., за да доставят основно за планираната от американския автомобилен производител фабрика Gigafactory в Мексико.

Първоначално Tesla планираше да започне производство в Мексико в началото на 2025 г., но до голяма степен се отказа от тази цел и премина към план за разширяване на производството със завода си в Тексас.

КИТАЙСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА АВТОМОБИЛИ И ДОСТАВЧИЦИ

Някои китайски производители на автомобилни компоненти, като например производителят на седалки Yanfeng Automotive Interiors, от години произвеждат в Мексико, за да снабдяват автомобилните производители, включително General Motors и Toyota, които преместиха капацитета си в Мексико заради по-ниските разходи.

Китайският водещ производител на електрически превозни средства BYD

Компанията, проучва места за изграждане на завод в Мексико, но многократно е заявявал, че заводът ще обслужва вътрешния пазар, а няма да произвежда автомобили, които да се продават в САЩ.

JAC Motors

От 2017 г. има съвместно предприятие в Мексико с Giant Motors за сглобяване на автомобили с марката JAC. Притежаван от SAIC MG през август обяви плановете си да изгради завод в страната.

FOXCONN

Най-големият в света производител на електроника по договор Foxconn 

Компанията изгражда гигантски завод за сървъри с изкуствен интелект в сътрудничество с Nvidia в Мексико. Тя планира да започне производство в началото на следващата година, като ще произвежда сървър с течно охлаждане, съдържащ новото и мощно семейство чипове за изкуствен интелект Blackwell на Nvidia.

LENOVO

Китайският производител на компютри Lenovo разполага с огромна производствена площадка в Монтерей, която разшири през 2021 г. В него се произвеждат сървъри и други продукти за центрове за данни, а през 2021 г. компанията заяви, че всички нейни продукти за центрове за данни за северноамериканския пазар се произвеждат в Монтерей.

LG ELECTRONICS

Южнокорейската компания LG Electronics

Произвежда телевизори, домакински уреди и части за електрически превозни средства в производствените си обекти в Мексико.

Във вторник тя заяви, че разглежда различни възможности, включително промени в търговските политики.

Как новите мита ще се отразят на отделните щати

Проучване посочва, че новите мита ще засегнат най-силно икономиките в Средния Запад и Юга, тъй като те внасят повече като дял от икономиките си, отколкото страната като цяло.

„Проучванията показват, че неотдавнашните по-високи мита са били прехвърлени върху потребителите и бизнеса, а не са били платени от страните износителки“, пишат в доклада си Робърт Макклеланд и Ричард Оксьор от Центъра за данъчна политика.

„Предишните аргументи за приемането на тези по-високи разходи включваха подкрепа за нововъзникващи и важни индустрии в САЩ, защита на работните места в определени сектори и повишаване на националната ни сигурност“, допълват те. „Предложените от Тръмп мита ще създадат изцяло ново изчисление на политически компромис и разходите за тази политика няма да бъдат разпределени равномерно в 50-те щата.“

Вносът възлиза на около 11% от БВП на САЩ през миналата година, но има 11 американски щата, в които той представлява 15% или повече от икономиката на съответния щат.

Сред тях са Делауеър, Джорджия, Кентъки, Илинойс, Индиана, Мичиган, Мисисипи, Ню Джърси, Роуд Айлънд, Тенеси и Уисконсин. 

Китай: Никой не печели при търговски войни

Относно Китай избраният за президент на САЩ обвини Пекин, че не е предприел достатъчно силни действия, за да спре притока на незаконни опиоди през границата на САЩ от Мексико.

„Докато те не го спрат, ще наложим на Китай допълнително мито от 10% над всякакви допълнителни мита, върху всичките им многобройни продукти, пристигащи в САЩ“, заяви Тръмп.

Говорител на китайското посолство във Вашингтон критикува изказването му.

„Китай смята, че китайско-американското икономическо и търговско сътрудничество е вазимноизгодно по своя характер. Никой няма да спечели при търговска или митническа война“, коментира Лиу Пъню.

Посолнството посочи също стъпки, които според него е предприел Китай след срещата между САЩ и Китай през 2023 г., след която Пекин прие да ограничи износа на стоки, свързани с производството на опиоида фентанил, водеща причина за свръхдози с наркотици в САЩ.

„Всички те доказват, че идеята, че Китай преднамерено позволява прекурсори на фентанил да стигат до САЩ противоречи напълно на фактите и действителността“, допълни говорителят.

Преди време Тръмп обеща да прекрати статута на най-облагодетелствана нация на Китай и да наложи мита от над 60% върху китайския внос, много по-високи от наложените през първия му мандат.

Сега китайската икономика е в много по-уязвимо положение поради дългата имотна криза в страната, рисковете за дълга и слабото местно търсене.

Преди изборите на 5 ноември Тръмп обяви планове за мита от 10% до 20% върху целия внос. Той също така заяви, че ще наложи мита от 200% върху всяка кола, която преминава границата между САЩ и Мексико.

Тръмп изрази и намерение официално да задейства клауза за преглед на споразумението за свободна търговия с Канада и Мексико, след като встъпи в длъжност. В момента той се очаква през юли 2026 г.

Мексиканското финансово министерство заяви по повод обещанието на Тръмп за мита, че „Мексико е водещ търговски партньор на САЩ и споразумението за свободна търговия предоставя рамка на сигурност за страната и международните инвеститори“.

Икономисти казват, че общите митнически планове на Тръмп, вероятно неговата най-значима икономическа политика, ще върнат вносните мита на САЩ на нивата им от 30-те години на миналия век, ще ускорят инфлацията, ще сринат търговията между САЩ и Китай, ще предизвикат ответни мерки и значително ще пренаредят веригите за доставка.

Според тях митата ще бъдат платени от компаниите, които внасят продукти, подложени на мита, като тези разходи или ще бъдат прехвърлени на потребителите, или компаниите ще приемат по-ниски печалби.

Тръмп често говори, че страните ще платят като последица от плана му за мита, като заяви в понеделник, че Мексико и Канада ще „платят много висока цена“.