Образуванията и пигментните петна по кожата са различни както по своята форма и произход, така и по степента на безопасност и вреда. Нека направим един стегнат разбор на техните характеристики спрямо конкретния им вид. Бенките и петната по рождение, които имат общо наименование невуси, възникват по кожата там, където има натрупване на клетки, произвеждащи меланин - тъмен пигмент.
Числеността, големината и цветът на бенките се определят от гените. Бенките не са толкова безобидни, колкото изглеждат на пръв поглед, защото поне на теория почти всяка от тях може да се изроди в меланома (рак на кожата). Пигментните петна също могат да бъдат с различна форма и размери. Те възникват по-често при жените като резултат от облъчване или слънчеви изгаряния. Съществуват и други причини за тяхната поява: бременност, прилагане на кремове, които не са подходящи за кожата. Този тип кожни оцветявания се срещат по-редовно при хора с мургава кожа и черна коса. Луничките също са пигментни петна, но с жълтокафяв цвят. Причината за тяхното образуване е меланинът. Най-често луничките се срещат при белите хора със светла и рижава коса. Появяват се на 3-4-годишна възраст, развиват се почти винаги по кожата на лицето и са особено забележими в слънчево време. На около 40-годишна възраст част от тях започват да изчезват. Те не вредят на здравето и премахването им е оправдано само с козметична цел.
Белите петна (витилиго) са противоположност на бенките и възникват върху тези участъци от кожата, където няма меланин. Все още не е открита закономерност в тяхната поява и разположение. Те се смятат за козметичен дефект, но проведени наскоро експерименти показват, че кръвната плазма на хората, страдащи от витилиго, вкарана в опитни животни, води до прогресираща загуба на пигментацията на кожата. От тези петна можете да се избавите по медицински път или да ги скриете с помощта на козметични средства.