Най-лесният начин да си сринеш авторитета е да си водещ в телевизия на Путин
Рупорът на авторитарния руски президент Владимир Путин - държавната телевизия "Раша тудей", която излъчва на различни езици и се опитва да е алтернатива на световните новинарски канали, се похвали, че нейното топ лице в английската версия на канала от началото на този месец се нарича Лари Кинг. В ефира на медията той щял да води новото си шоу "Larry King Now". Предаването щяло да се снима във вашингтонското студио на "Раша тудей", а също в студиото на "Ора ТВ" в Лос Анджелис. Шоуто бе обявено като всекидневно, което ще се излъчва и на сайтовете RT.com, Ora.tv и HULU.com.
В първоначалните новини самият Лари Кинг даваше с охота изявления, че да - такова шоу именно по този канал ще има и че това е шансът му да се върне отново на малкия екран. "Винаги ме е интересувало държавното устройство и изобщо всичко, което оказва влияние върху обществото. Така че много се радвам, че ще имам възможност да разговарям на политически теми с някои от най-влиятелните личности във Вашингтон и в цялата страна", заяви той. Г-н Кинг дори сподели, че очаква с нетърпение началото на работата си, за да може да представи на вниманието на телевизионните зрители тези увлекателни разговори, а също интервютата, които ще взема в рамките на програмата си "Лари Кинг сега". "Предпочитам да задавам въпроси на хората, които са на власт, а не да отстоявам техните възгледи, затова гледайте новото ми предаване "Лари Кинг сега по "Раша тудей", каза Кинг в първоначалния анонс на програмата.
Появата на водещ от такъв ранг по телевизия, зад която стои президент със славата на диктатор, който не понася демокрацията и редовно праща в затвора несъгласните с него, обаче предизвика очаквана реакция. От насмешка, че г-н Кинг се е продал за руските сребърници на Путин, до истински негативни коментари - интернет се изпълни с мнения, които изразяваха по-скоро несъгласие с решението му да води предаване по този канал. Изправен пред опасността да срине само за няколко дни авторитет, който е градил с години, г-н Кинг се реши на отчаяна стъпка. Той направи ново изявление, в което вече твърдеше, че въпросното му ново предаване не било собственост на "Раша тудей", а телевизията просто го била откупила за излъчване.
В профила си във Facebook той дори обяви, че официалното съобщение на директорката на англоезичната секция на "Раша тудей" Маргарита Симонян, че той започва работа при тях, не било истина. "От юни моята програма "Larry King Now" ще бъде препредавана по този руски канал, който излъчва на английски, испански и арабски език, но РТ, а и редица канали от други страни само са купили правата за излъчването на "Larry King Now", което започна на 3 юни", пише г-н Кинг. Тъй като не последва ответна реакция нито от страна на "Раша тудей", нито на самата г-жа Симонян, наблюдателите отчетоха, че най-вероятно двете страни са се споразумели да поддържат версията на Лари Кинг, за да не сриват повече авторитета му. Дори и да се приеме, че това е истината, самият факт, че той е позволил неговото шоу да помпа рейтинга на телевизия, издържана изцяло с парите на авторитарната руска власт, е вече достатъчно притеснителен.
Подобни на Лари Кинг проблеми с феновете си имаше и Джулиан Асанж - собственикът на "Уикилийкс". След като месеци наред поддържаше версията, че той не работи срещу американското правителство, а порталът му е готов да изнася данни и за всякакви други правителства и власти, г-н Асанж изведнъж се появи като водещ по същата телевизия "Раша тудей". Реакцията бе очаквано негативна. Поради което само след няколко издания шоуто му бе прекратено.