Здравей, Ангел! Чета редовно статиите ти и ги намирам за много полезни, тъй като те ми помагат да вдигна нивото на финансовата си култура.

Преди няколко статии обърнах внимание, че говориш за правилния начин, по който да инвестираме чрез пенсионен акаунт, и това ме накара да се замисля - какви са приликите и разликите между един обикновен инвестиционен акаунт и един пенсионен акаунт от гледна точка на инвестиционни опции и данъчна облагаемост? Благодаря ти.

  Здравей и от мен. Благодаря за въпроса, много е интересен и отговорът би бил полезен за много хора, които четат тази статия. По принцип, когато разглеждаме един обикновен инвестиционен акаунт и го сравняваме с един пенсионен акаунт, на пръв поглед може да не срещнем очевидни разлики, дори тези две стратегии могат да изглеждат почти идентични. Но когато се задълбочим, ще разберем, че те всъщност са доста различни в няколко показатели. Единствената прилика между тях е, че и двата вида акаунти най-често използват фондове или индивидуални акции на корпорации (или и от двете по едно и също време), което дава подобни възможности от гледна точка на финансова възвръщаемост във вид на лихви, дивиденти и корпоративни печалби. Сега, дори при тази привидна прилика, също могат да се получат

фундаментални разлики

при стратегията, въпреки че се използват подобни финансови инструменти. Причината за това е какъв е хоризонтът от време, в който тази инвестиция се очаква да даде резултат на дадения инвеститор и целта на самата инвестиция. При обикновен инвестиционен акаунт често намираме една по-краткосрочна инвестиционна стратегия, често с цел спекулиране и бърза печалба. Но това невинаги е така и определени инвеститори харесват свободата на този вид акаунти, защото им дава право да избират в движение колко дълго да задържат дадена инвестиция и да променят драстично стратегията. Това невинаги е възможно при пенсионните акаунти, защото те са по-дългосрочна инвестиция и там ограниченията при теглене на пари и краткосрочно спекулиране с покупки и продажби на акции и фондове е лимитирано и нежелателно заради глобите и данъците, които бихме дължали. Важно е да запомним, че пенсионните акаунти са създадени да стимулират нашата лична отговорност към себе си - да заделяме пари за по-късен етап от живота ни, в който няма да можем да сме толкова продуктивни и ще трябва да се опрем на пенсия от държавата, върху която нямаме директен контрол. Поради тази зависимост, в която много хора изпадат, и невъзможността на държавата да покрие всички

финансови нужди на пенсионерите

тя насърчава инвестирането в пенсионни фондове чрез намаляването на данъчната облагаемост на нашия доход в момента при Traditional IRA или ни дава шанс да приберем всички печалби и дивиденти без една стотинка данък при Roth IRA акаунтите. Надявам се, че информацията, която ви споделих днес, е полезна за вас и тя да провокира вашето финансово въображение, увеличавайки мирогледа ви относно вашата ситуация с помощта на фактите, изложени от мен. Информацията в тази статия е споделена на вниманието на читателите с изричното разрешение на лицата, участващи в нея, с цел обогатяване на финансовата култура на всички читатели.


Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.