Клетва на набор 1984-та в танкова бригада Горна баня

Георги Ангелов

Министерството на отбраната, и по-точно министър Красимир Каракачанов се готви да върет казармата под формата на доброволно военно обучение. То е заложено и в проекта за нова стратегия за националната сигурност. Министерството все още няма яснота колко ще струва това, кога и дали наистина ще се случи. Отговори на тези въпроси трябва да даде работна група във ведомството и да произведе идеи за промяна на Закона за отбраната и въоръжените сили.

По думите на министър Каракачанов за стъпка към сбъдването на мечтата му за връщане на наборната служба се обмислят два варианта за доброволно военно обучение. Първият е „онези млади хора, които така са възпитани и имат желание", да получат военно обучение от 6 или 9 месеца според това какво обучение желаят да получат. Обсъжда се дали центровете за обучение да са само два - за Южна и Северна България, или да са регионални. Плановете на министерството са за два батальона доброволци, или общо 1,000 души. Единият трябва да е разположен в Сливен, а другият - в Плевен. Вторият вариант е военното обучение е да бъде първо ниво за кадрова военна служба. Всеки гражданин, завършил 8 клас и пълнолетен, след като мине първата фаза на обучението, ако иска, ще може да остане на професионална служба.

За разлика от наборната служба едно време за доброволната ще могат да кандидатстват и жени. След завършването на обучението доброволците ще попълнят резерва на армията, към който в момента няма почти никакъв интерес. Този вариант бил за тези, които нямат интерес към кариера в армията.

До 2020 г. резервистите трябва да са 3,000 души, а до момента в него са записани около 600. По закон резервистите получават една месечна заплата годишно. При всяко викане за учение или мисия започват да получават заплата, съответстваща за военната им длъжност и звание.

По време на обучението доброволците ще получават възнаграждение. В министерството се обмисля то да е като на редовните професионални войници. Минималното заплащане в армията в момента е малко над 600 лв. Каракачанов смята, че доброволците трябва да получават по-малко от резервистите.

Докато работната група на Каракачанов не си свърши работата, не може да се каже колко ще струва доброволната служба. В предишния парламент Каракачанов като депутат внесе проектозакон за връщане на наборната служба. Тогава военните експерти на Министерството на отбраната бяха стигнали до извода, че реалните очаквани разходи за един наборен войник са 2,235.98 лева на месец, докато тази на професионални военнослужещи е в размер на 1,396.77 лева на месец. Професионалният войник, освен ако не е на учение, си плаща сам храната за разлика от наборника. По сметки на ведомството отпреди години един храноден е бил 15 лв., или 450 лв. на месец. Също така трябва да се прибавят и осигуровки, социални и медицински, режийни разходи за вода, за ток и т.н. Все още не се знае колко набора годишно планира министерството. Ако се приеме, че наборите ще са два пъти в годината, това прави 2,000 доброволци годишно. При старите сметки на МО излиза, че годишните разходи за доброволците ще са 53,663,520 лв.

Скептиците твърдят, че тези 2,000 доброволци годишно няма да попълнят липсващите 2,400 резервисти, или 5,500 свободни места в професионалната армия. Няма да допринесат и за бойните способности на армията, тъй като за обучението на един специализиран войник трябват години по признания на офицери. Идеята за използването на доброволците при бедствия и аварии е полезна, както и вероятността част от тях да се запишат в резерва. Техните опоненти обаче добавят, че да имаш армия, макар и не съвсем обучена, е по-добре, отколкото да нямаш пък въобще такава.

Министерството ще възложи социологическо проучване сред младежи на възраст между 14 и 29 години, за да разбере какъв е интересът към доброволната казарма.

Засега в ГЕРБ вдигат рамене по въпроса дали ще подкрепят идеите на Каракачанов. Партията на Бойко Борисов ще реши, след като види проектозакона и документите към него. Дори и идеите да прераснат в закон, не е известно какъв ще е интересът. Едномесечните курсове за военна подготовка, които се организират от МО от няколко години, се радват на по-голям интерес от възможностите и са завършвани от 200-300 души на година. От друга страна, за свободните места за професионалната служба, която също е доброволна, през миналата година е имало средно по 1.2 кандидати за едно място и част от тях не са покривали изискванията.

Липсата на пари в Министерството на отбраната е хронична и не е известно как ще се отразят на бюджета му тези десетки милиони за евентуална доброволна служба. Така например министерството смята, че 17 млн. евро е твърде висока цена за 4 г. поддръжка на транспортните самолети „Спартан" и в момента от тях не лети нито един от петте. От 12 военни хеликоптера „Кугър" летят само 4. Защото няма пари.