„Музикаутор“ почти блокира програмите на радиото
От 1 януари държавните радиостанции в България въртят единствено класическа музика, джаз стандарти и изворен фолклор в предаванията си. Причината - организацията, която държи правата на съвременната поп, рок и фолк музика - „Музикаутор", забрани на БНР и подопечните му радиа в страната да излъчват съвременни записи. „Mузикаутор" настоява отчисленията, които радиото досега плащаше за авторски права на композитори, текстописци, аранжори и изпълнители, да се увеличат двойно. От радиото отказват, понеже ползват за всичко това суми от държавната си субсидия, която не е увеличена. Спорът продължава вече трета седмица и засега не е ясно кога ще има разрешение.
Единствените произведения, които радиото може да излъчва в момента, са тези, сътворени преди 70 и повече години, за които абсолютната давност на авторските им права е изтекла. Сред тях, оказва се, са творби и на седем българи, отдавна покойници.
Това са Добри Христов, Панайот Пипков, Емануил Манолов, маестро Георги Атанасов, Атанас Бадев, Борис Тричков и Петко Наумов. За възпроизвеждане на техни творби ползвателите не трябва да заплащат и стотинка, тъй като по закон правата им са изтекли.
Именно това е и единствената музика българско производство, която може да звучи в ефира на държавното радио освен автентичния фолклор. Измежду творбите на изброените представители на т.нар. първо поколение български композитори слушателите на радиото се любуват през последните дни и на произведения на Моцарт, Бах, Джели Рол Мортън, Бикс Байдърбек и т.н., тоест класика и джаз музика.
От „Музикаутор" се оплакват, че едва 1% от държавната си субсидия заплаща БНР за музикални авторски права. Според тях цифрата е прецедент за Европа. „Музиката, чиито права се защитават от организацията, съставлява 50% от програмното съдържание на медията. Подчертаваме, че в държавите от Европа няма друго национално радио, което да заплаща толкова нисък процент от субсидията си (Румъния - 3.25%, Естония - 4.5%, Италия - 5%, Гърция - 2.2%, Испания - 3.6%, Дания - 3.5%, и т.н.)", пише в официалната позиция на „Музикаутор" по темата.
„Съобразявайки се с възможностите на националното радио, предложихме балансиран модел за постепенно покачване на авторските възнаграждения за период от 3-4 години, докато се достигнат нивата, приложими за частните. „Музикаутор" изпрати две покани до БНР - една в началото и една в края на юни 2016 г. Състояха се три срещи, но до ноември „Музикаутор" не получи реално обратна връзка", казват още от организацията. Първото финансово предложение от управата на БНР изпращат на 27 декември, пет дни след получаването на документ за забрана използването на репертоара на „Музикаутор" в ефир. То предвижда медията да заплаща на авторите 10% от рекламните си приходи, което е „твърде далеч от параметрите, обсъждани на предходните срещи", смятат от сдружението.
Междувременно генералният директор на БНР Александър Велев призова композитори и текстописци да предоставят правата си на медията директно. Това вече направи изпълнителката Мая Нешкова, но и мнозина други изразиха готовност да го сторят.