сн. Eating in Vancouver

Още щом температурите се покачат, започваме по-често да се оглеждаме за тонизиращи напитки, с които да компенсираме обезводняването на организма. Ако обичайно от здрав човек за едно денонощие се изпарява 2-2,5 л влага, в горещините или при големи физически натоварвания това количество достига до 4 л за 24 часа. Поне така пише в сериозната литература. Там е посочено, че при загубата на 1 л течност се появява жажда, при 2 л намалява умствената дейност, при 3 л започва виене на свят, а при 4 л са възможни сърдечни пристъпи или дори загуба на съзнание. 1/3 от недостига на влага може да се компенсира от хляба, супите, плодовете и зеленчуци, но 2/3 трябва да дойде от течностите. Днес ви предлагаме повече информация за способността на различни видове напитки да утоляват жаждата. Оценили сме ги по петобалната скала, според показанията им, посочени в „Енциклопедия Британика".

Чай (5 точки)

Това е най-доброто средство за утоляване на жаждата, независимо дали чаят е топъл или студен. Зеленият съдържа витамин Р, който влияе положително на функцията на кръвоносните съдове. Заради съдържанието си на кофеин черният чай тонизира още по-добре. Зеленият е с прости флавоноиди (които се усвояват по-бързо), а черният - с комплексни, които се смятат за отлично профилактично средство срещу рак и сърдечно-съдови заболявания. Малка тайна: Горещият зелен чай е способен да защити кожата от ултравиолетовите лъчи - при четири чаши дневно резултатът е налице.

Не се препоръчва пиенето на повече от осем чаши чай дневно.

Вода (4 точки)

Безспорно това е най-разпространената напитка. По способност за утоляване на жаждата минералната вода заема второ място след чая заради голямото си количество соли и биологически активни вещества. Тя освежава, стимулира апетита и премахва умората. Ако нямат гастрит или язва на стомаха, мъжете могат да пият газирана вода - въглеродният двуокис, попадайки в устата, предизвиква силно отделяне на слюнка и така допълнително занижава усещането за жажда. Ако добавите парченце лимон или няколко кисели боровинки във водата, още по-лесно ще победите "врага". Но не пийте дестилирана вода. Може да се появят противопоказания.

Сокове и нектари (3 точки)

През лятото добре освежават доматеният, вишневият сок, сокът от грейпфрут и сливи. Киселината раздразва вкусовите рецептори, започва обилно отделяне на слюнка и така по-лесно организмът понася горещините. Соковете от месестата част от плодовете или зеленчуците утоляват по-слабо жаждата, но пък съдържат повече целулоза, пектин и мастноразтворими витамини, поради което са по-полезни за организма като цяло. Ако е много горещо, няма да е зле да поразредите сока с вода. Но пък четете внимателно етикетите - пише ли, че е произведен от сух концентрат, не го купувайте.

Йогурт и българско кисело мляко (4 точки)

Йогуртът - директно консумиран или разреден с вода по подобие на разпространения в България айрян, е отлично средство за отстраняване на жаждата. Той се усвоява бързо (за 1 час до 91%, а млякото само до 32%). Тези видове йогурт, които съдържат бифидобактерии, помагат и за възстановяване на нормалния състав на микрофлората на червата. Ако разполагате с кисело мляко, трябва да знаете, че в процеса на ферментация лактозата се превръща в млечна киселина и затова то е особено подходящо за хората, страдащи от индивидуална непоносимост към млечната захар.

Прясно мляко (3 точки)

То премахва стреса, според някои данни предпазва от рак на гърдата и остеопороза, намалява кръвното налягане и помага в борбата с излишните килограми. През горещините предпочитайте обезмаслените видове или го разреждайте с вода. Пробвайте и чай с мляко - получава се тонизираща напитка, която влияе благоприятно на лигавицата на стомаха.

Бира (2 точки)

За съжаление любимият на мнозина "нектар от хмел" съдържа алкохол, а спиртните напитки не могат пълноценно да възстановят загубата на вода. Освен това бирата е високо калорична и не е подходяща за тези, които спазват диета.

Компот (2 точки)

Компотът не се отнася към напитките, а към сладките десерти, тъй като най-ценното в него не е течността, а плодовете. Способността за утоляване на жаждата на компота е ниска - той съдържа повече захар, отколкото органични киселини и минерални соли.

Обикновени газирани напитки (1 точка)

Те съдържат предимно глюкозо-фруктозен сироп, някаква киселина, обикновено лимонена, евтини концентрати, оцветители, ароматизатори, добавки и консерванти, повечето от които са ракообразуващи. Тази "химия" не утолява добре жаждата, а често води до точно обратното. Но пък можете да си направите добрата стара българска лимонада от изцедени лимони с газирана минерална вода и умерено количество захар.

Пролетина Николова [email protected]