Артритът (остеоартрит) спохожда много хора в зряла възраст. Симптомите са неприятни - болка и подуване, „въртене" в ставите, затруднена подвижност. Разпространено е схващането, че това заболяване е неизбежна част от процеса на стареене и нищо не може да се направи, за да бъде предотвратено, особено ако има и други засегнати в семейството.
Научните факти и проучвания обаче опровергават това разбиране. Има редица доказателства, че за да се предпазим от артрит и артроза, начинът на живот има по-голямо значение от гените. Ключовото е да заложим на профилактиката и да направим няколко промени в начина на живот. Най-важното е храната. Ето няколко идеи кои продукти трябва да присъстват често на масата.
1. Мазните риби
Риби като сьомга, пъстърва, сардини и скумрия трябва да се консумират поне веднъж седмично. Те съдържат много омега-3 мастни киселини, които действат противовъзпалително. В допълнение са добър източник на хранителни вещества за изграждане на здрава и силна костна структура. Съдържат витамин D, магнезий и калций.
2. Зелени листни зеленчуци
Те са отличен източник на витамини и минерали. Яжте редовно зеленчуци като къдраво зеле, спанак и броколи, за да се предпазите от артрит. Те са важни за доброто състояние на опорно-двигателния апарат. Съдържат не само магнезий и калций, които са от жизненоважно значение за изграждането и поддържането на добра костна структура, но и витамин Е, който предпазва организма от цитокините - молекули, които стимулират възпалението на ставите.
3. Авокадо
То е пълно с нужните на тялото ви добри мазнини. Авокадото е друг голям източник на магнезий, важен за костната структура и работата на мускулите. В зеления плод се съдържа и друг важен елемент - борон. Той влияе върху усвояването на други минерали като магнезий и фосфор. Предполага се, че помага и за намаляването на симптомите при остеоартрит. Хубавото авокадо е с наситено зелен цвят, а месото му се мачка лесно на пюре. Използвайте го вместо масло, като здравословна алтернатива на майонезата или просто сервирайте резенчета с малко сьомга и яйца на очи като вкусна и здравословна закуска.
4. Ядки и семена
Ядките и семенана са пълни с антиоксиданти и омега-3 мастни киселини, което означава, че пазят от възпаление. Богати са на калций, магнезий, бор и сяра - всички те са от съществено значение за здравината на костите. Изборът е голям - бадеми, орехи, бразилски орехи или тиквени семки, слънчоглед и сусам. Всички те са много полезни. Най-добре е да се консумират сурови. Избягвайте осолените и печените ядки. Поръсвайте върху зелени и плодови салати или просто похапвайте от тях за междинна закуска.
Съвет: Ядките се съхраняват най-добре в затворен стъклен буркан на тъмно и хладно място. Това ги пази от гранясване.
5. Зехтин
Съединението олеокантал, открито в зехтина, има подобен ефект като нестероидните противовъзпалителни средства (ибупрофен, диклофенак и др.). Това намалява производството на възпалителни ензими и облекчава болката. Най-добър е студено пресованият зехтин върджин. Слагайте го не само в салати, но и в зеленчукови ястия и супи. Избягвайте да готвите със зехтин при високи температури, например да пържите. Той се окислява и вече не е толкова полезен. По-добри за готвене са маслата от кокос или авокадо.
6. Костен бульон
Костният бульон е скромно ястие, но явно с много предимства, след като от векове се приготвя в кухните на много домакинства по света. Бавното варене на костите и добавянето на зеленчуци във водата води до бавното освобождаване на редица хранителни вещества като калций, магнезий, фосфор, натрий и калий. Те го правят много ценен не само за вашите стави, но цялото ти благосъстояние.
Ето и един трик: Добавете ябълков оцет към бульона по време на варене. Това не само ще придаде дълбок вкус на бульона, но и помага за облекчаване на някои симптоми на остеоартрит. Към пилешкия бульон можете да добавите куркума и прясно настърган джинджифил, които ще подсилят противовъзпалителния ефект. Преди сервирането пък го поръсете с шепа пресни подправки - кориандър или магданоз. Бульонът може да се пие просто така или да се използва като основа за супи и сосове.
7. Куркума
Най-ценното в куркумата е съединението куркумин, то дава типичния яркожълт цвят. Куркумата отдавна се използва като съставка в древните лекарства от Индия (Аюрведа) и от Китай (традиционна китайска медицина). Нови научни изследвания разриват, че подправката е много полезна за целия организъм. Има доказателства от клинични проучвания, че тя облекчава болките в ставите и помага за увеличаване на гъвкавостта.
Освен това тя е подправка, която пасва почти на всичко! Чудесна е за готвене на къри, можете да добавите лъжичка от нея към супи или други ястия, особено с пилешко. Ето и една интересна рецепта, за която се твърди, че помага при чувствителност към промени във времето. Към чаша топло бадемово мляко се добавят 2 супени лъжици куркума и се разбъркват добре. Поръсва се с малко канела на прах и се добавя лъжичка мед за подслаждане, ако е необходимо.