Ако следите днешния жилищен пазар, вече най-вероятно знаете, че два от основните проблеми, с които се сблъскват потребителите на този етап, са инфлацията и ипотечните лихви. Нека да разгледаме всеки един от тях.
Инфлацията и пазарът на жилища...
Тази година инфлацията достигна връх, невиждан от четиридесет години. За средния потребител това се усети в цените на горивата и на хранителни стоки. Вероятно ситуацията ви е повлияла на решението да спестявате пари за първоначална вноска с мисълта да си купите нов дом.
Въпреки че Федералният резерв работи усилено за намаляване на инфлацията, данните от август показват, че нивата на поскъпване все още са по-високи от очакваното. Тази новина повлия на фондовия пазар и подхрани разговорите за рецесия и изигра роля в решението за повишаване на лихвения процент на федералните фондове миналата седмица. Както пише Bankrate:
Въздействието върху нарастващите лихви по ипотечните кредити...
През последните няколко месеца лихвите по ипотечните кредити варираха в светлината на нарастващия икономически натиск. Преди няколко седмици средният 30-годишен лихвен процент по фиксирана ипотека според Freddie Mac надхвърли 6% за първи път от повече от десетилетие (вижте графиката по-долу):
Повишаването на лихвените проценти по ипотечните кредити тази година е основната причина търсенето от купувачи да намалее през последните месеци. Като цяло, с нарастването на лихвата (и цените на жилищата), се повишиха и разходите за закупуване на имот. Това „прогони“ някои купувачи от пазара, така че продажбите на жилища започнаха да се забавят и в резултат на това броят на имотите за продажба нарасна.
Докъде, според експертите, ще стигнат лихвите и инфлацията оттук нататък?
В бъдеще и двата фактора ще продължат да оказват влияние върху жилищния пазар. Скорошна статия от CNET поставя връзката между инфлацията и ипотечните лихви с прости думи: „Като общо правило, когато инфлацията е ниска, лихвите по ипотечните кредити обикновено са по-ниски. Когато инфлацията е висока, лихвите обикновено стават по-високи“. Сам Кхатър, главен икономист във Freddie Mac, казва следното за това накъде могат да тръгнат лихвите оттук нататък: „Лихвите по ипотечните кредити станаха нестабилни поради „дърпането на въже“ между инфлационния натиск и очевидното забавяне на икономическия растеж. Високата несигурност около инфлацията и други фактори вероятно ще накарат лихвите да останат променливи.“ В заключение, въпреки че няма как да се каже със сигурност накъде ще потръгнат ипотечните лихви оттук нататък, както и докъде ще стигне инфлацията, опитайте се все пак да бъдете постоянно информирани с какво ново се случва на пазара на недвижими имоти. Свържете с агент, на който може да се доверите. Той/тя следи за всички новости и какво се случва и ще ви помогне да разберете какво прогнозират експертите в жилищните и финансови сфери.
Като агент на недвижими имоти, аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и непрестанно ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлиял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да мога да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на емайл: [email protected]. Също уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин.