Чаят от шипка се прави от плодовете на шипковия храст, който се появява, след като цветовете са опадали. Шипките обикновено са червеникави или оранжеви на цвят, като всичките им разновидности са ядливи, но се различават на вкус. Чаят от шипка има тръпчив и освежаващ вкус. Освен плодовете за запарване могат да се използват и венчелистчетата на растението. Шипката се е използвала още от древността за лечение на много здравословни проблеми и макар че са нужни още научни изследвания за доказване на ползите от нея, милиони хора по света използват чая от шипки, защото са изпробвали ефекта му да успокоява симптомите на различни състояния.
Шипките съдържат много високи количества витамин С - до 1,000 пъти повече от цитрусовите плодове в 100 г. Те са добър източник и на витамините А, К, D и Е, както и на минералите калций, магнезий, калий и манган. Плодът на шипката съдържа и рибофлавин (витамин В2), цитрусова и ябълчена киселина, въглехидрати и малко количество протеини и мазнини.
За съжаление са проведени малко научни изследвания относно здравословните ползи от шипката, затова повечето данни идват от опита на самите хора, които споделят, че са открили облекчение за симптомите си, пиейки чай от плодовете. Няма съмнение, че витамин С е чудесен избор за стимулиране на имунната система и допринася за предпазването и лечението на заболявания, но ето кои са по-конкретните ползи от шипката, за които споделят много хора.
1. Предпазва и облекчава симптомите на грип и настинка. Изобилието на витамин С в шипката стимулира работата на имунната система. Хората, които пият чай от шипка два пъти дневно, драстично понижават риска си от настинка и грип. Чаят помага и за съкращаването на времето за възстановяване, ако вече сме успели да се разболеем от грип или да настинем. Също така облекчава възпаленото гърло, запушването на носа и на белите дробове.
2. Подобрява храносмилането. Приемането на чай от шипка помага за доброто храносмилане. Предпазва от диария, констипация, дизентерия и гастроентерит. Помага за подсилването на храносмилателния тракт и премахването на отпадъчните вещества и токсините през дебелите и тънките черва. Допринася и за поддържането на нормалните здравословни бактерии в храносмилателния тракт.
3. Предпазва от инфекции на уринарния тракт и камъни в бъбреците. Чаят от шипка помага да прочистим организма от токсините в пикочния мехур и бъбреците, както и да разградим малки камъчета в бъбреците, които иначе могат да се увеличат и да предизвикат болки и блокаж. Шипката подобрява здравето на уринарния тракт и го предпазва от различни инфекции. Действа като диуретик, който помага да се предпазим от задържане на течности в тялото, които могат да доведат до напълняване.
4. Успокоява централната нервна система. Чаят от шипка има успокояващ ефект върху централната нервна система и много хора съобщават за облекчение на симптомите на тревожност, нервност, депресия и други психични проблеми, след като са консумирали по няколко чаши чай на ден.
5. Облекчава болките в ставите. Скорошни научни изследвания показват, че шипките могат да са от полза за облекчаването на болката при артрит, ревматоиден артрит и остеоартрит. Резултатите предполагат, че шипката помага за ограничаването на възпаленията в ставите, които изначално причиняват болката. Съществуват предположения, че плодът има и аналгетични свойства.
6. Подобрява тена. Маслото от шипка може да е от полза за хората, страдащи от акне. То помага за прочистването на кожата и ограничаването на белезите по нея. Полезно е и при лечение на различни състояния на сухата или раздразнена кожа. Всекидневното нанасяне на масло от шипка води до подобряване на тена - кожата по лицето става по-гладка, равномерна и блестяща.
7. Помага при безсъние и умора. Много хора съобщават, че пиенето на чай от шипка подобрява съня и повишава нивото на енергия.
8. Облекчава менструалния цикъл. Много жени са установили, че пиенето на чай от шипка им помага да поддържат цикъла си редовен, да облекчават менструалните спазми и да подобрят плодовитостта си.
За да си приготвим чай от шипка у дома, просто трябва да си наберем от пресните плодове на някой шипков храст. Ако имаме опасения, че са били пръскани с пестициди обаче, не е препоръчително да ги използваме, тъй като могат да се окажат токсични. Ако плодовете са започнали да загниват, имат тъмни петна или са изсъхнали и съсухрени, не трябва да ги използваме.
Щом съберем шипките, трябва да ги разрежем наполовина и да премахнем семената, след което да измием добре с вода половинките. Поставяме вече изчистените шипки върху вестник на слънчево място и ги оставяме да изсъхнат. След като изсъхнат, трябва да ги съхраняваме в херметически затворен контейнер, докато не дойде време за използването им.
За да приготвим чай от шипка, просто слагаме няколко от изсушените плодове в чаша и ги заливаме с топла вода. Оставяме десетина минути да се накиснат, след което прецеждаме чая и той вече е готов за консумация. Тъй като чаят от шипка е доста тръпчив на вкус, много хора го подслаждат с мед или друг подсладител. Чаят от шипка е достъпен и на пакетчета или на капсули в много магазини.
Докладвани са много малко странични ефекти от консумацията на чай от шипка, макар че плодовете съдържат цветен прашец, който е предпоставка за алергична реакция. Ако сме алергични към полени, е най-добре да се въздържаме от консумацията на точно този вид чай. Голямата доза витамин С в шипките обаче е от полза за здравето, от която всички можем да се възползваме.