Завистта е страдание заради успеха на другите или за това, което те притежават, а ние - не. Тя е силно разрушително чувство, което често прераства от скрито негодувание към гняв, омраза и агресия. Завистта се определя като порок, а Библията я посочва като един от седемте смъртни гряха. И въпреки това всеки човек е изпитвал завист и си е пожелавал да бъде на мястото на другия. Обикновено завиждаме за това, което много бихме желали да имаме и за което усещаме липса. Това, че другите го получават, а ние - не, ни причинява страдание.
Също така завиждаме по-скоро на хората, които са около нас, близо до нас и които смятаме, че са на и около „нашето ниво". Ако някой учен от Америка получи награда, едва ли ще му завидим - първо, защото тази награда не ни интересува, ние не се стремим към това, а и неговото щастие не ни заплашва. На един преуспял човек, който е получил широко признание, ние можем да се възхищаване, да му подражаваме и дори да го превърнем в наш идол, но по съвсем друг начин ще стои въпросът, ако този човек е нашият съсед, колега, приятел. До скоро е бил като нас, а изведнъж грабва всичко и с това заплашва да ни измести, да отнеме „нашето".
Зад завистта стои човек, които копнее за щастие, любов и признание, но болката, страхът, усещането за липса и неувереността му го карат да изпитва гняв и ненавист.
Завистта може да бъде активна или пасивна. При активната форма завиждащият е изпълнен с омраза към „съперника" и по всякакъв начин се опитва да му навреди и да го накара да страда. Непрекъснато мисли как да отнеме на другия това, от което има в повече. Започва да злослови срещу него и да изопачава действителността.
При пасивната завист човекът външно може да показва радост заради успеха на околните, но вътрешно страда и негодува. Колкото другият е по-щастлив, толкова по-нещастен и нищожен започва да се чувства той. Самосъжалява се, самочувствието му и желанието му за изява и развитие рязко спадат. Започва да се обвинява, че изпитва завист, да си мисли, че е лош. Ще му се да види по- нещастен човек, за да се почувства по-добре.
И в двата случая обаче завистта е еднакво отровна за завиждащия. Съществува и друг вид завист - така наречената благородна завист. Тя е призната, когато казваш - „да, завиждам ти, че получаваш толкова внимание и постигаш такъв успех, толкова бих искал и аз да го постигна". Но в този случай самото признаване на истинските чувства ги прави по-малко мъчителни. Нещо повече - в тези случаи завистта е като стимул да постигнеш и ти това.
Как да преодолеем завистта и да се радваме за щастието на другите?
- Признайте истинските си чувства - ако не пред човека, на когото завиждате, то пред себе си. Хората обикновено отричат, че завиждат. Те са по-склонни да кажат, че мразят „противника" и да го оплюят, отколкото да признаят, че му завиждат. Вие всъщност не мразите този човек, просто много бихте искали да имате това, което той има и усещате болка, която преминава в гняв. За да преодолеете това, първо трябва да признаете чувствата си. Не се обвинявайте, а помислете кое ви кара да завиждате, кое ви кара да се чувствате застрашени, къде усещате липса в живота си.
- Открийте причините, които ви карат най-често да завиждате. Обикновено това е страхът, че ще ви отнемат нещо, че ще ви изместят и ще останете на заден план. Знайте, че никой не може да ви отнеме това, което си е ваше. В света има място за всеки и за всичко. Когато завиждате, вие сами отдавате силата си и не си позволявате да бъдете щастливи. Другата честа причина е усещането за липса. Вие страдате, че нямате нещо, а ето, че приятелят ви го получава и го има дори в излишък. И усещането ви за липса става още по-голямо... Затова сменете фокуса от това, което ви липсва, към това, което имате и бъдете благодарни за него. Дайте си сметка, че се съсредоточавате само върху един аспект от живота и не виждате другото. Със сигурност вие имате много неща, които пък той няма. Със сигурност много хора биха искали да са точно на вашето място.
- Не се сравнявайте с другите. Това е главната причина, поради която хората завиждат. „Той има по-хубава кола", „тя е по-красива", „той има повече". He измервайте щастието и успеха си спрямо другите. Всеки има свой път, свои успехи и неуспехи. Освен това вие виждате само външното - примерно, че той има по-хубава кола, но не виждате, че той страда, защото е сам, докато вие имате прекрасно семейство.
- Съсредоточете се върху предимствата си. Вие може да нямате тяло като на вашата приятелка, но пък имате красиви очи и чаровна усмивка, имате своите качества и умения, които ви правят уникални и неповторими. Може да нямате много пари като съседа, но пък имате приятели, деца, здраве, които са по-скъпи от цялото богатство на света.
- Насочете усилията към себе си и своето развитие, а не към другите. Живейте своя живот и престанете да следите чуждия. Не мислете какво е постигнал другият, а какво сте постигнали вие. Илюзия е да си мислите, че ако „съперникът ви" претърпи неуспех, вие ще бъдете по-щастлив. Вашето щастие зависи от самите вас, не от другите.
Позволете си да бъдете щастливи. Когато сте уверен и сигурен в себе си, когато имате свои приоритети и цели и се радвате на живота, успехът на околните няма да ви плаши.
Променете нагласата си към това, което изпитвате.
Вместо да се обвинявате, че завиждате, и да се самосъжалявате, използвайте завистта като стимул и вие да постигнете успех. Щом човекът до вас е успял, значи и вие можете. Вместо да се измъчвате, можете да научите нещо от него.