Стотици журналисти и други служители на New York Times започнаха 24-часов протест в четвъртък, първата по рода си стачка във вестника от повече от 40 години насам. Служители от новинарския отдел на изданието, както и други членове от журналистическия синдикат NewsGuil в Ню Йорк твърдят, че им е омръзнало от пазарлъците, които продължават, откакто последният им договор изтече през март 2021 г. Синдикатът обяви миналата седмица, че повече от 1100 служители ще организират 24-часово спиране на работата, започвайки в 12.01 ч. сутринта в четвъртък, освен ако двете страни не постигнат договор. първата по рода си стачка във вестника от повече от 40 години насам. NewsGuild написа в Тwitter, че работниците „сега официално спират работа, първото от този мащаб събитие в компанията от четири десетилетия. Никога не е лесно да вземете решение да откажете да вършите работата, която обичате, но нашите членове са готови да направят всичко необходимо, за да спечелят по-добри условия за всички.“ Преговорите се проведоха във вторник и сряда, но

позициите на страните останаха далеч една от друга по въпроси като увеличенията на заплатите и политиките за работа от разстояние.

В сряда вечерта синдикатът заяви чрез Twitter, че не е постигнато споразумение и протестът започва. „Бяхме готови да работим толкова дълго, колкото е необходимо, за да постигнем справедлива сделка“, се казва в него, „но ръководството се оттегли от масата.“ „Ние знаем какво струваме“, добави синдикатът. Говорителя на Times, Даниел Роудс, заяви в изявление, че преговорите все още са продължавали когато им е било съобщено, че стачката започва. „Разочароващо е, че те предприемат толкова крайни действия, когато не сме в безизходица“, каза тя. Участниците в стачката включват членове на отдела за предаване на новини на живо, които отразяват извънредни събития. Служителите планират и митинг в четвъртък следобед пред офисите на вестника близо до Таймс Скуеър. Роудс каза пред Асошиейтед прес, че компанията има „солидни планове“ да продължи да произвежда съдържание, включително да разчита на международни репортери и други журналисти, които не са членове на синдикати.

В писмо, разпратено до служителите, представлявани от синдиката, заместник-главният редактор Клиф Леви нарече планираната стачка „озадачаваща“ и „обезпокоителен момент в преговорите за нов договор“. Той каза, че това ще бъде първият ефективен протест на звеното за договаряне от 1981 г. и „идва въпреки засилените усилия на компанията да постигне напредък“. Но в писмо, подписано от повече от 1000 служители, NewsGuild твърди, че ръководството е „протакало“ преговорите от близо две години и „времето за постигане на справедлив договор“ изтича в края на годината. Синдикатът също така заяви, че компанията е казала на служителите, които планират да стачкуват, че няма да им се плаща за периода на протестите. Стачкуващите освен това са били помолени да работят допълнителни часове, за да довършат работата си преди стачката. „Таймс“ стана свидетел на други, по-кратки стачки през последните години, включително половиндневен протест през август на нов синдикат, представляващ технологичните работници, които твърдяха, че са подложени на несправедливи трудови практики.