Всеки трети, диагностициран с рак в САЩ, е с диагноза като на починалата звезда от „Бар наздраве“ Кърсти Али, или именно рак на дебелото черво. Заболяването е напълно излечимо, стига да се установи в ранен стадии. Смъртта на Али идва малко след като е открит, твърдят децата й. Болестта обаче отнема хиляди животи всяка година, като според експертите от Дружеството по онкология в Америка, още хиляди ще починат в САЩ и в следващата година. Притеснителното е, че все по-млади хора вече страдат от този вид рак. Следващата най-срещана диагноза след рака на дебелото черво, е тази на ректума.
И двата вида рак засягат дебелото черво, което е част от храносмилателната система и се нарича „колоректален рак“.
Експертите съветват да се прави често колоноскопия, която може да установи в много ранен стадии заболяването. То основно се причинява от израстъци п олигавицата на дебелото червно или ректума, наречени полипи. Те лесно могат да станат недоброкачествени.
включват кръв в изпражненията, коремна болка и загуба на тегло.
От средата на 80-те години на миналия век заболяванията от този тип са намалели до голяма степен благодарение на повишения скрининг и широко разпространените промени в начина на живот, които увеличават риска от колоректален рак като тютюнопушенето.