Хора от правителствените среди в България са покровителствали криптокралицата Ружа Игнатова, като са я предупреждавали за предстоящи акции на полицията и са й помагали да избяга. Това твърди Франк Шнайдер, бивш ръководител на разузнавателната агенция в Люксембург, специалист по корпоративна сигурност и сочен като ключова фигура в OneCoin. През есента на 2017 г., малко преди да изчезне, тя е казвала, че за нея е най-безопасно да е в България. Събитията, за които разказва Шнайдер, включително последните часове преди Ружа Игнатова да изчезне, се случват по време на второто и третото правителство на Бойко Борисов.
вероятно е убита
„Надявам се да не е така, но не съм видял никакви доказателства за противното.“ Той описва, че се е чул с нея за последно в края на октомври 2017 г. „Около 20 октомври Ружа ми каза, че трябва за малко да прескочи до България, което я посъветвах да не прави, но тя смяташе, че това е най-безопасното място за нея, след като вече знаеше, че прокуратурата на Южен Ню Йорк се интересуваше от нея, а гаджето й Джилбърт Армента сътрудничеше с ФБР срещу нея.
станала жертва на комбинацията
от бързо разрастване и слабо управление, твърди той. Повечето от средствата на OneCoin може би са изчезнали и ако съдът докаже, че това е пране на пари, ще трябва да понеса отговорността си, казва той. Шнайдер допълва, че в сметки основно в Китай, но също в Дубай и Южна Корея, би трябвало да има над 1 млрд. евро от фондовете на OneCoin. За връзките на Ружа Игнатова, едно от 10-те най-издирвани лица от ФБР, с управляващите се заговори още през 2020 година. Под заглавие „Изчезналата кралица“ германският вестник „Зюддойче Цайтунг“ публикува на няколко големи страници журналистическото разследване на Филип Боферман, посветено на нея.
Цветелина Бориславова
„една от най-богатите жени в страната и бивша любовница на сегашния премиер Бойко Борисов,“ уточнява вестникът. По-нататък в обширната статия четем: „Според информации на ЦРУ, през своята Българо-американска кредитна банка Бориславова е изпирала парите от престъпните дейности на Борисов: нелегални петролни сделки, търговия с метамфетамин. Това е светът, в който навлиза 29-годишната тогава Ружа Игнатова. Един свят, в който могат да се изкарат много пари.“ В разследването става дума и за скъпите имоти в центъра на София, които закупува Игнатова, а също и за брат й Константин Игнатов – почитател на татуировките и бейзболните каскетчета. „Консти Кекс“, както той сам нарича себе си във Фейсбук, първоначално поема от кака си ръководството на фирмата, а после става и главен свидетел на обвинението срещу нея. Обвинение, което тръгва от разкритията на един норвежки IT експерт, разгадал първи схемата на „д-р Ружа“.