От Димитър Върбанов

Експонат на съветския изтребител бомбардировач СУ-22 M 4 е изложил от няколко години в имота си край Килифарево, в близост до Прохода на Републиката, предприемачът Иво Табаков.

Бизнесменът от години е запален колекционер на стари мотори, ретро соцавтомобили и на самолети. Нещо повече – от седем години той е и любител пилот, и често лети с асове от българската авиация на свръхмодерния си самолет. 

Собственик е на транспортен бизнес, като от близо 30 години развива международен транспорт.

Първата му страст била моторите, като реставрирал стария „Иж“ на дядо си, а накрая решил да колекционира самолети. Негова гордост е изтребителят СУ-22М4, който за времето си впечатлявал с ергономична кабина, модерна цифрова ЕИМ, решаваща навигационни задачи и използването на мощното и разнообразно управляемо и неуправляемо оръжие.


„Реших да събирам и самолети и да ги излагам тук, на комплекса, направих до ресторанта като учебен център на Ел 410, който иска да лети!”, разказа пред BG VOICE той. 
Първият самолет, който купува е бомбардировачът СУ-22 M4. 

Събиран е от няколко самолета

Липсвали са и много части, които се налага Табаков сам да изработи.
„Той е бомбардировач-изтребител, и вдига, лети със скорост над 2,000 км, може би таванът му на полет е 18,000 метра!“, обяснява колекционерът. 


Табаков открил бракувания съветския модел на бомбардировача, излязъл от въоръжение от армията ни, в авиобазата в Граф Игнатиево. Възстановил напълно корпуса на щурмовака, а липсващите части изработил допълнително, за максимално реалистична визия.

„Те са бракувани, това са самолети с изтекъл ресурс и де факто този, специално СУ-то… съм го взел на 60 – 70% от Граф Игнатиево… Картечниците – те са разположени под крилата, но това е реплика на картечница. Ракетите също са реплика. Носи ракети и картечници от двете страни на крилата си, под крилата си“, разказва още Табаков. 

Последният полет на този СУ-22 М4 е бил през 2004 година. За времето си обаче не е регистрирана нито една авария или катастрофа с него.


„СУ-то може би в Полша още го използват, и може би Иран и Афганистан. Той е от 68-ма година, той ми е набор! Бил е ефективен, в българската армия по времето на Тодор Живков с този СУ-22 М 4 не е имало нито един авиоинцидент! Тогава сме достигали над 400 летателни апарата. В българската имаме само четири „МиГ“-а”, разказва Табаков. На паркинга на комплекса му има изложени още 

два експоната на пътнически самолети

„Следващият самолет е L-410, на който е и на авиосимулатора, имам същия втори такъв, и третият е Saab 340, който е най-големият, той е за 34 човека.

 Него съм го вземал напълно на части, тотално разглобен. Вътре има над десет тона желязно скеле, което е изградено и го държи в това състояние, в което е бил. Saab-а съм го вземал от Своге, от един селскостопански двор… Беше нарязан и съм го взел, също от един летец ми го даде, беше направен за скрап…“, спомня си той.

Иво Табаков разказва, че пътуващите край неговия комплекс спират, за да разгледат експонатите на самолетите. Доста са желаещите и да тренират на авиосимулатора. Признава, че ще се радва много, ако някое от любопитните деца се запали от тук, за да стане пилот един ден. От седем години той управлява и собствен самолет като любител пилот.

„Имам сертификат за любител пилот и така почнах…

Просто се запалих преди 7 – 8 години, като отидох на курса, инструкторът ме пита: „Защо идваш“, аз казах: „Защото ме е страх!“ …Като си купих и първия самолет, с който летя в момента“.


Именно с него Табаков прави обиколка, с която по случай Трети март описа границите на България, за което BG VOICE писа. Неговата машина държи и рекорда за най-много излитания и кацания за един час – 40, поставени от капитан Николай Калайджиев.