Медицински изследователи твърдят, че са открили ново, обещаващо лечение, което ще намали нуждата от болнично лечение и смъртните случаи, свързани с COVID-19. Според данни от изследванията им това може да стане чрез увеличаване на употребата на реконвалесцентни плазмени лечения в началото на коронавирусната инфекция. Някои медицински експерти настояват федералното правителство да позволи на повече пациенти да получат лечението, тъй като базираните в лабораторията моноклонални лекарства като Regeneron са показали намалена ефективност срещу варианта Омикрон. Изследователи от университета "Джон Хопкинс" във вторник публикуваха резултатите от 16-месечно национално проучване за употребата на реконвалесцентна плазма при пациенти с COVID-19 и установиха, че има 54% намаление на относителния риск при хоспитализации, свързани с COVID-19. Д-р Артуро Казадевал, един от съавторите на изследването и председател на катедрата по молекулярна микробиология и имунология в Училището по обществено здраве на Джон Хопкинс Блумбърг, каза пред ABC News, че резултатите са обещаващи, особено ако плазмата се използва в началото на болестта. "Резултатите показват 54% ефикасност за намаляване на риска от хоспитализация, ако бъде поставена до деветия ден. Това е ясно и много значимо", каза той. "Ако я поставите в рамките на първите пет дни, ефикасността е много, много по-висока."

Изследователите са наблюдавали 1181 възрастни, заразени с COVID-19, половината от които са получили поликлонална високотитърна реконвалесцентна плазма, която съдържа концентрирана смес от антитела на SARS-CoV-2. На другата половина е дадена плацебо контролна плазма без COVID-19 антитела. Нито един от пациентите, които са получили реконвалесцентна плазма, не е починал и само 17 са били хоспитализирани в рамките на 28 дни от инфекцията, се казва в проучването, докато трима пациенти, които са получили плацебо, са починали, а 37 са били хоспитализирани в рамките на 28 дни след инфекцията.
След като Агенцията по храните и лекарствата даде разрешение за спешна употреба за лечение с моноклонални антитела, създадени от Regeneron и Eli Lilly, използването на кръвна плазма за хоспитализирани пациенти с коронавирус намаля. За разлика от тях, препаратите с моноклонални антитела не се извличат от кръвта на преболедувалите COVID-19, а вместо това представляват коктейл от лабораторно създадени антитела.
Доказано е, че тези моноклонални лечения са много ефективни за предотвратяване на влошаване на симптомите и смърт при заразени пациенти. Казадевал обаче предупреди, че възможностите за плазмено лечение трябва да се обмисли по-сериозно, тъй като вариантът Омикрон е направил лечението с моноклонални антитела по-малко ефективно.

Джордж Янкопулос, президент и главен научен директор в Regeneron, каза пред ABC News, че неговата компания има колекция от антитела, които са ефективни срещу варианта Омикрон, но ще отнеме поне няколко месеца, преди те да бъдат разрешени за употреба.

„Хората с висок риск, които се разболяват от COVID, които получават плазма вместо моноклонални антитела, се надяваме да останат извън болницата“, каза Касадевал. "И така плазмата държи линията, докато Regeneron не излезе с нов набор от препарати".

Проучването на Джон Хопкинс идва две седмици след като Световната здравна организация препоръча да не се използват лечения, които използват плазма на преболедували COVID-19. СЗО заяви, че е използвала данни от 16 проучвания, включващи повече от 16 000 пациенти по целия свят, и е установила, че лечението не "подобрява преживяемостта, нито намалява нуждата от механична вентилация".

Казадевал каза пред ABC News, че СЗО не е използвала данните от изследването на Джон Хопкинс в своето решение. „Надяваме се, че те отменят препоръката си срещу реконвалесцентна плазма в светлината на резултатите от проучването на Хопкинс, тъй като тази терапия е евтина и налична в страни с бедни ресурси, където плазмата може да осигури основен инструмент за намаляване на хоспитализациите и смъртността“, каза той пред ABC News.

Андреа Б. Троксел, професор по здравеопазване на населението и директор на отдела по биостатистика в Медицинския факултет на Нюйоркския университет, който също е извършил проучвания за реконвалесцентно плазмено лечение на пациенти с COVID-19, каза пред ABC News, че предишни проучвания за ефективността на плазменото лечение били смесени, но тя намерила резултатите от проучването на университета Джон Хопкинс за много обнадеждаващи.

Троксел Заяви, че проблемът с плазмените лечения определя правилното време за тяхното използване по време на периода на инфекция, а данните в новото проучване дават на лекарите по-добра представа за неговата ефективност.

Казадевал призова Агенцията по храните и лекарствата да разшири разрешението си за спешна употреба за плазмени лечения до амбулаторното пространство, за да гарантира, че лечението се извършва в точното време.