Работници от Вазовските заводи в Сопот разказват, че през последната година са имали толкова работа, колкото не са имали никога след 1988-а. Дори те знаят закъде е огромната оръжейна поръчка
Прокуратурата в България започва проверка дали има български оръжия в сирийския град Алепо. Държавното обвинение ще рови дали бунтовниците там воюват с боеприпаси, произведени в страната. Обект на проверката е дейността на оръжейната фирма „Аркус" от Лясковец, като целта е да се разбере дали дружеството отговаря на лиценза, с който разполага, за производство и търговия с боеприпаси. Обвинителите от Районната прокуратура в Горна Оряховица се задействаха по повод публикации в руската преса, в които се твърди, че български боеприпаси и оръжия са открити в склад на бунтовниците в Алепо.
Още при старта на разследването са иззети справки и документи от военното предприятие. Предвижда се да бъде изискана и пълна информация от Министерството на отбраната. Към момента проверката се води по общия ред на законност и няма констатирано нарушение. Ако в хода й се установят данни за извършено престъпление, то веднага ще се образува и досъдебно производство. Ако обвинителите не намерят такива данни, случаят ще бъде прекратен, обясниха от държавното обвинение.
Случаят стигна и до Москва, като миналия вторник говорителят на руското външно министерство Мария Захарова изрази на брифинг тревога от присъствието на българско оръжие в Алепо. Тя обвини, че София бави урегулирането на изтекли съветски лицензи за производство на оръжие и износа за трети страни. „Става дума за сериозно въоръжение и в големи количества. В частност са били намерени десетки сандъци със 122 мм реактивни снаряди за реактивни системи за залпов огън „Град", 73 мм снаряди за противотанкови оръдия и 40 мм снаряди за ръчни противотанкови гранатомети. В съпровождащата документация са назовани фирмата производител и фирмата износител", обясниха от Москва.
Междувременно външният министър в оставка Даниел Митов отхвърли обвиненията на Русия, че България изнася сега оръжие за Сирия. „Българската страна спазва стриктно стандартите. Не сме изнасяли оръжие за Сирия след началото на конфликта през 2011 г.", увери г-н Митов и отсече по адрес на Русия: „Не приемам обвинения от страна, която е виновна за цивилни жертви в Алепо." „Русия не е част от договора за търговия с оръжие, от конвенцията за забрана за касетъчни боеприпаси и противопехотни мини. Не може страна като нея да морализаторства срещу България, която стриктно си спазва ангажиментите", заяви още външният министър на България.
„Ние износ за Сирия нямаме. Нашите сделки са чисти, контролират се напълно от държавата", заяви шефът на военния завод „Аркус" в Лясковец инж. Банко Банков. И допълни: „Има други търговски фирми, които купуват и изнасят, така че аз не мога да поема отговорност. А дали има българско оръжие при бунтовниците в Сирия, е Божа работа."
Два са каналите, по които български оръжия и боеприпаси стигат до сирийските бойци. Това показват разчетите на д-р Мохд Абуаси от Центъра за близкоизточни изследвания. В единия случай полетът е от София до Саудитска Арабия, където оръжията се разтоварват с тирове и тръгват за Сирия през Йордания. При другия маршрут пък боеприпасите летят от Бургас уж за Катар, но кацат в Турция и оттам отново с тирове стигат до Сирия.
„Българската държава знаеше много добре, че нейни оръжия отиват в Сирия посредством трети страни", заяви д-р Абуаси. Но уточни, че ролята на България за доставката на тези оръжия трябва да е ясна. „Ние не продаваме оръжия на терористите. А ги продаваме на Саудитска Арабия, Катар и САЩ", уточни експертът. И обясни, че като краен потребител на българските оръжия в документите са именно тези три държави, а посредници са американски компании. „Eдната фирма е свързана с ЦРУ, а другата работи с Пентагона", разкри д-р Абуаси.