На 2 май милиони души по целия свят отвориха сайта на Държавния департамент, където се публикуват резултатите от лотарията за зелена карта. Близо 14 милиона души, от които между 40 и 50 хиляди са българи, се надяват на своя шанс да преследват американската мечта благодарение на тази програма, в която не се изисква нищо друго освен късмет. Всяка година около 50 хиляди души от целия свят и техните семейства получават възможност да живеят и работят легално в САЩ, а след 5 години да получат и гражданство.

Но това може да се окаже последната лотария - поне два законопроекта в Конгреса искат да премахнат програмата. Новият президент Доналд Тръмп също изглежда е противник на лотарията, която противоречи на обявената от него политика за имиграция, базирана на уменията (merit based immigration).

"Лотарията е затлачена от измами, не допринася за нашите икономически или хуманитарни интереси и дори не допринася за разнообразието, което е залегнало в името й", казва в прессъобщение сенаторът Том Котън, републиканец от Арканзас. Той е единият от спонсорите на законопроект, който да елиминира програмата.

Още през февруари сенаторите Котън и Дейвид Пардю (Дж.) внесоха проекта, който те твърдят, че ще намали легалната имиграция в САЩ наполовина - от 1 милион зелени карти всяка година на 500 хиляди. В момента американските граждани и притежателите на зелени карти могат да спонсорират разнообразна група роднини за постоянно жителство - съпрузи, деца, родители, братя и сестри и дори женени деца. Планът на Котън и Пардю ще ограничи това право само за съпрузи и непълнолетни, неженени деца плюс ограничен брой визи за възрастни родители на американски граждани, които се налага да се грижат за тях. Законопроектът също ще прекрати и т.нар. лотария за зелена карта.

Сенаторът Том Котън, който предлага законопроекта, изплува като наследник на популисткия тон на Доналд Тръмп и неговия план „първо Америка". Това място в Сената се освободи от Джеф Сешънс (Aла.), който стана министър на правосъдието.

Тези, които подкрепят лотарията, обаче смятат, че тя е добър ПР за САЩ и носи разнообразни имигранти от целия свят.

Програмата, която стартира през 1995 година, е на особена почит в Източна Европа и Африка. През последните години жители на двата региона са повече от две трети от всички победители.

През 2015 година (за която има данни) 48,840 българи са опитали късмета си в лотарията. Заедно с техните деца и съпрузи общият брой става 91,179. Това е значително по-малко от кандидатите през 2014 г. - тогава 55,687 българи са пуснали заявления в лотарията (общо 103,878 с деца и съпрузи).

БЪЛГАРИ, СПЕЧЕЛИЛИ ЗЕЛЕНА КАРТА
2015 г. - 1,418
2014 г. - 1,957
2013 г. - 1,299
2012 г. - 883
2011 г. - 950

В годините преди това обаче интересът към лотарията расте. От 2010 до 2014 г. статистиката показва, че все повече наши сънародници са се опитали да дойдат в Америка чрез програмата DV-Lottery - 24,010 (през 2010 г.), 31,362 (през 2011 г.), 36,300 (през 2012 г.). През 2013 г. са подадени почти двойно заявления от предходната година - 52,506.

Българският интерес към лотарията и преди е показвал такива изменения, които може би са знак на оптимизъм в обществото за предстояща положителна промяна в страната. Така например броят на кандидатстващите спада постепенно повече от наполовина между 2007-а и 2010 година (от 69,128 през 2007 до 24,010 през 2010 г.). Причината може да се търси в оптимизма на сънародниците ни след приемането на България в Европейския съюз през 2007 година. Но след 2010-а виждаме, че отново повече българи започват да участват в лотарията, явно разочаровани от липсата на напредък в страната въпреки членството в ЕС.

Интересни ще бъдат цифрите за лотарията през 2016 г. - те ще ни покажат дали тенденцията за спад на интереса към програмата от 2015 г. е продължила, или това е било временна капка оптимизъм след встъпването в длъжност на второто правителство на Бойко Борисов в края на 2014 г.

Лотарията за зелена карта и преди е била заплашена от спиране - след като през 2002 година египетски терорист, който уби двама души в Лос Анджелис, се оказа именно имигрант, спечелил зелена карта. Единият от пилотите атентатори от 11 септември се е пробвал два пъти в лотарията, преди да влезе в САЩ с друга виза. Но от Държавния департамент казват, че всеки спечелил минава щателна проверка като всеки друг имигрант в САЩ.

През 2013 година програмата също беше на път за спиране като част от цялостната имиграционна реформа, но тя се провали в Конгреса.

От началото на лотарията до сега повече от един милион души са дошли в САЩ чрез нея. И както много българи ще кажат - емоциите от нея са смесени - възможността да изживееш американската мечта, но загърбвайки Родина, приятели, семейство и кариера за сметка на трудности, раздели и евентуални несполуки.