Проф. Николай Овчаров показва как изглежда Паметникът на кирилицата в Улан Батор. Вляво от него е инж. Младен Станев, а вдясно – посланикът на Монголия в София проф. Лхамсурен Дугержав

Любомир Михайлов

В първите дни на новата 2017 г. на фона на атентати и студове хубава инициатива на българщината и българо-монголската дружба стопля душите. След дни за ледения континент Антарктида заминава уникален паметник с български букви и символи. „Той ще носи духа на българщината на Южния полюс", каза на пресконференция в посолството на Монголия в София професор Николай Овчаров. Той, монголският посланик проф. Лхамсурен Дугержав, известен учен геолог и антарктически изследовател, Великият приор на Ордена на тамплиерите ген. Румен Ралчев и авторът на техническия проект за оригиналния паметник инж. Младен Станев разказаха как се е родила идеята за паметника и какви са неговите символи и послания.

Преди да замине за Антарктида, новият паметник ще бъде показан за няколко дни за публиката във фоайето на Софийския университет „Св. Климент Охридски". На 15 януари ще започне дългото му пътешествие за Южния полюс, където ще бъде поставен през февруари. Освещаването и официалното му откриване ще стане през ноември или декември. Той вече е получил благословията на Светия синод на Българската православна църква, а за освещаването му на Антарктида се очаква български свещеник.

На монумента са изписани кирилски букви, като в центъра е поставено голямо Ж. Тази буква се смята за най-българския писмен знак. В монумента са вградени капсули с пръст от София, Варна, Велико Търново, Плиска, Преслав, както и от гроба на хан Кубрат, който се намира в Украйна.

Проф. Николай Овчаров разказа как при експедиция за търсене на исторически следи и факти за прабългарите в Азиатския регион се е отбил и в Монголия. Там срещнал много хора на високи постове, който са учили в България и за които страната е втора родина. Известно е, че Монголия е една от малкото страни извън славянския свят наред с Казахстан и Таджикистан, която пише и чете на кирилица. Така от дума на дума в разговорите с монголски приятели се родила идеята в Улан Батор да се издигне паметник на кирилицата. Идеята станала реалност през 2015 г., когато се навършиха 65 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Монголия. Паметникът бе открит по време на посещението в Улан Батор на президента Росен Плевнелиев през май 2015 г. Автор на проекта е инж. Младен Станев, а за изпълнението му е допринесъл много Орденът на тамплиерите в България.

Тамплиерите помогнали много и за реализирането на идеята за подобен паметник на Антарктида. Участието на Ордена в този проект се оценява като пореден благороден жест от негова страна. „Идеята е да се покаже, че кирилицата е бил основен двигател на културата в света и продължава да е такъв и сега. Тя е и отговор на някои гласове, които внушават да се откажем от кирилицата и да преминем към някаква друга система на писане. Наши членове са в основата на идеята и помощта за изпълнението на проекта. Паметникът е скромен, но е част от душевността на българина. В Ордена участват християни и патриоти, които милеят за българщината. Пожелавам на всички неправителствени организации да работят по този начин. Защото трябва да се обръщаме към миналото и да показваме какво сме имали и имаме и сега", каза ген. Ралчев.

Заминаващият за Ледения континент уникален български културен монумент би бил

невъзможен без подкрепата на Монголия и лично на посланик Дугержав, както и на председателя на Българо-монголското дружество за приятелство инж. Младен Станев.

„Леденият континент е ничия земя. С култура там няма да строим някаква крепост. Паметникът е символ на връзката между монголската и българската култура. Монголците станаха сто процента грамотни благодарение именно на кирилицата. Този уникален знак не е само български, а и славянски, и монголски. Той е част от културата на човечеството. Радвам се, че имахме възможност да се включим в изпълнението на хубавата идея", каза посланикът, който е завършил българския Минно-геоложки институт, а сега работи ентусиазирано за развитието на българо-монголското приятелство. Преди време той е участвал с български учени от базата в Ливингстън в изследователска работа. Сега монголците създават и своя самостоятелна база. Радваме се, че базите ни ще бъдат близо една до друга, сподели посланик Дугержав.

„Мнозина помогнаха за създаването на паметника на кирилицата, който ще бъде поставен на остров Ливингстън през февруари. Те правеха това безвъзмездно", подчерта инж. Младен Станев. В изработката на металните части, заваряването, сглобяването и другите дейности са участвали фирми и тамплиери от София, Шумен, Велико Търново.

„Най-трудно ще е превозването  на монумента", коментира неотдавна директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Той ще бъде придвижен с товарен самолет до най-южния град на Чили - Пунта Аренас, а след това с кораб и с малки лодки ще достигне до бреговете на Ледения континент. Предвидено е да бъде захванат в основата за някаква коренна скала с няколко нита. Няма да се лее бетон, за да се опазва уникалната природа.

Създадените преди 11 века кирилски букви, които са издържали проверката на вековете, в бъдеще трябва да устояват на свръхтежките условия на Ледения континент. Там температурата пада до минус 40-50 градуса по Целзий, а вятърът духа със 120 км в час. Но и за това е помислено. Покритието на монумента е специално и той не може да ръждяса дори на 100 процента влажност.