Общо 56 секции за гласуване ще бъдат разкрити в САЩ за предстоящите предсрочни парламентарни избори на 2 април. 14 от тях, за които нямаше събрани достатъчно заявления, вече не са под въпрос, тъй като са успели да съберат повече от 40 заявления, съобщи за BG VOICE Даниел Дженев от Мрежата на изборните доброволци в САЩ.
„Невероятни усилия бяха положени от всички местни изборни доброволци, за да бъдат запазени секциите“, каза Дженев.
На последните избори в САЩ бяха разкрити 55 секции.
В Канада ще бъдат разкрити 15 секции за гласуване, от които 13 са автоматични. Достатъчен брой заявления са събрани за разкриване на още две секции – по една в Монреал и Квебек.
В полунощ в сряда изтече крайният срок, в който българите, живеещи в чужбина можеха да подадат заявление за откриването на секции. Изборният кодекс предвижда зад граница секции да бъдат открити автоматично на местата, където през последните 5 години са се провеждали избори и са гласували повече от 100 души. За разкриването на допълнителни секции важи изискването за събиране на минимум 40 заявления.
В ЦИК подадени са 47,374 заявления за гласуване в 76 държави. Както и през миналата година,
най-много са заявленията от Турция
– 28,276, Великобритания – 3,343, в Германия – 3,285, САЩ – 2,081 и Испания – 1,602. Подадените заявления за гласуване от Украйна са 9, а по един желаещ е подал искане за разкриване на секция във Виетнам, Колумбия, Литва и Филипините.
В същото време се наблюдава тенденция със спада на избирателната активност да намалява и броят на подадените заявления. През октомври 2022 г. в ЦИК бяха постъпили 50,900 заявления за разкриване на секции в чужбина. Това е с около 5 хил. по-малко в сравнение с изборите през ноември 2021 г. и с над 35 хил. по-малко спрямо април 2021 г., когато броят на подадените заявления достигна рекордните 88 хиляди.
Така за изборите в чужбина ще бъдат разкрити около 750 секции. На парламентарните избори през октомври се гласуваше в 755 секции, през ноември 2021 г. – в 751, а тези през юли 2021 – в рекордните 782 секции. На изборите на 4 април 2021 г. секциите в чужбина бяха 465, през 2017 г. – 371. През 2014 г. се гласуваше в 426 секции, през 2013 г. – в 227, а през 2009 г. – в 274 секции.
И тази година по традиция секциите, които ще бъдат разкрити автоматично, отново са най-много в Турция – 155, Великобритания – 117, 99 са в Германия, 57 – в Испания, САЩ – 56, 25 са в Гърция, 21 – в Нидерландия, Италия – 18. Част от местата от този списък са посочени за разкриване на секции под условие, тъй като приемащата държава трябва да даде съгласие, каквито са случаите с Германия, Италия, Норвегия, Франция, Канада. Това одобрение трябва да бъде дадено не по-късно от 16 март.
Без гласуване в Украйна
Местата, в които зад граница следва да бъдат разкрити секции в посолства и консулства са общо 85, но за 26 от тях МВнР има съображения да не бъдат разкривани – това са посолството в Украйна, консулството в Одеса, дипломатическите мисии в Афганистан, Ирак, Иран, Индонезия, Либия, Сирия, Палестина, Виетнам, Мексико, Куба, консулството в Екатеринбург – Русия, мисията към постоянното представителство на ООН в Ню Йорк.
34 държави вече са дали разрешение за провеждането на изборите на тяхна територия, а МВнР е предложило в Украйна да не се разкриват секции.
„За изборите в чужбина са отделени 8,852,000 лева. Подготовката, план-сметката и въобще цялата организация се базира на нашите прогнози за около 800 секции. Това предполага назначаването на около 4,500 души като членове на секционни избиратели комисии“, каза за БНР постоянният секретар и председател на работна група „Избори“ в Министерството на външните работи Иван Кондов.
Според промените в Изборния кодекс, ведомството ще трябва да изпрати държавни служители във всяка избирателна секция зад граница.
„И още около 600 души ще трябва да командироваме от страната. Става въпрос за наши колеги от администрациите, тъй като Министерството на външните работи няма капацитета да командирова такъв брой хора. Ние сме се обърнали вече към другите ведомства с молба да предложат такива. Надяваме се да има достатъчно интерес от колегите от другите администрации, за да можем да достигнем тези около 600 служители. Досега не сме командировали повече от около 380 – 390 човека от България“, каза още тогава Кондов.
--------------------------------
Бюлетини и видеонаблюдение
На тези избори ще се гласува с хартиена бюлетина и чрез машини. Бюлетината за чужбина се различава от тази, с която ще се гласува в България. На нея е изрично уточнено, че е предназначена за вота зад граница.
В секциите в чужбина се гласува с хартиени бюлетини, ако за съответното място не може да се осигури техник за устройствата за гласуване, който владее български език. Затова и на много места в чужбина сънародниците ни ще трябва да гласуват само с хартия.
Новост за тези избори е въвеждането на видеонаблюдение и заснемане по време на броенето на бюлетините. С промените в Изборния кодекс последният парламент остави правителството и ЦИК да решат как точно ще се случи то. За секциите извън страната обаче такова не е предвидено. Видеонаблюдение няма да има също и в секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия, секциите в болници, домове за стари хора, затворите и на кораби под български флаг.
Устройството за видеозаснемане ще се включва от председателя на секционната избирателна комисия, след обявяването на изборния ден за приключил.
Изключването ще става след подписване на протокола от всички членове.
За страната ще бъдат купени 12,130 мобилни телефони, които ще струват на бюджета близо 2 млн. лева. За тях ще бъде създадено специално мобилно приложение, на което да се излъчват стриймовете от секциите.
Освен въвеждането на видеонаблюдение, друга новост на изборите е, че вече няма да има тъмна стаичка. Вместо това, мястото за попълване на бюлетината ще бъде оградено с непрозрачен параван, който ще трябва да опази тайната на вота във всяка секция.
Там, където ще се гласува и с машини, и с хартиени бюлетини, ще има две урни за съответния вид гласуване. Ако случайно бъде объркана кутията, вотът няма да се счита за невалиден.
--------------------------------
Списък с автоматично разкрити секции в САЩ
Алтамонт Спрингс – Орландо, Флорида
Арлингтън Хайтс, Илинойс Културен център „Магура“
Атланта, Джорджия
Атлантик Сити, Нортфийлд, Ню Джърси
Бостън – Билрика
Бостън – Нютън
Брумал, Пенсилвания, Филаделфия
Далас, Тексас
Денвър, Колорадо
Дес Плейнс 1, магазин „Малинчо“, Илинойс
Дес Плейнс 2, Център „Малката България“, Илинойс
Дес Плейнс 3, Център „Малката България“, Илинойс
Детройт, Мичиган
Конкорд, Калифорния
Лас Вегас, Невада
Маунт Проспект, Илинойс
Маями – Форт Лодърдейл, Флорида
Минеаполис, Минесота
Нантъкет, Масачузетс
Нейпълс, Флорида
Норуолк, Кънектикът
Ню Брънсуик, Ню Джърси
Ню Йорк, Куинс
Сакраменто – Кармайкъл, Калифорния
Сан Диего – Оушънсайд, Калифорния
Сан Франциско, Калифорния
Сейнт Луис, Мисури
Сейнт Питърсбърг, Флорида
Сиатъл – Едмъндс, Вашингтон
Синсинати, Охайо
Сънивейл – Сан Хосе, Калифорния
Финикс, Аризона
Хаянис – Кейп Код, Масачузетс
Хинсдейл, Илинойс
Хюстън, Тексас
Шарлът - Матюс, Северна Каролина
Шилер Парк, Илинойс
Ървайн – Тъстин, Калифорния
Вашингтон Посолство
Ню Йорк Генерално консулство
Чикаго Генерално консулство
Лос Анджелис Генерално консулство.
--------------------------------
Списък на неавтоматични секции
Нашвил, Тенеси
Милуоки, Уисконсин
Остин, Тексас
Сан Антонио, Тексас
Портланд, Орегон
Вирджиния Бийч, Вирджиния
Индианаполис, Индиана
Питсбърг, Пенсилвания
Бъфало, Ню Йорк
Роли, Северна Каролина
Солт Лейк Сити, Юта
Джаксънвил, Флорида
Ричмънд, Вирджиния
Такома Парк, Мериленд – нова секция