Росен Плевнелиев няма да има шанс да сътвори трети служебен кабинет
Предсрочните избори, които се очертават на хоризонта през следващата година, най-вероятно ще се проведат по старите правила. Причината е, че парламентът вече няма много време, в което да промени правилата за избор на депутати. „До 15 декември трябва да решим какво да правим с промените в Изборния кодекс, тъй като преди две седмици правната комисия гласува решение, с което препоръчва резултатите да бъдат разгледани в пленарната зала до тази дата. За да го задвижим обаче, трябва да има решение на председателския съвет. Но такова решение не бе взето и все пак да видим до коледната ваканция дали ще се гласува", коментираха депутати в кулоарите на парламента. Според тях обаче най-реалистичният вариант е, че изборният закон ще се прави от следващо Народно събрание. Което означава, че и следващите депутати ще бъдат избрани по сега действаща система, при която се гласува за партия, а не за личност. Въпреки че двете най-големи партии - ГЕРБ и БСП, няколко пъти заявиха, че искат да спазят избора на суверена от референдума на Слави Трифонов. Същата като изборната система ще остане и субсидията за всяка партия. В бюджет 2017, който окончателно бе приет, пише, че партиите ще получават годишна субсидия от 11 лева на глас, както бе досега.
Кабинетът „Борисов 2" ще управлява държавата в оставка поне до 22 януари. Това съобщиха пък депутати от управляващото мнозинство. Според тях този сценарий е най-вероятен, след като идеята за кабинет на патриотите с подкрепата на ГЕРБ претърпя фиаско още преди да се осъществи. В този случай властта ще остане в ръцете на премиера Бойко Борисов, докато в длъжност встъпи новоизбраният президент Румен Радев. Първата задача на новия стопанин на „Дондуков" 2 е да разпусне парламента и да насрочи предсрочни парламентарни избори след консултации с партиите, тъй като шансът служебен или програмен кабинет да се подреди в близките седмици е много малък. Това ще освободи настоящия държавен глава Росен Плевнелиев от подреждането на трето служебно правителство. „Кой иска да е министър за 20 дена", дори се шегуваха в кулоарите на парламента народни представители. Според тях никой няма да приеме оферта на Плевнелиев за министерски пост, тъй като властта ще е за твърде кратко време в ръцете им. Това затруднява държавния глава в попълването на третото му служебно правителство. Самият Плевнелиев призна многократно след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност, че ще търси „с всички сили начин за подреждането на правителство в рамките на този парламент". Въпреки заявената от държавния глава готовност да се справи с кабинет сега и сондажа за министри през последните седмици, запознати с процедурата коментираха, че този път няма да сме свидетели на служебно правителство на Росен Плевнелиев.
Друга сериозна причина е фактът, че новият президент Румен Радев ще назначи още на 23 януари свои министри и така страната ще има само за няколко месеца два служебни кабинета. Именно заради това пред Плевнелиев стои опцията „да тупа топката" и да забави процедурата, в което време ще управлява в оставка сегашното правителство на Бойко Борисов. Окончателното решение от „Дондуков" 2 обаче ще дойде след връчването и на третия мандат с опит за съставяне на правителство. Г-н Плевнелиев вече обяви, че ще го връчи не на групата „Обединени патриоти", а на Реформаторския блок (РБ).
Идеята патриотите да не получат мандат дойде след засилен натиск от Брюксел в никакъв случай да не им се дава достъп до властта. „Не мисля, че РБ има както електоралната тежест, така и организационното състояние, за да може да търси и да реализира мандат. За това трябва степен на доверие и мнозинство", отсече здравният министър в оставка Петър Москов.