Руската журналистка, която миналата година привлече вниманието на света, като протестира срещу войната в Украйна по телевизията на живо, описа своето "необикновено" бягство във Франция. Марина Овсянникова, която бе заплашена от 10 години затвор, избяга от Русия през октомври, точно преди да бъде осъдена. Бившата редакторка на Първи канал влезе в световните заглавия през март, когато нахлу по време на водещите вечерни новини на "Време", държейки плакат с надпис "Не на войната". В бягството ѝ помогна базираната във Франция организация "Репортери без граници", като тя използва седем различни превозни средства и премина границата посред нощ през гора.

"Трябваше да се ориентираме по звездите и това беше истинско предизвикателство", каза тя на пресконференция в централата на RSF в Париж. "Скривахме се от светлините на граничарите и автомобилите, които обикаляха, но накрая успяхме и стигнахме до границата." 44-годишната майка на две деца, която е била под домашен арест и е

трябвало да счупи електронна гривна по време на бягството си

заяви, че не е искала да напусне Русия. "Това все още беше моята страна, дори и военнопрестъпниците да са взели властта, но те не ми дадоха избор - или затвор, или емиграция", каза тя. Френският президент Еманюел Макрон предложи на Овсянникова убежище ден след телевизионния ѝ протест и сега тя живее с дъщеря си между различни убежища във Франция.

"Разбира се, че се страхувам за живота си. Всеки път, когато разговарям с приятелите си в Русия, те казват: "Какво предпочиташ - новичок, полоний или автомобилна катастрофа?", каза тя, като имаше предвид различните методи за убийство, за които се твърди, че се използват от руските служби за сигурност. Овсянникова заяви, че е имала много трудно детство - семейният ѝ дом в Чечения е бил разрушен по време на предишна война там - и че това я е мотивирало да протестира срещу нахлуването в Украйна. "Бях точно в средата на балона на пропагандата", каза тя. "Търсех начин да пробия този балон." Овсянникова беше критикувана от някои среди, че години преди протеста си е подкрепяла държавната пропаганда. Тя признава, че е била съзнателно съучастник в продължение на години, но е заравяла главата си в пясъка, "приютявайки се в ежедневието на приятелите и семейството си" и е била разтърсена да действа едва от "огромния шок" на войната. След първоначалния си протест по телевизията тя се премества в Германия, но се връща след три месеца и организира еднократен протест в близост до Кремъл, като държи

плакат с надпис "Путин е убиец"

което довежда до нейния арест. Ръководителят на RSF, Кристоф Делоар, заяви, че тя се е свързала с тях малко преди да реши да избяга. "Това беше едно необикновено бягство", каза той. "Нейното бягство кара човек да си спомни за най-известните бягства през Берлинската стена." Овсянникова заяви, че живее с надеждата един ден да види руските лидери изправени пред трибунал за военни престъпления в Хага. "Мисля, че този режим изживява последните си дни, но не знам колко дълго ще продължи тази война и този режим. Но тя трябва да завърши с пълна победа за Украйна или за Русия няма да има никакво бъдеще", завърши Овсянникова.