Корупцията е унищожила много институции в България. Така посланикът на САЩ в България Херо Мустафа обобщи наблюденията си върху върховенството на закона. Тя взе участие в бизнес конференция в София, на която участие взеха посланиците на няколко европейски държави. Има една сфера, в която не виждаме сериозен прогрес, и това е върховенството на закона. Казвам ви го честно. Фактът, че сме събрали днес заедно е успех на всички нас, които сме загрижени по този въпрос. Не казвам, че не липсват усилия от страна на българския народ и международните партньори, но ние виждаме колко неимоверно трудно е да се реформират институциите, каза Мустафа, цитирана от БНР.

Тя заяви, че от първа ръка има информация за “истории за адвокати с куфари” и “задкулисни сделки”. "Предизвикателство, за съжаление, са съвсем малка група от хора, която е създала система за обогатяване на олигархична класа и присвояване на държавни ресурси", каза още Мустафа. Посланикът припомни, че трима българи са санкционирани по закона "Магнитски" и са отнети американските визи на шестима българи заради корупция. “Нито един от тях не е осъден за престъпления в България. Повечето от тях не са получили дисциплинарни наказания или освободени от своите позиции”, каза още тя.

Съветът на Европа критикува борбата с корупцията в България

В четвъртък Групата държави срещу корупцията към Съвета на Европа (

GRECO

)

публикува доклад

с констатации, че изпълнителната власт в България остава незасегната от правосъдието и мерките за борба с корупцията, политическите кабинети и съветниците в правителствата са непрозрачни, а медиите са поставени в зависимост чрез приходи от реклама, осигурявани от държавата. “Предвид мащаба на проблема с корупцията в България, и необходимостта от повишаване на прозрачността и отчетността в централното управление, липсата на приложими правила за поведение за лицата, заемащи висши държавни длъжности, е сериозен недостатък, който следва да бъде разгледан приоритетно”, е записано в доклада. Според констатациите в него в България има отсъствие на “ефективна реакция на наказателното правосъдие срещу корупцията” по високите етажи на властта. По отношение на работата на прокуратурата от GRECO са пестеливи, но отправят препоръка за систематично и проактивно разследване на подаваните сигнали за корупция.