„Аз съм певецът Любо Киров. Писна ми да ме представят с всякакви допълнения към името ми. Мисля, че вече е достатъчно известно, че съм човек, който пее добре и обича нещата, които прави." Това каза за себе си популярният изпълнител, когато го моля да се представи сам.

Допълва още, че е роден в Плевен, завършил е средното художествено училище в Троян, а по-късно и Художествената академия в София със специалност „Керамика и стъкло".

Как от художественото училище и академията стигна до музиката?

- Нещата никога не са били разделени, в живота ми са вървели паралелно. Още в училище имах група, свирех на барабани. В академията смених над 5-6 банди. Помня, че имах дори хеви метъл група. Пеенето обаче излезе на преден план през последната година на моето студентство. Преди това съм бил инструменталист. Вярно, че съм помагал с пеене на основните певци в групите, но в някакъв момент се оказа, че хората ме харесват като певец и започнаха да искат да излизам напред, което за мене беше изненада. Направих го и видях, че начинът, по който пея, вълнува хората. А не съм ходил дори на уроци по пеене. Много хора ме обвиняват, че нямам музикално образование. Да, така е, нямам. Не се притеснявам от това, както и не се гордея с него. Музиката е толкова много в мен, че е позволила да направя тези неща досега - да напиша много парчета и да ги изпея така, че да вълнуват хората.

Кой откри, че притежаваш талант?

- Беше дълъг кастинг в годините. Ако сега хората за няколко месеца минават няколко кръга, то кастингът на моето поколение певци, тези, които стартирахме около 2000 г., продължи около десетина години. Нямаше я тази динамичност, нито интернет по начина, по който се използва сега. Днес пускаш едно парче в мрежата и до утре са го гледали минимум 10 хиляди души. А преди, за да достигне твоята песен до толкова хора, се изискваше ти реално да ги срещнеш.

Певецът Любо Киров има ли творби на художника Любо Киров?

- Е, има, правил съм някои неща. Академията завърших преди десетина години, но не направих магистратура. Сторих го преди две години и тогава ми се наложи да правя дипломна работа. Беше много готина, от керамика. Представлява един сервиз от дизайнерски чаши, които нямат столчета и не могат да се задържат прави върху хоризонтална повърхност. Това става само ако ги поставиш в специалните подложки. Чашите направих от порцелан, а поставките - от глина. И двата материала са от земята, но единият е малко по-шлифован, по-облагороден, да го наречем - по-образован. Дадох име на задачата си „Начало" и с нея обясних свързаността на първичното и вторичното, т. е. винаги имаш нужда да стъпиш здраво на земята, за да можеш да изпълняваш функцията си. Получих отличен. Вкъщи имам и две мои картини с маслени бои.

В момента си съдия в ,,X фактор". Какви са критериите, по които избра талантите?

- Когато човек излезе на сцената, веднага личи дали става за тази работа. Има няколко минути да развълнува хората пред себе си. Ако не може да го направи, значи не е за там. Основният ми критерий е участникът да ме грабне и, разбира се, да пее добре. Възхитен съм от по-възрастните кандидати. Те са извън сегашното време като стил и поведение на сцената, но пък енергията им е толкова грабваща, че веднага вдига залата на крака. Понякога „старите кучета" показват на младите какво значи да имаш истинска енергия и да докосваш публиката.

А ще имат ли време тези хора да се развият и да се наложат?

- Сега е възможно да пробиеш бързо. В рамките на няколко месеца, колкото се излъчва форматът, можеш да се наложиш. Въпросът е бързото изгряване да не води до бързо залязване, защото шоу бизнесът днес е много консумативен и забързан. Колкото бързо хората започват да ти се наслаждават, толкова бързо започват и да искат някой друг. Много по-голямо е темпото и оттам и текучеството. Затова моите съвети към тези хора ще бъдат не само как да победят сега, но и как да останат после. А чисто професионалният съвет ще бъде: като стъпят на голямата сцена, да забравят, че са наблюдавани, и да пеят като за последно, без да мислят какво другите в този момент мислят за тях. Много е лошо, когато човек, докато пее, си мисли дали е харесван или не.

Би ли работил с някого от участниците?

- Ако тръгна да продуцирам някого, то ще е човек, когото много харесвам и който импонира на моята ценностна система в шоу бизнеса. Като казвам ценностна система, имам предвид това, че не обичам да играя по схемата. Има някакви хора, които твърдят, че през май се издават летни песни, пък през септември се правят есенни, после - зимни и коледни. Никога не съм бил вътре в тези матрици. Не харесвам и хората, които искат да са на сцената само заради шума около тях и това, че ще ги разпознават на улицата. Не бих се занимавал с такива.

Преди време участва и в друг тв формат - „Шатрата", където ти се наложи да прекараш известно време в дома на роми. Какво научи от престоя си там?

- Не съм от най-активните участници в телевизионни формати. Ето, каниха ме във „ВИП брадър", но отказах. Участвам там, където ми харесва. „Шатрата" като експеримент ми допадна. За три дни се „предадох" на този друг живот и научих, че ромите независимо от образованието си, социалния си и материалния си статус успяват да намират повече любов помежду си, отколкото ние.

На именния си ден, 17 септември, представи видеото към новата си песен „Имам само теб". Защо казваш, че това е най-доброто, което си правил?

- Харесвам всеки кадър от това видео, както и парчето като музика и аранжимент. Много съм аз в цялото това нещо. Ако някой иска да ме опознае, може да го направи от него в голяма степен. Сюжетът на видеото се върти около това как се махам от схемата и суетата, късам договорите си за милиони и отивам просто да правя музика. Настръхвах на собственото си видео, което е малко налудничево, но то наистина въздейства.

Какво ще е следващото ти видео и песен?

- Искам да направя песен и клип за падането и ставането на човека. Говоря и в буквалния, и в преносния смисъл, и в любовен план дори. По някакъв начин искам да изпея и да заснема онзи момент, когато човек намира сили да се изправи, въпреки че не му е останало нищо. Това е чудото, резервите, които всички имаме в себе си, за да стъпим отново на краката си. Ще гледам да реализирам проекта колкото мога по-бързо.

Гневиш ли се на политическата ситуация у нас в момента?

- В годините се научих да не се гневя на нищо. Гневът не е добър спътник. Имам отношение към ситуацията в момента дотолкова, доколкото става въпрос за лъжи, кражби и измами. Нямаш право да постъпваш с другите така, както не искаш да постъпват с теб. Тук има хора, които се подиграват и със снизхождение гледат на другите отгоре. Може би голямата грешка на политиците е това. Те изнервят хората, защото ги омаловажават и принизяват. Смятат, че властта ги поставя високо. Тук трябва да се сетим за Библията, където се казва: Първите ще станат последни, а последните - първи. Лошото е, че много хора не вярват в това и определят успеха като социален и материален статут.

Имаш ли пороци?

- Праведен няма нито един. Не е въпросът кой колко е сбъркал, а кой иска повече да не бърка. Моят най-голям порок е може би егото.

Молиш ли се?

- Да, всеки ден. Освен това задавам въпроси и получавам отговори. Не като глас, а като ясно съзнание и мисъл какво трябва да направя.

Какво друго освен музика прави Любо Киров?

- Чета библейските книги и философска литература. Забавлявам се с приятели. Почти всеки ден вкъщи имам гости. Само през последната седмица са ми гостували 4-5 музиканти - Графа, Мария Илиева, Васил Найденов. Последно ми беше на гости Камелия Тодорова, която сготви превъзходни неща и с нея говорихме по много интересни теми.

С кой живееш?

- С 8-годишното куче Никол Кидмън. Доскоро имах и хамелеон, но той умря.

Биляна Богоева