Щатската инфлация се охлажда през май, достигайки най-ниското си годишно равнище от около две години насам, съобщава Министерството на труда на страната.
Индексът на потребителските цени, който измерва промените в стойността на редица стоки и услуги, се е покачил с едва 0,1% на месечна основа, което смъква годишното равнище до 4%, съобщава CNBC. Това 12-месечно ускорение е най-малкото от март 2021 г., когато инфлацията едва започваше да се ускорява, преди да достигне най-високото си равнище от 41 години.
Основният измерител, който изключва волатилните цени на храните и енергоизточниците, обаче не бе така оптимистичен, пишат от investor.bg.
Основната инфлация се е ускорила с 0,4% на месечна основа и все още е 5,3% на годишна база. Това сигнализира, че въпреки известното облекчаване на ценовия натиск потребителите все още са под напрежение.
Стойностите за април са в синхрон с очакванията в допитване на Dow Jones.
Поевтиняването с 3,6% на енергийните цени помогна за поддържането под контрол на ръстовете в индекса на потребителските цени за месеца. Хранителните продукти са поскъпнали едва с 0,2%.
За ускоряването на общата инфлация най-голям принос има увеличението на жилищните разходи с 0,6%. Свързаните с жилищното настаняване разходи представляват около една трета от тежестта на индекса.
Също така употребяваните автомобили поскъпват с 4,4% - същия темп както през април, докато транспортните услуги прибавят 0,8% към стойността си.
За момента пазарите не показват значителни изменения след публикуването на данните, въпреки че те може да се окажат знак за предстояща промяна в паричната политика на Федералния резерв. Централната банка ще заседава тази седмица за лихвените проценти.
Фючърсите върху водещите индекси в САЩ записват леки повишения половин час преди началото на борсовата сесия. Доходността по американските държавни ценни книжа намалява.
Преди обявяването на новата стойност на инфлацията Deutsche Bank прогнозира, че Фед ще продължи да определя основния си лихвен процент в диапазона от 5,0 до 5,25%. Досега Фед повиши лихвените проценти десет пъти поред, което по исторически стандарти се счита за много бързо затягане на паричната политика. Според Deutsche Bank Фед ще повиши лихвите за последен път през юли, тогава до диапазон между 5,25 и 5,5%, пише Handelsblatt.
През следващата година тя очаква намаление на лихвите с общо 2,75 процентни пункта, като първата стъпка ще бъде направена през март. „Това би довело до понижаване на лихвените проценти малко под дългосрочния неутрален лихвен процент, който понастоящем виждаме на ниво от 3,0%", се казва в коментара. Неутралният лихвен процент е лихвеният процент, при който икономиката е в равновесие, т.е. нито се раздвижва, нито се забавя.
Швейцарската банка Vontobel беше точно в синхрон с прогнозите на Deutsche Bank за повишение на лихвените проценти в началото на седмицата. Тя определи вероятността за повишение на лихвения процент с четвърт процентен пункт през юни на 27% въз основа на пазарни данни.
В четвъртък се провежда и заседание на Европейската централна банка (ЕЦБ). Тук до голяма степен се очаква нова стъпка нагоре.