Потребителската инфлация в САЩ се повиши през май изненадващо силно до близо 13-годишен връх от 5%, показват данните на Министерството по труда.
Те обаче отчитат базовия ефект на понижение на цените точно преди година на фона на тогавашната първа вълна на коронавирусната пандемия.
Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през май с 0,6% спрямо април, когато нарасна с 0,8% (най-силен месечен скок от юни 2009 г.), докато очакванията на финансовите пазари бяха за повишение с 0,5 на сто.
Спрямо година по-рано потребителската инфлация пък се ускори рязко до 5,0% от 4,2% през април и очаквания за повишение с 4,7 на сто. Това е най-високата инфлация в САЩ от август 2008 г., когато цената на петрола достигна рекордни исторически нива от около 150 долара за барел.
Основна причина за ускоряването на инфлацията е нарастването на цените на енергийните цени с цели 28,5% на годишна база, докато цените на хранителните стоки се увеличиха с едва 2,2 на сто.
Изключвайки цените на храни и енергия, т.нар. основна инфлация (основен CPI) се повиши през май на месечна база с 0,7% и с 3,8% спрямо година по-рано след повишение с 3,0% през април, достигайки по този начин 29-годишен връх.
Силно нарастващата инфлация до голяма степен произтича от отварянето наново на икономиката, но ако ценовият натиск не се успокои в близко бъдеще, това може да постави под натиск възстановяването на САЩ от коронавирусната криза.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.