Девет месеца преди парламентарните избори индийският министър-председател Нарендра Моди и неговата хиндуистка националистическа партия "Бхаратия Джаната" (БДП) издигнаха в действие план, който може да доведе до разделение, защото предлага въвеждане на общ набор от лични закони за всички, независимо от религията.

Сега индуистите, мюсюлманите, християните и голямото племенно население на Индия следват свои различни закони и обичаи, заедно с незадължителен светски кодекс, за брака, развода, осиновяването и наследяването.

Правната комисия - консултативен орган, назначен от правителството, поиска до петък общественото мнение относно създаването на Единен граждански кодекс (ЕГК). В навечерието на крайния срок тя получи повече от 5 милиона отговора онлайн.

Според БДП общият кодекс е необходим, за да се гарантира справедливостта между половете, равенството чрез еднакво прилагане на личните закони и да се насърчи националното единство и интеграция.

"Ако има един закон за един член на семейството и друг за друг член на семейството, може ли това семейство да функционира гладко? Как може да функционира една държава с такива двойни системи?", заяви Моди на среща на върха с представители на държавата.

Коментарите бяха най-категоричните му в подкрепа на общия кодекс и предизвикаха политическа буря.

Критиците наричат стремежа към общ граждански кодекс циничен опит да се разделят общностите и да се консолидират гласовете на хиндуистите за БДП преди парламентарните избори през 2024 г. Поддръжниците, сред които са и някои групи за защита на правата на мюсюлманските жени, твърдят, че това е крайно необходима реформа, която да сложи край на дискриминационните ислямски практики.

"Идеята е да се изпрати послание към общността на мнозинството, така че да сте в състояние да запазите поляризацията на общността на мнозинството в полза на БДП", казва Санджай Кумар, политически анализатор и психолог в Центъра за изследване на развиващите се общества в Ню Делхи.

"Това е своеобразен инструмент за разделяне и мобилизиране", каза той.

Индийските мюсюлмани, най-голямото малцинство в страната с около 200 млн. души от 1,4-милиардното население, са главно рязко против плана.

Въпреки че не е представен проект, лидерите на БДП заявиха, че той е свързан преди всичко с реформирането на мюсюлманските лични закони, както другите лични закони са напреднали през десетилетията.

Много мюсюлмани казват, че виждат в него намеса във вековните ислямски практики и още едно оръжие на една мажоритарна политическа партия, която обвиняват, че е антимюсюлманска.