Индия ще се опита да стане едва четвъртата страна, извършила контролирано кацане на Луната с изстрелването на своята мисия Chandrayaan-3 в петък.
Chandrayaan, което означава „лунно превозно средство“ на санскрит, се очаква да излети от космическия център Satish Dhawan в Шрихарикота в южен щат Андхра Прадеш в 14:30 часа местно време. Това е вторият опит на Индия за кацане на Луната, след като предишният й опит с Chandrayaan-2 през 2019 г. се провали.
Разработена от Индийската организация за космически изследвания (ISRO), Chandrayaan-3 се състои от спускаем апарат, задвижващ модул и луноход. Целта ѝ е безопасно кацане на лунната повърхност, събиране на данни и провеждане на серия от научни експерименти.
Само три други държави са постигнали сложното постижение за меко кацане на космически кораб на повърхността на Луната
- Съединените щати, Русия и Китай.
Индийските инженери работят по изстрелването от години. Те се стремят да приземят Chandrayaan-3 близо до предизвикателния терен на неизследвания Южен полюс на Луната.
Първата лунна мисия на Индия, Chandrayaan-1, откри водни молекули на повърхността на Луната. Единадесет години по-късно Chandrayaan-2 успешно навлезе в лунната орбита, но луноходът ѝ се приземи аварийно на повърхността на Луната. Той също трябваше да изследва Южния полюс.
По това време индийският премиер Нарендра Моди приветства инженерите зад мисията въпреки провала, обещавайки да продължи да работи по космическата програма и амбициите на Индия. Точно преди изстрелването в петък Моди каза, че денят „винаги ще бъде гравиран със златни букви, що се отнася до космическия сектор на Индия“.
„Тази забележителна мисия ще носи надеждите и мечтите на нашата нация“, написа той в публикация в Twitter.
Индия вече е похарчила около 75 милиона долара за своята мисия Chandrayaan-3. Моди каза, че ракетата ще измине повече от 300 000 километра и ще достигне до Луната през "следващите седмици".
През 2014 г. Индия стана първата азиатска нация, която достигна Марс, когато постави сондата Mangalyaan в орбита около Червената планета, за 74 милиона долара – по-малко от 100-те милиона долара, похарчени от Холивуд за създаването на космическия трилър „Гравитация“. Три години по-късно Индия изстреля рекордните 104 сателита в една мисия.
През 2019 г. Моди обяви в рядко телевизионно обръщение, че Индия е свалила един от собствените си спътници, в това, което твърди, че е антисателитен тест, което я прави една от само четирите страни, направили това. Същата година бившият председател на ISRO Кайласавадивоо Сиван каза, че Индия планира да създаде независима космическа станция до 2030 г.
В момента единствените налични космически станции за екипажите на експедиции са Международната космическа станция (съвместен проект между няколко държави) и китайската космическа станция Tiangong.