На бавни обороти – така описват експерти началото на 2021 година за пазара на имоти в Ню Йорк. Наемите в Манхатън и Бруклин са отбелязали през януари най-големия си срив на годишна база от началото на воденето на статистика, сочи доклад на компанията StreetEasy. Наемите в Манхатън са спаднали с 15,5%, а тези в Бруклин са надолу с 8,6%. Цените на жилищата през януари също са отбелязали големи сривове спрямо година по-рано с понижение от съответно 6,2% в Манхатън и 5,4% в Бруклин, показват данните. Ръст през последно време на сделките показва поне някакво подобрение на фона на слабите резултати миналия месец, пише Bloomberg. Предстоящите продажби, т.е. жилища, за които вече е сключен договор, са нараснали с 30,8% в Манхатън спрямо януари 2020 г. В Бруклин предстоящите продажби са нагоре със 17,3% през същия период. Контрастът между растящи продажби и свиващи се цени е просто въпрос на търсене и предлагане, смята Нанси Ву, икономист в StreetEasy. Продажбите може да са скочили в сравнение с януари миналата година, но наличностите за цялата година, които са останали непокътнати по време на пандемията, продължават да изпреварват търсенето. „Наличностите са рекордно високи и купувачите имат повече избор. Сега се случва това, че продавачите изглежда се примиряват с факта, че на пазара има рекордни наличности, и ако не намалят цените значително, няма да продадат“, казва Ву.
Спад при луксозните имоти
Според Ву свръхпредлагането е особено изразено при луксозните имоти, за каквито StreetEasy определя жилищата на цена над 3,7 млн. долара. „Наличностите в луксозния сегмент миналата година са били с 25% повече на годишна база. Това задръстване от налични имоти означава, че цените имат дори още пространство за намаляване, което на свой ред ще доведе до повече договори. Така че в момента пазарът е доста оживен“, казва Ву. Това е разбираемо. Данните на StreetEasy за януари показват, че Манхатън е регистрирал ръст с 57% на подписаните договори за луксозни имоти на годишна база, „но дори с този ръст наличностите от луксозни жилища все още са близо до историческите върхове“, отбелязва Ву. Това не е добра новина за продавачите в Ню Йорк, които ще трябва да свикнат с по-големи намаления на цените, допълва тя. „Не се вижда краят на спада на цените. Свиването с 6% в Манхатън изглежда е първият крайъгълен камък на това, което предстои“, смята Ву.
Междувременно брокери на недвижими имоти в мегаполиса прибягват до един необичаен подход – наемат инфлуенсъри в Instagram, за да привличат както млади купувачи на първо жилище, така и по-заможни клиенти на фона на коронавирусната пандемия.
Влезте в Instagram
„Идеята е да се създаде оживление“, казва Кристин Блекбърн, директор на продажбите в компанията Compass, във връзка с растящото използване на социалните мрежи за продажба на имоти. Продажбите в ерата на COVID-19 изискват повече от традиционна подредба (свежи цветя и дори купа с плодове) или дори обработени с Fotoshop мебели в онлайн обявите. Младите купувачи искат да виждат площи с двойна употреба за работа и живеене, отбелязва Блекбърн. Поради това привличането им изисква известен уебфинес. „Те вярват на тези инфлуенсъри, така се оказва“, казва тя. Чрез публикация в Instagram или канал в You Tube купувачите могат да си представят обичаен ден в дома, към който проявяват интерес – работа от вкъщи в шикозна всекидневна, практикуване на йога на новата им тераса или наслаждаване на гледките от високо, докато вечерят. Вместо скучните снимки в обявите с разхвърляни спални на наематели или стерилността на студиата, изпълнени с мебели от Ikea, използването на инфлуенсъри може да превърне обичайно трудно начинание в участие в собствена реклама от списание. Представителите на поколението Y (родените между 1980 и 2000 г. – бел. ред.) съставляват най-голям дял от купувачите на жилища в САЩ. Допитване от март на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти показа, че дори с многобройните онлайн ресурси най-младите членове на поколението (22-29-годишни) е по-вероятно да търсят съвет от близък приятел или роднина при закупуването на дом. Това означава предаване на информация от уста на уста, което на свой ред означава използване на социалните мрежи. Пандемията позволи на инфлуенсърите в социалните мрежи да изградят още по-силна връзка с последователите си от представителите на поколението Y и Z чрез готварски рецепти, упражнения и съвети за проекти у дома. Чрез наемането на създатели на съдържание предприемачите приобщават младите хора към дигиталните си платформи. „Наблюдаваме, че социалните мрежи играят доста голяма роля в купуването на жилища“, коментира икономистът на StreetEasy Нанси Ву. Тя допълва, че компанията неотдавна създала акаунт в TikTok с огледи на жилища.