Федералното правителство на Байдън обработва молбите за гражданство с най-бързи темпове от десетилетие насам, като бързо преодолява натрупването на изоставане от времето на управлението на Тръмп и пандемията от коронавирус.
На церемонии в съдилища, конгресни центрове и спортни зали в цялата страна хиляди имигранти стават нови американци всяка седмица - и получават право да гласуват навреме за президентските избори тази есен.
Не е ясно колко от новите гласоподаватели живеят в щатите, в които се водят битките, но в редица щати, където Камала Харис или Доналд Тръмп трябва да спечелят, броят на натурализираните граждани в избирателна възраст е голям и расте, включително в Джорджия, Аризона, Невада и Пенсилвания.
В Савана, хора от 19 държави се втурнаха наскоро в сградата на федералния съд, за да положат клетва.
„Делото ми беше приключено за по-малко от шест месеца“, каза Гладис Браун, която е омъжена за американец и емигрира от Хондурас през 2018 г.
По принцип законно пребиваващите лица, известни като притежатели на зелена карта, имат право да станат натурализирани граждани, ако имат този статут от поне пет години или са били женени за американски гражданин от поне три години.
Притежателите на зелена карта имат много от същите права като гражданите на САЩ. Но гласуването на федерални избори е право, което се предоставя само на хората с гражданство. Това може да бъде силен мотив за получаването му, особено когато на хоризонта се задават важни национални избори.
„Много се радвам, че процесът протече бързо“, каза г-жа Браун, която беше една от 31-те имигранти, които положиха клетва. „Хората като мен искат да гласуват на изборите.“
След церемонията г-жа Браун отпразнува с торта и пунш от местна женска доброволческа група - и като попълни формуляр за регистрация на гласоподавател, предоставен от представител на Лигата на жените гласоподаватели.
Заявленията за натурализация обикновено се увеличават в навечерието на избори.
„Скокът в ефективността на натурализацията не е свързан само с изчистването на натрупаните просрочени молби; той потенциално променя електората само месеци преди ключови избори“, казва Сяо Уанг, главен изпълнителен директор на Boundless, компания, която използва правителствени данни за анализ на имиграционните тенденции и която предлага услуги на имигранти, които търсят професионална помощ в процеса на кандидатстване.
„Всяка молба за гражданство може да бъде глас, който решава местата в Сената или дори президентските избори“, каза г-н Уанг.
Бързината на обработване на молбите е под пет месеца и е на нивото на 2013 и 2014 г. Около 3,3 млн. имигранти са станали граждани по време на мандата на президента Байдън, а до края на финансовата 2024 г. остават по-малко от два месеца.
Службата за гражданство и имиграция на САЩ обработва заявленията за натурализация средно за 4,9 месеца през първите девет месеца на текущата фискална година в сравнение с 11,5 месеца през фискалната 2021 г.
След встъпването си в длъжност през 2021 г. Джо Байдън издаде изпълнителна заповед, която имаше за цел да намали твърдата имиграционна програма на неговия предшественик и да „възстанови вярата“ в системата за законна имиграция. Наред с други стъпки, заповедта призоваваше за действия за „значително намаляване на сегашното време за обработка на натурализацията“ с цел засилване на интеграцията на новите американци.
За разлика от много федерални агенции, Агенцията по гражданство се финансира основно от такси, плащани от кандидатите, а не от бюджетни пари на Конгреса, което дава на администрацията свобода да определя приоритетите си и разпределението на ресурсите.
През 2022 г. администрацията на Байдън започна да внедрява нови технологии и допълнителен персонал, за да намали броя на разглежданите молби за гражданство, който се беше разраснал поради засиления контрол от страна на администрацията на Тръмп и продължителните забавяния, свързани с пандемията, при провеждането на церемониите по полагане на клетва.
Администрацията на Байдън също така съкрати заявлението за натурализация от 20 на 14 страници. През април тя повиши таксата за кандидатстване от 640 на 710 долара, но улесни хората с ниски доходи да се възползват от отстъпка.
Макар че отдавна има партийни разногласия по въпроса как да се справим с нелегалната имиграция и да преразгледаме имиграционните закони на страната, натурализацията на законно пребиваващите се ползва с широка двупартийна подкрепа. Като президент Джордж У. Буш подписа през 2002 г. изпълнителна заповед за ускоряване на натурализацията на хора без гражданство, служещи в армията.