Украинските сили продължават седми ден настъплението си в Русия и вече контролират 28 населени места и 480 квадратни километра територия в пограничната област. Това е докладвано на руския президент Владимир Путин от изпълняващия длъжността губернатор на областта Алексей Смирнов на среща в понеделник.

По думите му Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) са проникнали в руска територия на 12 километра дълбочина и 40 километра широчина . Около 2000 души са в неизвестност - до този момент не се знае нищо за тяхната съдба, каза Смирнов.

"В момента ситуацията в региона е трудна", заяви той и допълни: "Проблемът за нас е, че няма ясна фронтова линия, не се разбира къде са бойните части на (ВСУ)."

По думите на Смирнов в резултат на боевете са загинали 12 цивилни, а над 120 души са ранени. 

Руските военни прокопават 46-километров противотанков ров в Курска област, изграждат 90 пункта за взводна поддръжка и 40 контролно-пропускателни пункта, за да осигурят режима на антитерористичната операция, съобщи заместник-губернаторът, цитиран от "Москоу таймс"

Ангажирани са 350 единици техника и до 5 хил. строителни работници, а областните власти имат "сътрудничество с всички правоохранителни органи", допълва той. 

Украинските сили нахлуха в Курска област на 6 август в изненадващо нападение, което може да помогне на Киев при евентуални преговори за прекратяване на огъня след изборите в САЩ. 

Русия наложи строг режим на сигурност в регионите Курск, Брянск и Белгород, а руският съюзник Беларус обяви, че увеличава войските си на границата си с Украйна.
 
Руското министерство на отбраната твърди, че руските военни "потискат опитите за пробив" на ВСУ, но на 11 август стана известно, че украинските военни са навлезли в друг район на Курска област - Беловски. Местните власти призоваха жителите да напуснат Беловския район, като заявиха, че "ситуацията е много напрегната".

Путин: Приоритетна задача е изтласкването на врага

Путин заяви, че изтласкването на украинските сили за основната задача на руското военно министерство.

Това е най-мащабното нахлуване на украински военни части на руска територия от началото на войната през февруари 2022 г.


 
“Основната задача на министерството на отбраната несъмнено е да изтласка врага от нашите територии“, каза Путин по време на среща с висши служители по сигурността и областни губернатори, излъчена по руската телевизия.

“Врагът се стреми да подобри преговорната си позиция в бъдеще“, добави той, обвинявайки Киев, че “изпълнява волята“ на Запада.

Спекулациите за възможни преговори, целящи прекратяване на военните действия в Украйна, се появиха във връзка с мащабната размяна на затворници, която Русия и западните страни проведоха на 1 август.
 
Путин допълни, че украинската инвазия в Курска област е опит да бъде спряно руското настъпление в Донбас.
 
Според Путин украинското настъпление на руска територия е опит на Киев да подкопае стабилността на Русия, но "той няма да е успешен“.
 
“Загубите на украинските въоръжени сили се увеличават драматично за тях, включително сред най-боеспособните части, които врагът прехвърля към нашата граница", каза Путин. 
 
"Врагът със сигурност ще получи достоен отговор и всички цели, които стоят пред нас, без съмнение ще бъдат постигнати", допълни руският президент.

Москва обвинява украинците за цивилни жертви

Губернаторът на руската Курска област  каза, че украинските сили са използвали снаряди с химическо оръжие по време на нахлуването си там, съобщават руските медии.
 
Не е ясно дали Смирнов е представил някакви доказателства в подкрепа на обвинението, което Ройтерс не успя да провери.

Руски депутати бесни на военните

Руските военни не са се подготвили предварително за нападението на в Курска област и не са изградили правилно отбранителни съоръжения, заяви генерал-лейтенант Андрей Гурулев, депутат от Държавната дума и член на комисията по отбрана в долната камара на парламента.
 
"Кой е планирал това? Кой е мислил за това? Това е сериозно. Днес е невъзможно да се планират такива сериозни операции без наше знание. Не вярвам, че не са знаели за концентрацията на вражески войски [на границата]", написа Гурулев в канала си в Телеграм.


 
По-рано началникът на Генералния щаб на руските въоръжени сили Валерий Герасимов беше засечен да докладва на Путин неточна информация за ситуацията в Курска област. Както посочва журналистът от "Новая газета" Валерий Ширяев, на заседанието на Съвета за сигурност на 7 август Герасимов заяви, че около 1000 войници на ВСУ са навлезли на руска територия, въпреки че по това време много военни кореспонденти, подкрепящи Кремъл, говореха по телевизия и медиите за по-голям брой.
 
Ден по-късно руското Министерство на отбраната съобщава за ликвидирането на хиляда украински военни. "Как е възможно това? Влязоха хиляда души, мина един ден и това е всичко, а вече ги няма. А останалите? Кой се бие там?" - запита "Новая газета". Според изданието това може да означава, че ръководителят на Гещаба или не е разполагал с информация, или е "съобщил данни отпреди един ден", или "не е успял да се ориентира".

Най-рискованият ход на Зеленски

На 6 август сутринта украинските въоръжени сили нахлуха на руска територия и започваха бързо да напредват към Курчатов, където се намира Курската атомна електроцентрала, и Курск. Неспособността на руската армия бързо да спре украинските сили "изнерви" Путин и цялото руско командване, заявиха четирима високопоставени руски служители пред "Москоу таймс".
 
Нападението в Курска област е най-рискованото решение на украинския президент Володимир Зеленски от началото на войната, пише британският в. "Таймс". Според вестника украинският лидер дълго време е оказвал натиск върху военните командири да започнат лятната офанзива, защото Киев е трябвало да промени схващането, че Украйна губи. В резултат на това операцията изненада както Москва, така и западните съюзници на Киев.
 
Украинското ръководство очаква операцията да отклони руските сили от други участници на фронта, включително Часов Яр и Покровск в Донбас, където украинските сили са възпрепятствани от руската офанзива. В същото време съветникът на ръководителя на украинската президентска канцелария Михайло Подоляк определи целта на атаката като укрепване на позициите на Киев в преговорите.

Инвазията в Курск даде на Киев инициативата на бойното поле

Украинската инвазия в Курската област позволи на Киев да вземе инициативата на бойното поле за първи път от края на миналата година, коментира базираният в САЩ Институт за изследване на войната. Анализаторите напомнят, че от ноември 2023 г. насам Русия е в състояние да "определя мястото, времето, мащаба и изискванията на бойните действия в Украйна".
 
Продължаващото нахлуване на силите на Киев в Курската област обаче "е принудило Кремъл и руското военно командване да реагират и да пренасочат сили и средства" към региона.