Телометрите завършват и защитават нашите хромозоми
Продължителният здравословен начин на живот дава обратен ход на стареенето на клетъчно ниво, казват изследователи. Екип от Университета на Калифорния твърди, че е открил първото доказателство, че стриктният режим на упражнения, диета и медитация може да има такъв ефект. Но експертите казват, че макар проучването, проведено в ,,Лансет онколожди", да е интригуващо, все още е твърде рано да се правят окончателни изводи. Проучването е разгледало само 35 мъже с рак на простатата. Тези, които са променили начина си на живот, са имали явно по-млади клетки в генетичен смисъл. Изследователите са наблюдавали видими клетъчни промени в група от 10 души, които са преминали към вегетарианска диета и се придържали към препоръчания график на упражнения и премахващите стреса медитация и йога. Промените са свързани със защитните капачки в края на нашите хромозоми, наречени теломери.
Тяхната роля е да пазят края на хромозомите и да предотвратяват загуба на генетична информация по време на клетъчното делене. С напредването на възрастта и делението на нашите клетки теломерите стават все по-къси, тяхната структурна цялост отслабва, което може да каже на клетките да спрат да се делят и да умрат. Изследователите са били любопитни да разберат дали този процес може да се окаже неизбежен, или има нещо, с което може да бъде спрян или дори обърнат.
Най-новата работа на проф. Дийн Орниш и колегите му предполага, че теломерите могат да се удължат, ако бъдат правилно насърчени. Те измерили дължината на теломерите в началото на проучването си и отново след пет години. При 10 мъже с нискорисков рак на простатата, които направили всеобхватни промени в начина си на живот, дължината на теломерите се увеличила значително или средно с 10%. За сравнение, дължината на теломерите намаляла средно с 3% при останалите 25 мъже, които не са помолени да правят промени в начина си на живот. Късите теломери са свързани с широк обхват от свързани с възрастта заболявания, включително болест на сърцето, както и различни видове рак.
Засега учените от екипа се въздържат от крайно заключение поради малкия брой на изследваните и очакват да видят дали това ще се повтори при следващо по-мащабно проучване. Също те не са си поставяли за цел да проучват как са се отразили промяната на начина на живот и удължаването на теломерите на раковия процес, което също предстои да направят в следващите си проучвания. Те се надяват, че резултатите ще са валидни не само за рак на простатата, а и за широк кръг заболявания, които водят до преждевременна смърт.
Научната общюност също все още е скептична поради малката извадка, както и тезата, че едва ли само теломерите са причина за стареенето ни. Някои други изследвания обаче показват, че хората, които водят заседнал начин на живот, имат по-къси теломери. За много от алтернативните системи на лечение не е нова тезата, че промяната на стила на живот със здравословна диета, движение и най-вече йога пози и дихателни упражнения, както и практикуването на медитативни техники, възстановяват от тежки хронични заболявания и връщат жизнеността на хората. На пазара има много книги от хора, които споделят съдбата си след тежки или дори смятани за неизлечими болести, променили начина си на живот и възстановени напълно. Тези промени според тях обхващат храненето, движението, мисленето и изчистването на психологическите ни блокажи.