сн. Лайв нюз

Ако атаката срещу лидера на ДПС Ахмед Доган може и да мине сред по-наивните българи като хулиганска проява на объркан младеж, макар да носи всички белези на поръчково мероприятие, то демонстративният атентат срещу Златомир Иванов - Баретата вече мирише на част от координирана акция с политически подтекст. И в двата случая губещите са ясни - ГЕРБ и неговият вожд Бойко Борисов. Броени месеци преди изборите е ясно и посланието към избирателите - това правителство не е в състояние да поддържа реда в страната, да се справи с престъпността, която е станала толкова всесилна, щом си позволява да стреля пред Съдебната палата в столицата на държавата.

Златомир Иванов-Баретата беше прострелян четири пъти във вторник сутринта, докато отиваше на дело срещу него за организиране на престъпна група за разпространение на наркотици и за убийство. Ранен в крака беше и един от охранителите му, който отвърнал на стрелбата с пистолета си. На мястото е имало и други граждани, включително журналисти. Иванов беше откаран в "Пирогов" с прострелни рани в корема и краката, но без опасност за живота му, а след продължилата няколко часа операция от болницата уточниха, че е в "тежко шоково състояние вследствие на кръвозагубата и с увреждания на крайниците".

Веднага след покушението избухна пожар в таванско помещение в отсрещната сграда, известна като Търговския дом, което даде основание да се смята, че атентаторите са се целили оттам и после са го запалили, за да прикрият следите си. Все още не е установено дали някой живее там. Затова пък има предположения, че Баретата е бил дебнат на различни подстъпи. Във вторник той, за разлика от друг път, влезе в съда през централния вход.

"Винаги съм твърдял, че когато за извършено престъпление има присъда на първа инстанция, тези хора трябва да стоят в ареста. Това, първо, е здравословно за тях и за тяхното здраве. Ако той не беше под домашен арест, за да си ходи сам в Съдебната палата - хората, които се конвоират и не са под домашен арест, а са в следствения арест, отиват по съвсем друг път, със специална охрана, през вътрешния двор. Това е много лесно място за стрелба. Знае се в колко часа има съдебно дело", коментира премиерът Бойко Борисов покушението. "Това аз бих нарекъл най-бруталното посегателство дори не с оглед фигурата, а с оглед на мястото и показаното брутално съзнание за пълна безнаказаност, което, дай Боже, да успеем да ликвидираме", заяви пък главният прокурор Сотир Цацаров, който по време на атентата бе в Брюксел заедно с вътрешния министър Цветан Цветанов.

В началото на миналата година на първа инстанция съдът осъди на 8 години затвор Златомир Иванов. По делото бяха призовани десетки свидетели, но най-важните от тях в един момент оттеглиха показанията си. "Ако бях ценен за прокуратурата, трябваше да подсигурят защитата ми. За изминалата година и половина само аз знам какво съм преживял", заяви пред съда през юли 2010 г. един от тях - Марио Божков. Баретата пък обяви: "Няма 2 лева хванати по това дело, има само хванати организатори, работници няма. Къде са ми парите, след като съм такъв лош? Нали си невинен до доказване на противното? Тук е точно обратното. По същата логика можеше да ме осъдят за притежание и разпространение на ядрено оръжие." В друго свое интервю (пред Миролюба Бенатова от bTV) заяви: "...Да предположим, че аз съм наркобос и контролирам нещо. Утре мен ме няма, всичко може да се случи и аз да бъда задържан. Значи мен ме няма теоретично и от утре какво става? Край, оправихме нещата - няма наркотици, няма дилъри, няма наркомани, всичко е мирно и кротко в тая държава и тръгва по мед и масло. Ако предположим, че аз съм наркобос, каква е моята задача? Моята роля би трябвало да е да не се стига до никакви ексцесии на улицата. Да няма претенции от други, които искат да започнат тоя бизнес."

Кой е Баретата?

Златомир Иванов е роден на 15 октомври 1968 г. в Гурково. Завършва спортно училище в Стара Загора, където тренира борба. Прякорът му идва от времето му, когато е служител на Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ) към МВР между 1991 и 1993 г. Напуска в знак на протест след ареста на негови колеги в Хасково, влезли в сблъсък със сутеньори. Заедно с него отряда напускат Пламен Галев и Ангел Христов, известни като Братя Галеви, както и подсъдимият понастоящем Алексей Петров.

Показното прострелване на Златко Баретата във вторник пред Сметната палата напомни и за убийството през октомври 2004 г. на Дмитрий Минев-Димата Руснака, на метри от централната сграда на българското правосъдие. Нито едно от над 100-те знакови покушения през прехода не бяха разкрити.