„Преди да заминем за Дубай, с Тодор и наши приятели отдавна сме обсъждали идеята за малко общество, далече от града, но тогава ни се струваше по-скоро като утопия“, казва Илиана. Тя дава интервю от кемпера. Подготвя го за поредното пътешествие на семейството, докато трите й невръстни деца тичат весело и свободно наоколо. Тръгнат ли на път, кемперът се превръща във весела Дядова ръкавичка, приютяваща петимата. Но те обожават този начин на живот - на път. На върха на кариерата си, Илиана Митова и Тодор Милев вземат смело решение - да напуснат Лондон, собствен дом и високо платена работа и да заживеят в родопско село. Тръгват да покоряват света с по едно куфарче, а се връщат с тон и половина обзавеждане и багаж, но не в родната София, а в село Полковник Серафимово. И двамата са израснали в центъра на София. Илиана завършва английската гимназия, а със сестра й Елена пътешестват от 6-годишни, тъй като майка им е в туристическия бизнес. Мечтата на Илиана е да следва интериорен дизайн. По това време такава специалност в България няма, а за учене в чужбина трябват много средства. Като на шега тя пуска обява в авиокомпанията „Емирейтс“. Междувременно работи в хотел „Радисън“ и там среща любимия си - Тодор. Одобряват я за стюардеса и заминава за Дубай през 2008-ма. Сам-самичка. Тодор, с когото тогава са още гаджета, пристига година по-късно.

Той е роден в аристократичния квартал Лозенец, завършил е физика в Софийския университет, но избира компютърните науки, като превръща хобито си в професия. Минава през различни курсове и преквалификации по компютърни науки, със сертификати от СISCO. Когато пристига при любимата си Илиана в Дубай, започва работа като инфраструктурен инженер (архитект). Изгражда от нулата инфраструктурите на големи, чисто нови хотели, като отговаря за цялата компютърна и информационна система в тях. „Оженихме се в Дубай, малко

бяхме като Ромео и Жулиета

споделя Илиана. - Нямахме право да живеем заедно, тъй като в Арабските емирства това не беше разрешено без сключен брак. Половин година живяхме отделно и решихме да се оженим през 2010-та.“

Илиана и Тодор: Дългият път от София през Дубай и Лондон до Родопите

Бракът в Дубай е скромен, само с двама свидетели. Затова пък меденият им месец е разкошен - в Бутан, където, облечени в традиционните местни дрехи, обикалят, правят трек в Хималаите за 5 дена. От Дубай пътуват много по света - Перу, Непал, Шри Ланка... Илиана, която пътешества от дете, е посетила 70 държави, тези на Тодор са по-малко, но и за двамата пътешествията са голяма страст.

Илиана и Тодор: Дългият път от София през Дубай и Лондон до Родопите

Когато през 2001 г. й свършва 3-годишният договор с авиокомпанията, Илиана вече решава да следва по любимата специалност. Двамата с Тодор заминават за Лондон, без да знаят къде ще живеят и какво ще им се случи. Там Илиана завършва интериорен дизайн в университета „Лондон Метрополитан“ - с отличен успех и в топ 5 на випуска. Веднага й предлагат работа към световноизвестни компании, отличени с големи награди.

Тя постъпва в „Билдинг дизайн партнърсшип“ (BDP). Работи в отдела по ритейл и офис дизайн и се среща с едни от най-големите интериорни дизайнери в света. Участва в дизайна на един от най-големите молове в Шефийлд, на офисите на Google, Microsoft, на големи бизнес компании във Великобритания и по света. Правили са офисите на „Астра Зенека“ в Кеймбридж и на няколко мола в Русия. Тодор работи в компания, специализирана във футболната индустрия. Навигират камери, които имат сензори и наблюдават играчите по време на мач, водят статистика кой колко гола е реализирал, какви фалове е имало и т.н. После Тодор се премества в друга компания, която се занимава със заложните къщи при спортни състезания. Там работи около 4 години, а офисът е в центъра на Лондон, близо до „Лондон Ай“.

След 5 години живот

в английската столица двамата успяват да си купят собствен апартамент от 50 кв. м. Илиана натрупва доста опит в корпоративната сфера. Но когато се появява първият син Тео, трябва да се върне на работа след година и започва на 3-дневна работна седмица, а детските градини в Англия са много скъпи. „Това не ни задоволяваше и двамата с Тодор отдавна си говорехме как искаме да живеем на село в България“, казва Илиана. С Тодор се прибират всяко лято и зима в Родината и обикалят родопските села в радиус от 30 км от Пампорово, защото и двамата са запалени скиори.

Накрая те откриват своето място - село Полковник Серафимово, на 12 км от Смолян в посока Рудозем. Харесва им, защото е „живо“ и

интернационално село

В него живеят хора от почти цял свят - от Южна Африка, Великобритания, Германия, Австрия, Украйна, Русия, Холандия. Селото е известно извън България и с музикалния си фестивал „Meadows In The Mountains“ - един от 10-те топ фестивали в света. Провежда се всяка година в началото на юни и идват около 2-3 хиляди човека от цял свят. Фестивалът е с екологична насоченост, не се допуска никаква пластмаса и всичко се рециклира.

Илиана и Тодор: Дългият път от София през Дубай и Лондон до Родопите

В селото двамата намират своята къща мечта. Собственичката - шотландка, е направила пълен ремонт, с изграждане на баня, перално помещение, котелно, вътрешна тоалетна. Илиана и Тодор я купуват за космическа за българско село цена, но предпочитат напълно ремонтирана къща, вече е на път и вторият им син Борил. Той се появява на бял свят в Лондон, в специална стая за естествено раждане във вода. Седмица по-късно, през 2018-та, семейството си събира багажа и преди Борил да е навършил месец, Илиана заедно с децата и майка си лети за София, а Тодор пътува с бус, пълен догоре с обзавеждане и багаж. Първия зимен сезон карат ски на Пампорово заедно с Тео. Тогава той е на 2 години и половина, за първи път се качва на сноуборд и така изкарва целия ски сезон. А Илиана слага бебето Борил на слинг и практикува ходене със ски до Снежанка. В края на сезона тя разбира, че е бременна с третото дете.

Илиана и Тодор: Дългият път от София през Дубай и Лондон до Родопите

През това време Тодор все още работи в Лондон, дистанционно, от Полковник Серафимово, и трябва на всеки 2-3 месеца да е в английската столица за седмица. Заедно с него пътува цялото семейство. Малката Яна също се ражда във вода, в Лондон, на 12 януари 2020-та и петимата се прибират в родопския си рай на 3 март, преди да затворят всички граници заради COVID. Сестрата на Илиана също ражда дете 3 дена преди нея и нейното семейство също остава 3 месеца в Полковник Серафимово по време на локдауна. „Сестра ми Елена и мъжът й Андрей толкова се влюбиха в селото и в начина ни на живот, че също решиха да останат и сега си строят чисто нова къща“, казва Илиана. Тодор продължава да

работи дистанционно

за „The Royal Society of Chemistry“ - „Кралското дружество по химия“ на Великобритания, за поддържане на световна база данни, свързани с химията. Днес Илиана и Тодор продължават да живеят щастливо в Родопите с трите си деца - Тео на 5 и половина, Борил на 3 и половина и Яна - на 2 годинки. „Как се оправяме? Все още се оправяме някак си и понеже не желаем децата ни да учат в системата, в момента работим по няколко проекта, свързани с образование, за да развием района тук и да го направим по-благоприятен за млади хора, а и за самите нас“, казва Илиана. Заедно със своя приятелка - Велика Димова - тя се опитва да направи кооператив - родители се редуват да отглеждат децата си, като ангажират понякога и детска учителка да ги занимава и възпитава. Не се събират обаче достатъчно желаещи. [su_image_carousel source="media: 660309,660308,660306,660307,660304,660303,660302,660301,660300,660299,660298,660296,660295,660293,660291,660290,660289,660288,660287,660286,660285" crop="none" align="center" captions="yes" dots="no" autoplay="7" speed="immediate"] Илиана среща педагога Миглена Улева, специалист по Валдорфската образователна система. При нея е изключително важно детето да се отглежда в среда, близка до домашната - детска градина, която прилича на дом. Двамата с Тодор пък отглеждат децата си по системата „Горско училище“, като често излизат в гората около селото. Сега Илиана, Миглена и Велика разработват

център за ранно детско развитие

и полудневна детска градина по Валдорфската образователна система в Смолян. Намерили са стара детска градина, закрита преди 10 години, която общината им предоставя. Когато се ражда Яна, Илиана и Тодор решават да си купят кемпер, защото вече им е трудно да пътешестват с три малки деца. На кемпера петимата пътуват от Полковник Серафимово до Гърция или Турция. Планът им е да отидат и до Иран. Двамата никога не са съжалили, че са се върнали в България. „Шегуваме се, че другите хора ходят при родителите си на село, а ние при нашите - „на град“, смее се Илиана. - Харесваме си мястото, хората, с които общуваме, и нещата, които имаме свободата да правим.“