Неизбежното въвеждане в експлоатация на газопровода „Северен поток 2“ ще доведе до понижаване на цените на газа в рамките на няколко месеца. Това заяви старшият икономист на холандската банка ING Филип Ледент.
Той обясни, че търсенето на газ се увеличава поради промени във вижданията на страните по въпросите на енергийните доставки. Това води до намаляване на тенденциите на растеж на потреблението на газ и съответно на цените на газа. Освен това търсенето на газ се е увеличило поради студената пролет, каза специалистът.
„Но с реализирането на други източници, като неизбежното въвеждане в експлоатация на руско-германския газопровод „Северен поток 2“и пълното възобновяване на експлоатацията на производствени единици в Русия и Норвегия, например, ситуацията на пазарите ще стане по-редовна и цената на газа ще намалее. Това е въпрос на няколко месеца“, посочи Ледент на 7 октомври.
Настоящата ситуация с покачването на цените на газа е изключителна и до голяма степен се дължи на стреса, свързан с икономическото възстановяване в света, обясни анализаторът.
„Пазарът ще остане в недостиг тази зима и нормализирането се очаква в началото на 2022 г.“, добави той.
Ден по-рано Сергей Пикин, директор на Фонда за енергийно развитие и енергиен експерт, заяви, че единственият начин за понижаване на цените на втечнения газ в Европа е стартирането на "Северен поток 2", ръководен от политиката на европейските страни. Той отбеляза, че сега ситуацията зависи от промяната в политическия курс на Европейския съюз и скоростта на вземане на решения.
Според унгарския премиер Виктор Орбан една от причините за кризата на европейския енергиен пазар са грешките в действията на Европейската комисия (ЕК). Според него Европейският съюз трябва да промени някои "зелени" норми, в противен случай всички страни ще пострадат.
На 5 октомври финансовите министри на Франция, Испания, Гърция, Чехия и Румъния подадоха искане, с което поискаха от ЕС да разработи незабавен отговор на скоковете в цените на газа. В изявлението се казва, че ЕС трябва да координира обществените поръчки, за да засили преговорната позиция на европейските държави и да модернизира енергийния пазар.
В същия ден Владимир Путин заяви, че поради спекулациите по проблемите на климата и намаляването на инвестициите в добивната промишленост е възникнала истинска истерия и объркване на енергийните пазари в Европа. Той също така посочи, че преходът към алтернативни източници на енергия трябва да бъде плавен. Според държавния глава Русия има всички възможности за това.
Изграждането на газопровода приключи на 10 септември. "Северен поток 2" е построен от Русия до Германия по морското дъно на Балтийско море с цел директни доставки на газ за Европа. Страните от ЕС подкрепят основно проекта и участват в неговото изпълнение. Балтийските държави, Полша, САЩ и Украйна са против.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.