Бъдещето на световния растеж е оптимистично, но в настоящето нещата ще се влошат, преди да започнат да се оправят. Това смята известният професор от Харвард и главен икономист за Международния валутен фонд Кенет Рогоф. „Оптимист съм за технологиите. Но ние сме в разгара на пандемия и не съм оптимист в това отношение. Чувам всякакви мнения, че втората вълна ще е смекчена, че ще е ужасяваща, а аз съм склонен да мисля, че все още ни предстоят много трудни времена за хората и за икономиката. Но са нужни само няколко години и аз съм оптимист за посоката на технологиите и икономическия ръст“, каза той пред Bloomberg. Проф. Рогоф призна, че не е оптимист за случващото се в момента. Той дори смята, че то е катастрофално за малките и средни предприятия, за конкуренцията.

Катастрофално е за всички

които са изгубили работата си и изпитват затруднения. „В настоящия момент, мисля, че нещата ще се влошат, преди да се подобрят. В много сфери може да има двойна рецесия. Не знаем как ще се развият нещата с вируса, но аз анализирам всякакви гледни точки и съм силно притеснен. Не, не се опитвам да кажа, че скоро ще има страхотен растеж. Правилният въпрос е кога ще се върнем там, откъдето започнахме? Според мен това ще е в края на 2021 г., а може би и след това“, сподели професорът. Междувременно в свой анализ The Wall Street Journal предупреди, че големите жертви на коронакризата ще бъдат жените и имигрантите. Месеци след кризата се очертава ясно разделение между жертвите и оцелелите. Страните, работниците и индустриите, които разчитат на производството – от компютри до мебели и играчки - се справят и дори преуспяват насред икономическия водовъртеж. Междувременно онези, които предоставят услуги, които всъщност хората избягват от страх от заразяване, се борят за оцеляване. Услугите, които не изискват физическа близост - като много финансови услуги, софтуер и телекомуникации - са по-малко засегнати, както и строителството и земеделието.

Това разделение между производството и услугите означава, че икономическата болка е засегнала особено силно жените и имигрантите, както и икономиките с големи сиви сектори или тези, които разчитат в голяма степен на туризма, развлеченията и пътуванията, пише изданието.

Работата на жените

 

Жените търпят по-големи загуби на работни места, отчасти защото те са силно представени в сектора на услугите. За икономистите това е една от големите промени в настоящата рецесия, тъй като досега мъжете са губили повече работните си места по време от всяко от шестте свивания на икономиката в САЩ от 1970 г. насам. Спадът в заетостта през трите месеца до юни спрямо същия период година по-рано е по-голям за жените в почти всички страни, изследвани от Международната организация на труда. В САЩ заетостта в сектора, свързан със свободното време, и хотелиерството отбеляза най-големия си спад през септември от началото на тази година - сигнал, че новият ръст на заразените все още вреди на заетостта на жените.

 Обратна миграция

Имигрантите са особено силно засегнати от затварянето на ресторанти, барове и други бизнеси, които включват личен контакт. Мигрантите представляват по-голям дял от заетостта в секторите на хотелиерството и хранително-вкусовата промишленост. Без тези работни места мнозина бяха принудени да се върнат в родните си страни.

 Сив сектор

 

В много части на света, но особено в най-бедните страни, големи дялове от работната сила се прехранва извън официалната заетост. Над два милиарда души работят в неформалната икономика в световен мащаб, показват данни на Международната организация на труда, включително над 80% от работниците в многолюдни страни като Индия, Индонезия и Нигерия.