Защо някои национални храни действат толкова добре на имунитета? Епидемиологът Дейвид Джейкъбс от университета в Минесота въведе термина "синергия на храната" и заедно с други специалисти по храненето твърдо вярва, че именно тя обяснява защо италианците винаги накапват на доматите студено пресован зехтин, а японците поднасят сурова риба със соеви кълнове. Комбинирането на някои храни има впечатляващо действие и е тествано по безспорен начин - еволюционно, казва Джейкъбс пред „Менсхелт". Това може да обясни и защо хората, които спазват традиционната кухня на страната си, живеят по-дълго и в добро здраве, но учените все още се борят да облекат теорията си в научни твърдения. Докато те търсят и потвърждават всички полезни хранителни модели, ние можем да се съобразим с някои от доказано добрите комбинации.
Доматите - със зехтин
Доматите съдържат много ликопен - каротиноиден пигмент, който придава червения цвят на редица плодове и зеленчуци. Смята се, че веществото намалява риска от рак и сърдечносъдови заболявания. Не само в пресни домати, но и в консерви и ястия полезните съставки се усвояват по-добре, ако се комбинират със зехтин или друга здравословна мазнина, обяснява Сюзън Бауърман от Политехническия университет в Калифорния. Мазнините засилват ефекта на каротеноидите, което е основателна причина да добавите и домати към добиващото все по-голяма популярност южноамериканско предястие гуакамоле. В сезона на салатите са добри и вариантите с тъмнозелени зеленчуци, в които пък има задоволителни количества от каротеноида лутеин, който също се усвоява по-добре с помощта на малко мазнина. Според проучване на университета на Охайо щедрият дресинг е необходим за „прихващането" на полезните елементи. Ако не ви допада листенцата да са окъпани в мазнина, можете да я замените с добавянето на орехи, шамфъстък или малко сирене.
Розмарин за червените меса
Печенето на силен грил произвежда канцерогени в овъглената част от месото. За да се намали ефектът от любимата за много хора технология за приготвяне на мръвките, учени от университета в Канзас препоръчват да използваме подправката розмарин. Тя съдържа вещества от групата на антиоксидантите, за които се твърди, че са щит срещу свободните радикали - виновници за израждане на клетките. Розмариновата киселина и флавоноидите в подправката буквално поемат свободните радикали на загорялото месо и намаляват канцерогенния ефект според проучването.
Черният пипер подсилва куркумата
Южноафриканската подправка куркума отдавна се изследва заради възможните противоракови свойства, противовъзпалителен ефект и защита от тумори. Проблемът обаче е куркумата да се усвои от организма, тъй като тя има слаба бионаличност, както учените наричат усвояването на веществата от организма. За да се активират добрите свойства на съдържащите се в растението куркумин, масла и смоли, подправката трябва да се съчетава с черен пипер, чийто алкалоид пиперин засилва биовиталността на куркумата близо 1000 пъти.
Обича ли сьомгата соя?
Някои проучвания регистрират, че соята намалява броя на сперматозоидите, но това май се отнася само за продукти като соево мляко. При готовите за консумация "сирена" тофу няма подобна опасност, ако се консумират с мярка, смятат учени. Според Марк Месина, работил в националния онкоинститут на САЩ, изофлавоноид в соята увеличава бионаличността на витамин D в тъканите и според последни проучвания може да намалява риска от рак. Сьомгата и рибата тон са богати на витамин D, което ги прави идеални за поднасяне с парче тофу.