Холивудската приказка на Мария Бакалова продължава. Българката бе номинирана за „Оскар“ за ролята си на Тутар в продължението на филма „Борат“. Само с това 24-годишната бургазлийка вече е в историята. Тя стана първата в България, втората на Балканите и едва третата в Източна Европа, номинирана за „Оскар“. Преди нея номинации имат родената в бившия СССР полска актриса Ида Каминска през 1967 г. и наричаната последна гръцка богиня Мелина Меркури, която печели „Оскар“ с филма „Никога в неделя“ през 1960 г. Мария научи за номинацията си от режисьора Джъд Апатоу, в чийто нов филм се снима в момента. „Снимахме супер готина сцена с Педро Паскал и още от сутринта Джъд Апатоу ме попита: „Сигурна ли си, че не искаш да гледаш церемонията по „Оскар"-ите, искаш ли да се отделиш сама или
искаш ли да гледаме заедно
Аз му казах, че не искам със сигурност“, сподели пред медиите Бакалова. Тя смята за нахално дори да бъде спомената в разговори редом до имената на Оливия Колман, Глен Клоуз или Аманда Сийфрид. Или Юн Йо-Джън - актриса с над 50 години опит. Затова не искала да гледа и продължила да снима. „По време на един от кадрите Джъд се приближи и аз си помислих: „Боже, толкова ли е лошо, че дори не ми го казва на микрофона да го чуят и другите, нещо ще ми се кара сигурно... И чух: „Поздравления за първата ти номинация за „Оскар!“.
В следващите часове Мария получава още стотици поздравления, които не успява да прочете веднага. Едни от най-вълнуващите са тези от България. „Българските думи определено ме правят най-щастлива, защото аз съм и винаги ще си остана българче. Гордея се от този факт“, сподели момичето от Бургас пред NOVA. Мария разказа, че цената на успеха й е може би в детството, когато ходела на две училища от сутрин до вечер. Но е убедена, че човек винаги трябва да мечтае и да поема рискове. А нейната рецепта за успеха е много работа и рискове. „Старая се да вярвам на съдбата, на това, какво ще се случи. Да, работя възможно най-много. Давам всичко от себе си да бъда възможно най-подготвена и дисциплинирана, пък каквото има да става - да става! Бих била щастлива, ако хората наистина се държат един към друг толерантно, с любов и респект, и са добри като човешки същества. Въпреки различията им и благодарение на различията им“, сподели Мария пред Dir.bg. Номинацията за „Оскар“ беше предшествана от
серия други награди
Тя беше отличена с наградата на американското Общество на филмовите критици като най-добра актриса в поддържаща роля. През миналия месец българката спечели и наградата на британската филмова критика за най-добра поддържаща роля. През миналата седмица тя беше номинирана и за наградите БАФТА на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство. По-рано Мария Бакалова получи и номинация за „Златен глобус“, с която също остава в историята, въпреки че призът отиде при Розамунд Пайк.
За Мария зад нелепия хумор в „Борат“ стоят по-важни съобщения. И за нея, макар и да поставя някои чисто американски проблеми, филмът е протест срещу неравноправието. „Мисля, че хората са достатъчно пораснали в последните няколко години, за да имат способност да се разсмеят. Ако имаш самоирония, това е висша степен на интелект. Надявам се хората наистина да се осъзнали, че зад тези глуповати шеги, този нелеп хумор, стоят по-важни съобщения - за това каква е функцията на жената в ХХI век, трябва ли патриархатът да съществува, трябва ли да се променим само и само да се впишем в нормата. Защо? Може ли жената, освен да бъде майка, да има и професия? - Разбира се, че може. Това е нещо, на което се опитахме да наблегнем“, каза Бакалова, цитирана от БНР. Мария е признателна на всички хора, които са били с нея през годините, и им благодари. „Тези думички са прости, но наистина означават много. Аз вярвам в любовта и нямам търпение да се върна в Бургас, за да се видя с мама и тате“, сподели още актрисата.
Отзивите
Благодаря, България, че ни даде Мария
Актьорът Саша Барън Коен, който е режисьорът и продуцентът на „Борат“, не скри емоциите си след номинирането на Мария Бакалова с „Оскар“. „Поздравления, България! Ти ни даде невероятно талантливата и смела Мария Бакалова, която е пулсиращото сърце на филма „Борат 2". Толкова сме развълнувани за твоята номинация за „Оскар“, която пише история!“ - написа Саша Барън Коен в Туитър. Във филма той играе главната роля, партнирайки си с Мария Бакалова.
Бакалова показа българския талантлив човек
Първият учител по актьорско майсторство на Мария Бакалова, режисьорът от нейния роден Бургас Симеон Димитров, я поздрави за успеха. „За мен е радост, че тя представя нацията и българската театрална школа, българския талантлив човек. Няма да коментирам филма, към който имам задръжки, но това, което видях - два пъти гледах филма, аз се възхищавам на актьорското майсторство на това момиче, което има благодарната задача да изпълнява роля, която драматургически е много богата. Тя тръгва от едно идиотче и стига до една цивилизована дама. Тази голяма амплитуда на психологическо поведение тя я защитава изключително професионално. Нещо повече - видях колко пестеливо и колко е гъвкава и пластична във всеки момент, тъй като скокообразната композиция на филма й дава възможност да влиза все повече и повече в нови води“, смята Симеон Димитров.
Благодарение на нея филмът успя
Чувствам се много щастлив. Може би по-щастлив, отколкото когато аз бях номиниран“. Това заяви световноизвестният български аниматор и илюстратор с над 80 филмови отличия и признания Тео Ушев. През 2017 година неговият филм „Сляпата Вайша“, по едноименния разказ на Георги Господинов, беше номиниран за наградата „Оскар“ за късометражен анимационен филм. „Всяка номинация на българин в Академията е открехване на вратата по-широко. Когато влезеш – подлагаш крак, за да може другите след теб да влизат по-лесно. Надявам се всичко това, което се случва, да направи така, че все повече българи да бъдат номинирани за „Оскар“, посочи Ушев. „Гледах „Борат 2“ още когато излезе. Тя се справи изключително добре. Тя прави филма. Благодарение на нея този филм имаше такъв успех“, категоричен е той.
Номинациите за „Оскар 2021“
Драмата за златните години на Холивуд „Манк“ на Netflix води с 10 номинации за наградите „Оскар“, включително и за най-добър филм. За първи път две жени са номинирани в категорията най-добър режисьор - Клои Чжао и Емералд Фенъл. Клои Чжао е първата режисьорка от азиатски произход, получила номинация за „Оскар“. Номинациите бяха оповестени от Приянка Чопра Джонас и Ник Джонас. Наградите „Оскар“ на американската Академия за кинематографично изкуство и наука ще бъдат раздадени за 93-ти път на 25 април. Ето и кои са номинираните в различните категории:
Най-добър филм:
- „Манк“
- „Момиче с потенциал“
- „Земя на номади“
- „Юда и черният месия“
- „Без звуци в живота“
- „Минари“
- „Бащата“
- „Процесът срещу Чикаго 7“
Най-добра актриса в главна роля:
- Вайола Дейвис - „Ма Рейни: Майката на блуса“
- Андра Дей - „Съединени американски щати срещу Били Холидей“
- Ванеса Кърби - „Да намериш отново себе си“
- Кери Мълиган - „Момиче с потенциал“
- Франсис Макдорманд – „Земя на номади“
Най-добър актьор в главна роля:
- Риз Ахмед - „Без звуци в живота“
- Чадуик Боузман - „Ма Рейни: Майката на блуса“
- Антъни Хопкинс - „Бащата“
- Гари Олдман - „Манк“
- Стивън Юн - Минари“
Най-добър режисьор:
- Клои Чжао - „Земя на номади“
- Емералд Фенъл - „Момиче с потенциал“
- Дейвид Финчър - „Манк“
- Лий Айзък Чънг - „Минари“
- Томас Винтерберг - „Още по едно“
Най-добра актриса в поддържаща роля:
- Мария Бакалова – „Борат 2“
- Глен Клоуз - „Елегия Хилбили“
- Оливия Колман - „Бащата“
- Аманда Сийфрид - „Манк“
- Юн Ю-джун - „Минари“
Най-добър актьор в поддържаща роля:
- Саша Барън Коен - „Процесът срещу Чикаго 7“
- Даниел Калуя - „Юда и черният месия“
- Лесли Одъм младши - „Една нощ в Маями“
- Пол Раджи - „Без звуци в живота“
- Лакийт Станфийлд - „Юда и черният месия“
Най-добра кинематография:
- „Юда и черният месия“
- „Манк“
- „Новини от света“
- „Земя на номади“
- „Процесът срещу Чикаго 7“
Най-добър анимационен филм:
- „Напред“
- „Пътешествие към Луната“
- „За душата“
- „Духът на вълците“
- „Овцата Шон: Фармагедон“
Най-добър чуждоезичен филм:
- „Още по едно“
- „По-добрите дни“
- „Мъжът, който продаде кожата си“
- Collective
- Quo Vadis, Aida?
Най-добра оригинална музика:
- Джеймс Нютън Хауърд - „Новини от света“
- Емил Мосери - „Минари“
- Трент Резнър и Атикъс Рос - „Манк“
- Трент Резнър, Атикъс Рос и Джон Батист - „За душата“
- Терънс Бланчард - Da 5 Bloods
Най-добър адаптиран сценарий:
- „Борат 2“
- „Бащата“
- „Земя на номади“
- „Една нощ в Маями“
- „Белият тигър“