Мемориалът на жертвите от атентата на летище „Сарафово“
Александър Александров
Американският президент Доналд Тръмп се закани на ливанската шиитска проиранска организация „Хизбула", като я определи за заплаха за целия Близък изток. Той директно обвини „Хизбула" и Иран, че подклаждат хуманитарната криза в Сирия. По същото време, в което Тръмп правеше изявленията си, за шиитската групировка се заговори и у нас покрай делото за атентата на летището в „Сарафово". Оказа се, че в хода на съдебния процес е било направено искане за конституиране като граждански ответник на „Хизбула", тъй като военното крило е обвинено от официалните власти, че стои зад кървавата трагедия.
Новоизбраният шеф на Апелативния спецсъд Георги Ушев съобщи, че искането е направено от наследниците на жертвите, за да претендират за обезщетения. Трагедията на летището в „Сарафово" се случи на 18 юли 2012 г., когато според събраното от българската прокуратура алжирецът Мохамед Хасан ел Хюсейни взриви бомба в багажното отделение на автобус с израелски туристи. Тогава загинаха шестима, сред които шофьорът на автобуса - българин. Седмата жертва бе самият атентатор. Над 30 души бяха ранени, някои от които трайно и тежко. Процесът не може да тръгне по същество заради проблеми с призоваването на наследниците на жертвите и на ранените. Той се води задочно срещу Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан, които се смятат за организатори на атентата. И двамата имат двойно гражданство - ливанско, съчетано с австралийско при единия и канадско при другия. Въпреки усилията на Интерпол, Европол всички западни разузнавателни служби и на израелските спецструктури и до момента и двамата не могат да бъдат доставени на българското правосъдие. Те са включени в списъка на издирваните от Интерпол с червена бюлетина.
Първият, който публично намеси проиранската групировка „Хизбула" в атентата, беше Цветан Цветанов. Той направи това неочаквано в началото на 2013 г. след заседание на Консултативния съвет за национална сигурност при тогавашния президент Росен Плевнелиев. По онова време Цветанов беше вътрешен министър и тъкмо се беше върнал от САЩ. Именно тогава той изрече прословутата си реплика, че може да се направи обосновано предположение, че именно „Хизбула" стои зад терористичния акт и че двама от тримата замесени били членове на военното крило на групировката. Цветанов обяви, че има данни, че терористичният акт е „финансиран от "Хизбула". Той не представи такива и по интернет форумите иронизираха, че сигурно са намерени фактури на името й. Заради тези изявления България получи адмирациите на САЩ, Великобритания и Израел, но пък изненада ЕС. Въпросът е защо например САЩ не обявиха официално разкриването на участието на групировката в атентата, а накараха българските власти да направят това? Откъде може България да знае, че атентаторите са от „Хизбула"?
Веднага след българските признания се засили натискът на САЩ и Израел към страните от ЕС да обявят ливанската групировка за терористична организация. Тогава говорител на „Хизбула" определи изявленията за тяхна съпричастност към атентата като „смехотворни" и заяви, че „организацията не воюва срещу туристи". Заради хвалбите на такива важни държави и на техните служби имаше надежда, че ще открият и доставят в България двамата обвиняеми. Това не се случи и е наистина трудно обяснимо. Защото, ако бъдат докарани у нас за съд, определено биха се разплели много неща, включително и за тяхната принадлежност към една или друга организация.
Източник от ливанските правораздавателни органи беше цитиран, че България е помолила Ливан да съдейства за „установяването на важни връзки и информация" за местонахождението на отговорните за бомбения атентат. Според източника, пожелал анонимност, искането било предявено във връзка с доклада от българското разследване, връчен в ливанското външно министерство. Ливанските власти обаче отрекли някой от двамата заподозрени да е влизал в Ливан легално, съобщи тогава вестник „Л'Ориан льо жур". Пак тогава се появи и „обосновано предположение" от канадска медия, че канадецът, заподозрян за организацията на атентата в Бургас, имал роднинска връзка с извършителя. Твърдеше се, че ДНК тест потвърдил семейна връзка между терористите. Медията посочваше, че замесеният канадец има поне един брат, който не е свързан с атентата.
Заради версията с ливанската групировка бе цитиран и експертът по „Хизбула" Мат Левит от вашингтонския Институт за близкоизточна политика. „При операциите си „Хизбула" често използва хора, които имат семейни връзки помежду си или са израснали заедно, тъй като тези дългогодишни отношения обвързват членовете, и за разузнаванията и правозащитните органи е много по-трудно да проникнат в мрежите им", твърдеше Левит, автор на книгата „Хизбула": глобалният отпечатък на ливанската Партия на Аллах." Левит обяви, че България се видяла атрактивно място за нападение, насочено срещу израелски туристи, на лицата, „планиращи терористичните атаки на „Хизбула". „България стана популярна, евтина и близка ваканционна гореща точка както за летуване по плажовете, така и за каране на ски. В действителност пет години по-рано западното разузнаване посочи, че „лидерите на „Хизбула" и ирански разузнавачи са поставили България в списъка на страните, подходящи за разработването на заговори срещу западни цели", твърди още Левит. Според него техният първи опит за убийството на израелски туристи се провали, когато подозрителен пакет беше забелязан в автобус, превозващ израелски туристи от Турция за България през януари 2011 година. Това се случило само седмици преди годишнината от убийството на един от лидерите на „Хизбула" Имад Мугние през 2008 г. Шест месеца по-късно оперативните агенти на „Хизбула" нанесоха следващия си удар с опустошителен успех, като убиха петима израелци и един българин, написа Левит. Той подчерта, че въпреки всичко „Хизбула" не е извършила нито един зрелищен атентат срещу западни интереси извън Израел от времето на атентата в кулите Хобар в Саудитска Арабия през 1996 г. От думите му излизаше, че атентатът в България е бил първият.
Според Левит няколко други идентични заговора на „Хизбула" били разкрити от Кипър до Южна Африка и от Тайланд до Гърция, преди да бъдат осъществени. По същото време усилията на иранските бригади „Ал кудс", насочени срещу западни дипломатически мишени, продължавали. Нетният ефект от иранската сенчеста война срещу Запада бил, че „Хизбула" и „Ал кудс" се върнали начело на списъка на непосредствените заплахи за САЩ и техните съюзници. Нещо, което, ако се съди по думите на Тръмп, си е очевидно голям проблем за Щатите и в момента.
При всички положения една от основните нишки в съдебния процес по делото „Сарафово" явно ще е „Хизбула". Преди дни съдия Георги Ушев обяви, че делото за атентата може да бъде гледано и в посолството на България в Израел, ако продължават проблемите с призоваването на пострадалите. Според него делото буксува по обективни причини, тъй като пострадалите живеят в Израел и съдията докладчик трябва да осигури възможност на всички да участват в процеса като частни обвинители и да ги събере заедно в едно заседание, което вече близо година не може да се случи.